A Gn-kocsik építése

1. rész, Bevezetés, tervezés

1. Bevezetés

A Gn kocsik is a jól bevált elvek szerint készültek. Természetesen a profilok és maratott alkatrészek kivételével minden alpakkából készült.

2. Tervezés

A két kocsi megtervezéséhez erősen különböző alapok álltak rendelkezésre. A régi, fékházas kocsiról rendelkezésre álltak jellegrajzok, valójában többféle is, mert ezeket a kocsikat több sorozatban készítették, kisebb eltérésekkel a sorozatok között. Mint ismeretes, ki van állítva a Közlekedési Múzeumban egy 1:5 arányú modell is róla. Ilyen igazi kocsi azonban tudomásom szerint nem létezik, feltehetőleg már meglehetősen régóta.

Az újabb kivitelű kocsiról nem állt rendelkezésre sem rajz, sem modell. Viszont Istvántelkén módomban volt alaposan, minden oldalról lefényképezni és részben meg is mérni mindkét ott heverő kocsironcsot.

MÁV Class Gn freezer car model drawing minipic Az hamarosan világos volt, hogy a két kocsifajta fő méretei megegyeznek, tehát a rajzok is együtt készültek. Egy közös rajz készült el először, amire aztán külön-külön be lettek rajzolva az eltérő részletek.

A rajzok és az istvántelki kocsi összevetése azt is megmutatta, hogy a felépítményen kívül eltérések figyelhetők meg az alvázban is. A régi kocsi egyenes, hosszú csapágyvillával készült és régi típusú, két részes csapágytokkal. Az új kivitel Istvántelkén viszont hajlított csapágyvezetékkel rendelkezik és egyrészes MÁV csapágytokkal. Emellett a fékrendszert is különbözőre terveztem. A régit aszimmetrikus rudazattal, az újat a modernebb szimmetrikus kivitellel.

MÁV Class Gn freezer car model drawing minipic A régi kocsi tetejéről nem állt rendelkezésre pontos rajz. A jellegrajzból csak a nyílások hozzávetőleges mérete derül ki, a pontos kivitele nem látszik. A tetőnyílások és szellőzőkürtők részleteit feleségem rajzolta le a múzeumi modell megfigyelésével, ami a modell magasan elhelyezett tárolója miatt csak létráról volt lehetséges.

Az új kocsi tetejét Istvántelkén a kocsira felmászással sikerült megismerni. Jól látszott, hogy ellentétben a régi kocsival az újabbnak nem két, hanem három betöltő ajtaja volt. Maguk a fedelek nem maradtak fent, mert szemmel láthatólag valamikor a rendszeres használat után az egész tetőt festett vászonnal beburkolták és ezt lécekkel leszorították - a volt nyílásokkal együtt. Így csak feltételezni lehet, hogy a fedélajtók ugyanolyan kivitelűek voltak, mint a régi kocsin.


Előre a Gn-kocsi építés 2. oldalára

Vissza a Gn-kocsi projekt főoldalára

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2009 június 19.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János