A J-kocsi projekt

Régi MÁV Jkn-kocsik minipic

Eredeti és modell

MÁV J-kocsi modellrajza minipic

A J-kocsi projekt szinte automatikusan követte a G-kocsikét. Még egyszerűbbnek is tűnt, hiszen a J-kocsiknak alacsonyabb az oldalfala, tehát kevesebb bevonalkázott lemezre van szükség hozzájuk és nincs gond a tetővel sem. Ez egyben elkerüli azt a problémát is, hogy miképpen erősítjük a tetőt az oldalfalakhoz. Ugyanakkor új problémaként jelentkezik a kapcsoló kulissza elhelyezése. Azt ugyanis a fedett kocsiban belül el lehet úgy helyezni, hogy nem látszik kívülről. A nyitott kocsiban, különösen ha nincs állandó rakománya, ez nem lehetséges. Tehát a kocsi nem kapott rövid kapcsoló kulisszát, csak egy egyszerű kapcsoló lett rá felerősítve. Ha a kocsit rakomány nélkül is be akarjuk mutatni, az oldalfalakat és a padlót a belső oldalon is, tehát két oldalasan kell vonalkázni és maratni!

A J-kocsinál már nem jártam végig a gyári modell átalakításának rögös útját. A magyar J-kocsik amúgysem hasonlítottak semmilyen, általam is ismert külföldi teherkocsihoz, amelyet valamelyik modellgyártó nagy sorozatban gyártana. A már bevált módszerekkel és anyagokból készítettem el a rézmodellt.

A rövid J kocsit nemsokára követte a hosszú változat, a Jh sorozatú kocsi. Ez egy kicsit más technológiával készült és a hosszú tengelytáv miatt billegő kerékpárt kapott.

A harmadik kocsi az elsőt majdnem két évvel követte. Ez is rövid J kocsi, de a kézifékes kivitel. Emiatt fékbódéval és járólappal is el lett látva és természetesen az aszimmetrikus fékrudazat is modellezésre került. Ez a kocsi már szinte teljesen alpakkából készült, mert időközben áttértem ennek az alapanyagnak a használatára.


Az eredeti
Történeti áttekintés
Képek

A modellek
A modellek építése
Tervrajzok
Az építés során készült képek
A kész modellek képei


Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2018 március 23.-án lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János