A gáz szállító kocsi modell készítése 1.

Az alváz


A modell alváza a szokásos módon készült. Ellentétben a 3-tartályos gázszállító kocsival, ennek a kocsinak volt padlólemeze. Ez 0,5mm-es alpakka lemezből készült, először fotomaratással padló utánzattal lett kitöltve. Az alvázlemezbe már ekkor belekerültek a furatok a tartály-csoport felerősítésére és a leeresztő csövek részére. Ezután alulról rá lettek forrasztva a már szegecs-utánzatokkal ellátott hossztartók. MÁV gáztartály kocsi modell minipic A hossztartókra még az összeállítás előtt rákerültek a rugók, amelyek a csapágyházakat is tartják. A hossztartók felforrasztás a kereszttartók kerültek be, majd a csapágyvezetékek is be lettek forrasztva. A kézifék alkatrészei maratott lemez-alkatrészek. Ezekből fel lett forrasztva a teljes fékrudazat.

Az igazi gáztartály kocsi feliratai az alvázra kerültek, hiszen a viszonylag vékony tartályokra nem lehetett volna a feliratokat a szükséges nagyságban felfesteni. Az alvázon a feliratok 3 táblán találhatók, középen egy nagyobb, a kocsi végein egy-egy kisebb látható. A modellen ezek a táblák 0,4mm-es alpakka lemezből készültek és az igazihoz hasonlóan az alsóp peremüket távtartó rudak erősítik az alvázhoz.

Külön gondot jelentett, hogy ezen a kocsin - szokásos teherkocsiktól eltérően - a hossztartó C-profiljának a belsejében a kerékfelfüggesztés környékén függleges merevítő lemezeket láthatunk. Ezek modellezése nem egyszerű, mert a réz profil belsejébe kellett a kis lemezkéket beforrasztani. Úgy készültek, hogy egy hosszabb lemezcsík lett levágva, aminek a vége be lett forrasztva, majd csípőfogóval le lett vágva és a C-profil élével egy magasságba reszelve.

MÁV gáztartály kocsi modell minipic Az alváz végére el kellett készíteni a peron kapaszkodó rúdjait. A külső kapaszkodó 1x1mm-es réz, L-profilból készült. Erre jött rá a két oldalon a feljáró kapaszkodója, ami 0,4mm-es rézhuzalból készült. A belső kapaszkodó 0,4mm-es alpakka huzalból készült. A hajlításánál pontosan be kellett tartani a formát, mert a szimmetrikus szerkezet minden mérethibát a szemlélő számára jól láthatóan megjelenít. MÁV gáztartály kocsi modell minipic A belső kapaszkodó egy-egy hüvellyel befogadja azokat a hátrafelé tartó vízszintes rudakat, amelyek a gáz elosztót tartják. Ezek ekkor még csak az elejükön voltak beerősítve, a hatsó végük a levegőben lógott. Ezt csak a tartály csoport felrakása után fogja a párnafa furata rögzíteni.

MÁV gáztartály kocsi modell minipic A peronokhoz oldalról lépcső vezet. Ez ugyanúgy készült, mint a korábbi teherkocsik és személykocsik lépcsője. Ellentétben a személykocsikkal, amelyek három fokú lépcsővel rendelkeznek, itt csak két fokú a lépcső. A lépcsők tartórúdjai az alváz hossztartójába lettek beforrasztva. A belső, nem látható végük le is lett hajlítva, hogy a beforrasztás nagyobb felületen történjen. Az alsó végüket vízszintesre kell hajlítani, mégpedig pontosan ugyanabban a magasságban, hiszen a lépcsőfokoknak vízszintesen kell állniuk. Ehhez tett jó szolgálatot a réz profilból készült beállító sablon. Ez egyébként már az utolsó személykocsiknál is felhasználásra került.

MÁV gáztartály kocsi modell minipic Az alvázra kerülő töltő-gázelosztó szerelvény modellezése nehéz feladat volt. Az apró, 1,2x1mm-es keresztmetszetű réz rúdba 6db, ø0,8mm-es furat került. Ebbe kellett a gázcsapokat modellező, ø0,8mm-es csövecskéket beforrasztani. Mivel igen közel voltak egymáshoz, még hűteni sem lehetett a már összeforrasztott alkatrészeket. A következő feladat a szerelvény tartó konzolok felforrasztása volt. Ehhez egy sablon készült. Egy NyÁK alaplemezbe a vízszintes tartórudak távolságában (10,0mm) egy-egy furatba bekerült egy-egy tüske. Ezekre lettek ráfűzve az előre kialakított konzolok, amik így biztosan helyes távolságra kerültek. Így lehetett az egész szerelvényt összeforrasztani, de ez esetben az egyik végének a forrasztása közben a másik végét egy odaszorított, nedves vattadarab hűtötte, nehogy szétessen a már összeforrasztott alkatrész. Legvégül az a hajlított cső készült el, ami a gázelosztó közös gázellátását szolgálja. Ez egy ø0,8mm-es rézhuzalból készült, a bonyolult formája miatt több kísérlet is kellett, amíg a megfelelő íveket sikerült eltalálni. Ez is a többi forrasztás hűtése mellett került fel az elosztóra Végül az elosztó fel lett fűzve a vízszintes konzolokra, a közös cső belekerült a korábban elkészített alváz furatba és be lettek forrasztva. Így már elég szilárdul tartják egymást a vízszintes konzol huzaljaival. MÁV gáztartály kocsi modell minipic

Az utolsó feladat a vázon a ferde merevítő rudak alsó végének a kialakítása volt. Nem lehet a hosszú rudakat előre beerősíteni, mert akkor a tartály-szerelvényt nem lehetne később felrakni az alvázra. Ezért csak az alsó végük került az alvázra, rajta a feszítőhüvelyt modellező csövecskével. Ennek az üres, felső végébe lehet majd a kocsi összeszerelése után berakni a ferde huzalokat.


Előre a Modell készítés 2. oldalára

Vissza a Modell oldalra

Vissza a Kezdő oldalra

Ez az oldal 2024 április 24.-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János