Bn és Cn sorozatú személykocsik

MÁV Cn-kocsi minipic

Eredeti és modell

MÁV Bn-kocsi modellrajza minipic

Bevezetés

A Bn kocsi

Az az igazság, hogy soha nem terveztem, a Bn vagy Cn sorozatú személykocsik modellezését. Ezek nagyon hálátlan járművek a modellezés számára. A kocsik tengelytávja szokatlanul hosszú, 9,3m, ami a H0 nagyságban nem kevesebb, mint 107mm-t jelent. Ez nem ígér jó futási tulajdonságokat. Várható, hogy egy ilyen modell kocsi a szűkebb ívekben könnyen kisiklik. A másik hálátlan feladat a nyitott peron modellezése. Ennek díszes rácsa, szabadon álló oszlopai voltak, a kapaszkodó rudak többszörösen meghajlított formája pedig egy rémálom.

Ha még lett volna kedvem a modellezéshez azt is elvette a hír, hogy más modellezők is hozzákezdtek a Cn kocsinak a modelljéhez (ami - modellezés szempontjából - csak részletekben tér el a Bn kocsitól). Aztán másképp alakult. Kaptam egy tetőt abból a sorozatból, amit a Cn kocsikhoz készítettek. Ez szokásos egy uretán öntvény, annak minden előnyével és hátrányával. Az, hogy valahol Cn kocsik készülnek, kiváltotta belőlem az ingert, hogy egy Bn kocsihoz fogjak hozzá. Természetesen a kapott tető felhasználásával. "Gombhoz a kabátot."

A Cn kocsi

Évekkel a Bn kocsi elkészítése után a megígért "sorozat" Cn sorozatú kocsi még nem készült el. Emiatt úgy döntöttem, hogy magam készítek el egyet, ne járjon a Bn kocsi egyedül. A nagy különbség az volt, hogy ehhez már nem állt rendelkezésre tető, így nem csak a "kabátot", de a "gombot" is el kellett készíteni. Mint a korábbi személykocsi modellekhez, most is 3D nyomtatás segítségével készült el a tető.

Az eredeti kocsi

A rendelkezésre álló információk alapján a kocsitípus kifejlesztése valószínűleg a MÁV ötlete volt. Szerettek volna olyan 2 tengelyes kocsikat, amelyeknek a szokásos, 7m tengelytávolságú kocsiknál nagyobb a befogadó képessége. Először is 1912-ben beszereztek a nagy múltú prágai Ringhoffer kocsigyártól két ilyen kocsit. Feltehetőleg ezeket "koppintották" le az új hazai kocsisorozat kifejlesztéséhez. Nyilván a legérdekesebb műszaki megoldások a nagy tengelytáv miatt kritikus csapágyvezetésre és a hosszú kocsiszekrény merevítésére vonatkoztak.

Nem világos, hogy hol került sor a tervezésre. A legelső rendelések még 1912-ben a 2. osztályú Bmn sorozatra mentek ki, rögtön két gyártóhoz, a GANZ-hoz és a győri Waggongyárhoz. A következő sorozatot, a 3. osztályú Cmn kocsikat gyakorlatilag az összes magyar vagongyár készítette (első osztályú kivitel nem készült). Emiatt feltételezhető, hogy a terveket a MÁV készítette és bocsátotta a gyárak rendelkezésére.

A kocsikból sok készült, összesen 1608 darab, egészen az 1920-as évekig gyártották őket. Az 1. Vh. után a korábbi rendelések nagy részét lemondták, a lecsökkent méretű országban nem volt szükség annyi kocsira. A hosszú távú személyvonatokat és a kevésbé fontos vonalak gyorsvonatait állították ki belőlük.

A kocsinak kifejlesztésre került két forgóvázas változata is. Az egyik az Oravica-Anina kanyargós, hegyi vonalára tervezett rövid 1-2-3. osztályú kocsi, ezeket az aradi Weitzer gyár készítette. A másik az 1-2. osztályú és 2. osztályú kivitelben készült ABak és Bak sorozatú kocsi család. A típus kései leszármazottja az 1938-ban azonos fő méretekkel, de már hegesztett acélvázzal és zárt peronnal tervezett Cz sorozat.

A kocsik közűl sokat az 1920-as években elláttak vaslemez burkolattal, de vannak képek a 2. Vh. idejéből is eredeti, burkolat nélküli kivitelről. Néhány kocsi peronját zárttá alakították át, a fényképek szerint ezek új, magasabb ívű tetőt is kaptak. Az 1950-es évek végén sok kocsi lett a "vasvázasítás" tárgya.

A modellt a szokás szerint az 1930-as évek végének megfelelő állapotban készítem el, így a vaslemez burkolatos, de nyílt peronos kivitelt fogja mutatni. Természetesen a kornak megfelelően feketés-zöld színre lesz festve és "MÁV Hungaria" feliratot kap.

Az eredeti
Képek

A modell

A modellek tervezése
A modellek készítése
Tervrajzok
Az építés során készült képek
A kész modell képei


Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2021 március. 24-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János