A magyar J-kocsik - történeti összefoglalás a modellezés szemszögéből


A nyitott kocsik majdnem annyira elterjedt teherkocsik voltak, mint a fedett G-kocsik. Három különböző fajtáját gyártották, a magasfalú kocsit (J-sorozat), az alacsony falú kocsit (S-sorozat) és a szeneskocsit (K-sorozat). A pőrekocsik különféle sorozatai nem tartoztak ezek közé.

A magas oldalfalú kocsikat 1891-től gyártották vasvázas kivitelben. Ezek 4,5m tengelytávolsággal készültek, a kocsiszekrény belső hossza 8m volt. Ez volt a Jkn sorozat. A magyar nyitott kocsik jellegzetessége, a két billenthető oldalajtó már ezeken is megtalálható. A két pánt az ajtólap felső sarkain látható, az alsó sarkokon pedig a két reteszt helyezték el. A kocsi homlokfalai fixen voltak felerősítve, nem lehetett őket levenni. A kocsi oldalaira 4-4 magasító rakoncát is fel lehetett szerelni. A Jkn sorozat gyártása 1913-ig folytatódott és kb. 15'000 darab készült.

A kocsik többsége nem rendelkezett fékkel, egy részüket azonban kézifékkel keszítették. Érdekes módon a fékező bódéja nem a kocsi végén, hanem a homlokfal tetején keresztbemenő hídon helyezkedett el. Ide a homlokfalra szerelt lépcsőfokokon lehetett felmászni. A fékrudazat kiegyenlített, de még aszimmetrikus kivitelű volt.

1901-ben egy hosszabb változat jelent meg, a Jkh sorozat. Ennek 6m volt a tengelytávja, a kocsiszekrény belső hossza pedig 10m. Ez az első változat még gyakorlatilag egy meghosszabbított Jkn kocsinak felel meg. A homlokfalak megegyeznek, de a többi méret eltér. Még az ajtók is egy kissé más méretűek, tehát a Jkn ajtaját nem lehetett a Jkh kocsiba belerakni. Az alváz konstrukciója viszont láthatóan más, megegyezik azzal az elrendezéssel, amivel később az 5m tengelytávolságú G-kocsik készültek. Ez a kocsi is készült kézifékes kivitelben is, de itt a fékező bódéja már a kocsiszekrény mögött, a fék nélküli kivitelnél hosszabb alváz végén lévő platformra került. A fékrudazat korszerű, szimmetrikus kivitelű lett. Készült a kocsi Westinghouse légfékkel is.

Az 1.Vh. után a típust áttervezték, a tengelytáv valamivel rövidebb lett és az ajtókat ezután már vaslemezből készítették, ez volt a Jz sorozat. A 2.Vh. előtt pedig egy még modernebb kivitel jelent meg, a Jzk sorozat. Ezt már teljesen acélból hegesztettek, a homlokfalai pedig levehetők voltak és a megerősített kivitelük folytán rakodórámpának is lehetett őket használni.


Vissza a J-kocsi projekt főoldalára

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2008 július 9.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János