MÁV G-kocsik modelljei


MÁV G-kocsi Piko modellből minipic Az első G-kocsi, ami egy Piko német G-kocsi átépítése. A kocsiszekrényre ráöntött alkatrészek többsége el lett távolítva. A kocsi a szellőző lamellák helyett rézből maratott rácsokat kapott. A ferde erősítő vasak is maratással készültek. A sarokmerevítő lapok nagy része viszont egyszerűen papírból lett kivágva. Festés után úgysem látszik... A tetőbordák kicsit vastagra sikerültek. Az alvázról el lett tűntetve a német fék és annak minden tartozéka, de egyébként más változtatás nem történt rajta. Az egyik kerékpár billegőre lett alakítva, ami a jobb pályafekvést bizonyára elősegíti. Később ez fölöslegesnek bizonyult.


G-kocsi modell maratott alkatrészei minipic A G-kocsik maratott alkatrészei. Baloldalt alul a szellőzőrács látható. Jobboldalt alul a ferde erősítőrudak. A többi alkatrész mind sarokmerevítő.


A G-alváz maratott alkatrészei minipic A maratott alkatrészek másik csoportja. Ez a lemez két G-kocsihoz tartalmaz csapágyvillákat. 4db. széles, régi tipusú csapágyvillát és 4db. új tipusú, keskenyebb kivitelűt. Persze másfajta teherkocsihoz is fel lehet ezeket használni, sok kocsinak volt hasonló csapágyvillája.

Az anyaga 0,4mm vastag alpakka lemez. Ez már elég erős ahhoz, hogy a modellek futóművét szilárdan megtartsa.


G-kocsi modell alváz minipic A második, rézből készült kocsi alváza. A lemezbe a bordák bele lettek maratva. A nagy hossztartó 3x1mm-es réz C-profilból készült, a kereszttartók 1x0,5mm-es profilból, a belső hossztartók 1,4x0,7mm-es profilból. Mivel ez utóbbi nem állt rendelkezésemre, ezt ki kellett lemezből marni, a CNC fúrógépet marógép üzemmódban használva.


G-kocsi modell alváz minipic Az alváz a már berakott kerekekkel. Ebben a modellben nem tűs, hanem csapos tengelyek lettek berakva. A tűs megoldást nagyon nehéz házilag kivitelezni, vagy szorul, vagy kiesik a kerékpár a helyéről. Itt egy cső készült, amibe egy 1mm-es acélrúd lett beerősítve. Nem pörög olyan szabadon, mint a tűs csapágy, de elég jól ahhoz, hogy a kocsi simán guruljon.


G-kocsi modell alváz minipic A kocsi alváza a sínen. Jól megfigyelhető a magyar 5m-es tengelytávú G-kocsik jellegzetessége, a szekrényhosszhoz képest széthúzott tengelytávolság. A kerekek amerikai, JayBee gyártmányú, RP25 profilúak.


Maratott csíkok a G-kocsi modell tetőbordázathoz minipic Miután a Piko kocsi tetején a 1x0,5mm-es réz laposprofilok túlságosan vastagnak és szélesnek bizonyultak nekifogtam, hogy filigránabb profilokat készítsek. Mivel a reszelés ilyen mennyiségben már igen alacsony hatásfokúnak igérkezett, maratással próbálkoztam. Egy 0,3mm vastag rézlemez mindkét fele be lett fújva alapozó festékkel, majd ebbe száradás után karctűvel, mindkét oldalon nagyon pontosan ugyanott vonalak lettek bekarcolva egymástól 0,9mm távolságra. Egy hosszabb maratás után a karcoknál az anyag átmaródott és szép párhuzamos csíkokat alkot. Az alámarás miatt a csíkok keskenyebbek, mint a karcolás távolsága, csak kb. 0,65-0,7mm szélesek. A kép a nap felé tartva mutatja, hogy sajnos nem mindenütt maródott át - de ezt óvatos hajlítgatással le lehet törni. Nem is egyforma vastag mindegyik csík, ennyi a selejt.
Karcoló szerszám minipic Ezzel a szerszámmal lehet az alapozófestékkel befújt rézlemezre párhuzamos vonalakat karcolni. A két szélén a "létra" úgy készült, hogy 0,5mm-es fúróval pontosan 1,35mm-re lyuksorozat készült. A lyukakba rézhuzalok lettek beforrasztva. Ezekre feltámasztva lehet egymással párhuzamos vonalakat karcolni a festékrétegbe. A lemez ezután maratásra kerül, aminek során a karcolt vonalak elmélyülnek és kiszélesednek.

