A Bn és Cn sorozatú személykocsi modellek tervezése

Felhasznált dokumentáció

Rendelkezésre állt a régi, részletes jellegrajz mind a Bn, mind pedig a Cn kocsiról. Ezek mellett találtam jellegrajzot a 4-tengelyes ABCa kocsiról is, amit az Oravica-Anina vonalra készített az aradi Weizer-cég és hasonló konstrukció. Érdekes módon a Bn és a Cn jellegrajzok nem "ikertestvérek". Nem egyszerre készülhettek, mind stílusukban, mind pedig az ábrázolt részletekben találhatunk különbségeket. A rajzok íly módon jól kiegészítették egymást.

A különféle dokumentumokban és az Interneten talált régi képek a kocsik háború előtti megjelenését, a Nosztalgia kocsipark tagjaiként aktív kocsik fényképei pedig az egyes részleteket tükrözték hitelesen. Mivel a Nosztalgiás kocsik színe, feliratai és csíkozása az eredeti, az 1920-as évek előtti állapotot mutatják, a festéshez ezeket nem lehetett mintának használni.

Konstrukciós alapelvek

A kocsi modellje hasonlóan épül fel, mint a korábbi személykocsik. Az alváz egy lemez, amire alulról a hossz- és kereszttartók kerülnek, felülről pedig rácsavarozva a felépítmény doboza. A már meglévő tető önálló, leszedhető elem.

Az alváz

MÁV Ch-kocsi modell alváz rajz minipic Az alváz a szokásos módon egy 0,4mm vastag, maratásal keresztben csíkozott alpakka lemezre épült. A hossztartó 3x1mm-es réz C-profil. A kereszttartók 1,5x0.75mm-es profilból. A csapágyvezetékek "villái" megint más kivitelűek, mint a korábbi kocsikon, újra kellett őket tervezni. A rugók a személykocsikon szokásos 2m hosszú rugókötegek. A rugótartó támok gondot okoztak. A rajzok és a fényképek szerint a Bn és a Cn kocsik rugózása eltért. A Cn kocsik a MÁV-nál szokásos, szemekkel felfüggesztett rugókat kapták, a Bn kocsikon viszont a lemezrugók két vége nem közvetlenül, tartószem segítségével volt felfüggesztve, hanem egy szekundér tekercsrugóval, ami még ráadásul egy kis vezető-himbán keresztül volt rögzítve a támokhoz. A dokumentációk szerint azonban volt egy Bn-kocsi sorozat, aminél valamilyen oknál fogva a Cn kocsik egyszerűbb felfüggesztését alkalmazták. Úgy döntöttem, hogy ezt a kivitelt modellezem, mert a szekundér rugó és a hozzátartozó emeltyű elkészítése igen nagy feladatot jelentett volna.

A másik eltérés a korábbi kocsikhoz képest az, hogy ezeken a kocsikon az alvázon megjelent egy oldalirányban merevítő, andráskereszt formájú szalag. Ez nem a padlólemez magasságában van felszerelve, hanem a kereszttartók fölött.

A fék rudazata hasonló a régebbi személykocsikéhoz, a féktartály azonban itt már nem volt egybeépítve a fékhengerrel, hanem különálló alkatrész. A gáztartály is nagyobb volt a rövidebb kocsiknál alkalmazott kivitelnél, így új tervet igényelt.

A Bn kocsi Krois rövid kapcsoló ("Kurzkupplung") mechanizmust kapott. Ez a legkisebb a piacon található, hasonló termékek közül. Ezt a kocsiszekrény belsejében lehetett csak elhelyezni, egy-egy pánttal leszorítva az alváz lemezéhez. Az alvázba pedig egy széles nyílás került be, amiben a Krois-mechanika tartótüskéje mozoghat.

A gyakorlatban azonban kiderült, hogy ennek nem sok előnye van. A kocsi hosszú, szűk ívekben nem járhat, így a mechanika alig egyenlít ki bármiféle rövidülést. Emiatt a Cn kocsinál már elmaradt, az egy egyszerű csapos kapcsolórudat kapott.

