A hűtőkocsi (Gn-kocsi) projekt

MÁV Gn-kocsi minipic

Eredeti és modell

MÁV Gn-kocsi modellrajza minipic

Az egyszerű fedett G-kocsi és a trapéz tetejű Gh kocsi elkészítése után természetes folytatásnak mutatkozott a hűtőkocsi modellje. Ezek is nagyon jellegzetes régi magyar kocsik és mivel nem vagonvörös, hanem szürke színüek, jól mutatnak egy terepasztalon a kocsisorban. Emellett a hűtőkocsik külső palánkozása függőleges, ami kellemesen elüt a többi teherkocsi vízszintes deszkáitól.

Gn-kocsi modell minipic A régi, trapéz tetejű hűtőkocsiból láthatunk egy 1:5-ös modellt a Közlekedési Múzeumban, de Istvántelkén is állt régebben a "parajosban" két ilyen kocsi. Míg az istvántelki két kocsi úgy hasonlít egymásra, mint egyik tojás a másikra, a Múzeum modellje egy másfajta formát mutat. Ilyen kocsi képét láthatjuk a "125 éves a magyar vasút" című kiadványban is, és ezekről lehetett találni jellegrajzot is. Ránézésre is megállapítható, hogy a modell egy régebbi kivitelt ábrázol, míg az istvántelki kocsik újabbak.

Gn-kocsi minipic A két kocsifajta fő méretei azonosnak tűnnek, de a részleteket szemlélve több jelentős eltérést is találhatunk. A legszembetűnőbb az, hogy a régi kocsik végére egy viszonylag magasra helyezett fékezőfülkét szereltek, míg az újabb kocsik végén egy íves tetővel lefedett fékezőállás van. Természetesen az összes hűtőkocsit lehetett fékezni, hiszen ezeket a gyorsabb eljutás érdekében gyakran sorolták be személyvonatokba is. Feltehetőleg ugyanebből az okból a régi kocsi oldala mentén alul járólapot találunk, a kocsi oldalára pedig hosszában kapaszkodórudat szereltek - hasonlóan a korabeli posta- és kalauzkocsikhoz. Erre azért volt szükség, hogy a kalauz menet közben végig tudjon menni a vonat mentén. A kapaszkodókat és járólapokat a postakocsikról, kalaúzkocsikról az 1920-as évek közepén leszerelték, nyilván a megnövekedett vonatsebességek mellett túl veszélyessé vált ez a gyakorlat. Feltehetőleg ekkor vagy nem sokkal később leszerelték a járólapot és kapaszkodókat a hűtőkocsikról is, ezért nem látunk ilyesmit az újabb kocsikon. A régi kocsiknak régi, kétrészes csapágyháza volt, az istvántelkieknek viszont újabb, egyrészes. A régi kocsikon hosszú, egyenes csapágyvillát láthatunk, az újabbakon íveltet. A régiek hátsó homploklapján a tetőre felvezető lépcső fokai egyesével vannak a palánkozásra felszerelve, az újabb kocsik létrát kaptak. Másképp néznek ki a tetőnyilás fedelei, szerelvényei is. Érdekes módon az ajtók és azok szerelvényei egyformának tűnnek.

A kétféle változat arra késztetett, hogy magam is két kocsimodellt készítsek, a két kivitelnek megfelelően. A modelleket a Gh kocsi készítésénél alkalmazott anyagokkal és technológiákkal készítettem el. A kisebb méretek miatt persze kevesebb gonddal járt az összeillesztés, de a fékrudazat és -bódék nem kevés gondot okoztak.

Az eredeti
Képek

A modell
A modellek készítése
Tervrajzok
Képek


Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2009 április 16.-án lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János