A "sok tartályos" gáz szállító kocsi modellje

MÁV gáztartály kocsi fénykép minipic

Eredeti és modell

MÁV gáztartály kocsi modellrajza minipic

Mint arról az Rl sorozatú, gáz tartály kocsi modell készítésénél szó volt, a MÁV-nál a személykocsikat hosszú ideig gázzal világították. Eredetileg erre a célra "olajgázt" használtak, amit központilag állítottak elő és a közepes nyomású (10 bar), Rl-sorozatú gáztartály kocsikkal juttatták el az állomásokra, ahol a személykocsik saját gáztartályának a feltöltését végezték. Az 1920-as évek elején találták meg a Hajdúszoboszló környékén rejlő földgáz készleteket. Kézenfekvő volt, hogy erre térjenek át a kocsik gázvilágításánál. A kocsikban mindössze a világítótestek gáz fúvókáit kellett kicserélni. A földgáz szétosztására viszont egy új, nagynyomású tartályokkal felszerelt kocsitípust terveztek.

Ezzel a kocsival a gázt 150 bar nyomáson szállították. A tartályokat úgy kellett megtervezni, hogy a biztonsági ráhagyással 224 bar nyomást is elviseljenek. Valójában a tartályok súlya szempontjából mindegy, hogy egy nagy, vagy sok kicsi tartályt alkalmaznak, de sok kis tartály legyártása a technológia szempontjából egyszerűbb és olcsóbb volt. A tartályok számát a kocsi tengely terhelhetősége korlátozta. Így lett a megoldás 24 tartály, 4 sorban, egymás mellett 6-6 tartállyal. A kocsikat pedig a már meglévő, Jz-sorozatú kocsik alvázára építették.

A kocsik tartályaiba nagyjából 2000m3 földgázt lehet belepréselni, aminek a tömege kb. 1500kg, vagyis a kocsialváz és a tartályok tömegéhez képest elenyésző. A tartályok töltése és ürítése az akkori technológiai színvonalon 10-10 órán át tartott és az ürítés során a csöveket és szabályozókat folyamatosan fűteni kellett, hogy a kitáguló gáz hőelvonása miatt be ne fagyjanak.

MÁV gáztartály kocsi modell minipic Első menetben 6 ilyen kocsit készítettek, később még 17 hasonló kocsit gyártottak. A rendelkezésre álló fényképek szerint a kocsik kivitele nem volt egyforma, sok részlet eltért az egyes kocsik között. A kocsikat nem sorolták be kocsi-sorozatba, egyszerűen beszámozták őket 23-tól kezdődően és mindegyikre ráírták, hogy "FÖLDGÁZSZÁLLÍTÓ KOCSI".

Régóta gondolkoztam ennek a modellnek a megépítésén. Az eredetihez hű modell elkészítése azonban sok fáradsággal járt. A sok, különböző eredeti kocsi közül az ismert képen látható, 39. számú kocsit próbáltam modellezni. A tartályok csövezése, a gáz elosztó elhelyezkedése és kivitele ezt próbálja követni.


A modell tervezése
A modell készítése
Tervrajzok
Képek a modell készítéséről
Képek a kész modellről


Vissza a Modell oldalra

Vissza a Kezdő oldalra

Ez az oldal 2024 április 16.-án lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János