A vonalak távolsága jól modellezi a MÁV-nál a teherkocsik oldalához használt kb.120mm széles léceket. Itt a képen viszont alváz modellje készül, amiben duván dupla olyan széles lécek voltak. Ezt úgy lehet készíteni, hogy a vonalzót csak minden második létrafokra fektetjük fel. Ha kétoldalasan maratott lemezt készítünk, pl.alvázhoz vagy nyitott kocsihoz, ügyelni kell arra, hogy a két oldalon lévő vonalak ne legyenek pontosan szemben. Ugyanis ekkor a maratás során teljesen átmaródhat a réz és a lemez kilyukad, de legalábbis nagyon meggyengül.

A fenti profilok készítéséhez egy másik "létra" készült, 0,9mm-es kiosztással. Itt viszont pont arra kellett vigyázni, hogy a két oldal vonalai pontosan egybeessenek.


G-kocsi modell felépítmény forrasztva minipic A kocsi "doboza" összeforrasztva és fejre állítva. Látható, hogy az oldalfalakat alul egy keskeny, felül egy széles csík tartja össze és mindez a sarkokban össze van forrasztva a homlokfallal és annak az alsó kereszttartójával. A kereszttartóba majd menetes furatok kerülnek a csavarok számára, amik az alvázhoz erősítik, de ezeknek a helye csak akkor lesz világos, ha a kapcsoló-mechanika rendelkezésre fog állni.


G-kocsi kerékfelfüggesztés alkatrészei minipic A rugó- és kerékfelfüggesztés alkatrészei az ujjam hegyén. A tartóbak csiszolással készült, itt még nincs lesorjázva. A láncszem vegyi maratással készült, a lyukak fel lettek fúrva 0,4mm-es átmérőre.


G-kocsi modell kerékfelfüggesztés minipic A felfüggesztés összeszerelése. Egy NyÁK-lapba 0,4mm-es furatok lettek befúrva pontosan a láncszemek furatának a helyére. Ezekbe 0,4mm-es huzalokat kell bedugni, hogy pár mm-re kiálljanak. A kiálló huzalokra rá kell fűzni az alsó láncszemet, a tartóbakot és a felső láncszemet. Ezután az előkészített rugóköteg bekerül a láncszem másik végére és az egészet pákával össze lehet forrasztani. A rugó természetesen nem rugózik - ahhoz túl vastag is lenne - de az alá kerülő csapágyház sem tartja a kereket, az egész csak egy imitácó, ami a valódi kerékfelfüggesztés elé kerül.


2. G-kocsi modell réz kivitel minipic A majdnem kész G-kocsi a festés előtt. Az ütközője még nem a végleges kivitel, oda valódi kosár-ütközők kerülnek, a Weinert cég öntvényei. Ezeket itt csak a fényképezés kedvéért esztergáltam le gyorsan: nélkülük nagyon kukán nézne ki a kocsi.


2. G-kocsi modell réz kivitel minipic Egy másik nézet. Még valami hiányzik, az igazi kocsin ajtó két oldalán látható trapéz formájú szegecselt veret. Ezeket elfelejtettem rárakni a maratási filmre. De még festés előtt fel fognak kerülni.


2. G-kocsi réz kivitel részlet minipic A kocsi oldala közelebbről. Az ajtó rögzítőpántja levehető és az ajtó természetesen kinyitható. A görgője azonban nem forog ;-))))


A harmadik G-kocsi alváza minipic A 4m-es tengelytávú G-kocsi alváza. Jól látszik, hogy a konstrukció eltér az 5m-es tengelytávú, újabb típustól.


A harmadik G-kocsi alváza minipic A 4m-es tengelytávú G-kocsi kerékfelfüggesztése. Ezek a kocsik még kétrészes csapágytokkal készültek.


Fékes G-kocsi modell minipic A harmadik, kézifékes 5m tengelytávolságú G-kocsi modelljéhez a felépítmény túlnyomórészt alpakkából készült. Csak a profilok és a maratott alkatrészek vannak rézből.


Kézifékes G-kocsi modell alváz minipic A kézifékes kocsimodell alulról. Az alváz még teljes egészében rézből van. A képen fel lehet ismerni a fékrudazatot az emeltyűkkel és vonórudakkal.


Előre a kész kocsik képeihez

Vissza a Képmenű oldalára

Vissza a G-kocsi építés oldalára

Vissza a Főoldalra
Ez az oldal 2006 december 31.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János