A G-kocsi projekt

Régi MÁV G-kocsik minipic

Eredeti és modell

MÁV G-kocsi modellrajza minipic

A G-kocsi projekt elindítója egy hozzászólás volt az Indexen 2004 őszén. Itt vetette valaki fel, hogy a sorban készülő gőzmozdony-modelljeim vajon mit is fognak húzni. Hiszen mindegyik az 1930-as éveket modellezi, ilyen kocsi modelleket nem is nagyon lehet kapni. Pláne nem magyar kivitelben. A Piko magyar témájú kéttengelyes teherkocsijai nagyon jól mutatnak egy gőzmozdonyos szerelvényben, de szigorúan véve egy kivételével nemigen jártak Magyarorszáhon a 30-as években. A kivétel a két hordós boroskocsi, amihez nagyon hasonló kocsi valóban létezett (az alváz és a tengelytáv persze nem stimmel: a kocsi a Piko "standard" német alvázát örökölte). A többi kocsi, a sörgyári hűtőkocsi, az olajos tartálykocsi eredetije valószínüleg létezett, de mindkettő a 2. Világháború után volt csak hazánkban forgalomban.

A magyar vasútnak, csakúgy, mint a legtöbb európai vasúttársaságnak a legnagyobb számban forgalomban lévő kocsitípusa a fedett teherkocsi volt, amit nálunk csakúgy, mint a Közép-európai Vasútegylet többi tagországában "G" sorozatjellel láttak el. A Vasútegylet tagországaiban a G-kocsikat hasonló alapelvek alapján készítették. Kézenfekvőnek látszott az ötlet, hogy egy Piko G-kocsit kellene magyar kivitelre átfesteni. Elkezdtem azügyben vizsgálódni, hogy az átfestésen és átszámozáson túl milyen változtatásokat igényel egy ilyen átalakítás.

Nem is sejtettem, hogy ezzel egy lavina indul el. Rövidesen beigazolódott Csorba Gábor barátom egy megjegyzése: minél igényesebben, alaposabban akarja az ember a modellt elkészíteni, annál nagyobb és lényegesebb beavatkozásokra van szükség egészen addig, amikor már egy átalakítás értelmetlennek is tűnik, mert egyszerűbb a modellt alapanyagokból teljesen újonnan megépíteni.

Azt hittem, ez egy ilyen egyszerű kocsira, mint a G-kocsi, nem érvényes. De ez nem bizonyult igaznak. Mint kiderült, a magyar G-kocsik nagyon is eltértek a német társaiktól. Mint Villányi György elmesélte: a 2. Világháborúban a vegyes magyar-német kocsikbíl összeállított szerelvényekben messziről fel lehetett ismerni, melyik a magyar és melyik a német kocsi. Aki a magyar változatot akarja elkészíteni, ezt mind tudnia kell.

Itt írom le a különféle G-kocsik készítését. Elsőnek, a Piko G-kocsi átalakításban azt, miben különbözik a magyar kocsi a némettől és hogy lehet viszonylag elviselhető mennyiségű munkával, de érezhető kompromisszumokkal a Piko kocsiból - legalábbis felületes ránézésre - magyar kocsi benyomását keltő G-kocsit készíteni. A többi fejezet arról szól, hogy lehet már magasabb igényeket kielégítő magyar G-kocsi modellt építeni.

Az eredeti
Történeti áttekintés
Képek

A modell

Az első - Piko-ból átépített modell
A rézmodellek
Tervrajzok
Az építés során készült képek
A kész modellek képei


Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2018 február 2.-án lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János