A kocsiszekrény

MÁV Bn-kocsi modell rajz minipic A kocsiszekrény eltér a korábbi személykocsiktól, mert a Bn és Cn sorozatú kocsiknak nyilt peronja volt. Sok fejtörést okozott, hogy a nyitott peron, a függőleges tartórudakkal és a ráccsal hová legyen felerősítve. Az alváz része legyen vagy a kocsiszekrényé? Végül ez utóbbi lett a megoldás. Az alvázra szerelve ugyanis az egész felfelé kiállt volna az alváz síkjából, ott semmi sem merevítette volna ki, nagyon sérülékeny lett volna.

Így a kocsiszekrény két végére rákerült a peron vékony padlója, ez tartja a rudakat és rácsokat. A megoldás hátránya, hogy a festésnél gondot jelent. A kocsiszekrény feketészöld lesz, a peron alkatrészei viszont feketék. Emiatt gondos kitakarást, maszkolást ígényel majd a festés.

A modell a kocsit az 1930-as évek végén mutatja, amikor már a kocsiszekrény vaslemez borítást kapott. Ennek a jellegzetessége a kocsiszekrény aljában egy vízszintes sor szög, kiálló fejjel. MÁV Bn-kocsi modell rajz minipic Ez utóbbiak elég aprók, nem lehet "szegecsnyomó" technológiával modellezni. Így az egész kocsioldalt maratni kellett úgy, hogy a szeg fejek és az ablakkeretek kiemelkedjenek az oldallemez síkjából.

A kocsiszekrény homloklemezein a peronra nyíló ajtó látható. Ennek a helyzete a Bn és a Cn kocsinál nem egyforma. A Cn kocsiban ugyanis belül 3+2 ülés elrendezés volt, a középfolyosó nem pont középen volt, hanem eltolva. Emiatt ott a homlokajtó is értelemszerűen eltolva, a folyosó vonalában helyezkedik el. Érdekes módon a Bn kocsin sem pont középen található a homlokajtó, egy kicsit azon is el van tolva, de kevésbé, mint a Cn kocsin. A szélesebbik oldal felé esik a WC fülke, nyilván azért van az ajtó is eltolva, hogy ennek nagyobb hely maradjon. Itt a rajzon a Cn kocsit láthatjuk, a jobban eltolt ajtóval. Ez persze azt is jelenti, hogy - mindkét kocsin - a homlokfalak a kocsi két végén nem egyformák, hanem egymás tükörképei.

A tető

Mint arról szó volt, a Bn kocsihoz a tetőt készen kaptam. Ezzel az volt csak a gond, hogy az uretán öntvény nem tartalmazta a lámpák felső búráihoz és a szellőzőkhöz szükséges furatokat. Emellett a tető felerősítéséhez is megoldást kellett találni. A kézenfekvő elrendezés az, hogy a tetőbe be kell egy kis réz-kockát ragasztani, amiben egy menetes furat van, ebbe lehet a tetőt tartó csavart behajtani.

Sok fejtörést okozott az is, hogyan lehet megoldani a peron függőleges rúdjainak a tetőbe történő bevezetését. Ha a tető 4 furatot kap a rudak számára, akkor egyrészt ezek pozíciója kritikus lesz: elég egy pár tized milliméteres eltérés és a rudak nem teljesen függőlegesen és párhuzamosan állnak, ami már ránézésre is nagyon feltűnő. Másrészt az összeszerelés előtt, amíg a kocsi az alkatrészeire bontva áll az asztalon, a rudak teteje szabadon áll. Elég egy rossz mozdulat és elgörbülhet valamelyik, amit aztán soha többé nem lehet újra tökéletesen kiegyenesíteni. Ezért az a döntés született, hogy a rudak tetejére egy, a tető belső ívéhez illeszkedő alpakka pánt kerül. Ennek a furataiba lesz beforrasztva a négy rúd, a tető pedig belülről ki lesz könnyítve ezen a helyen, így eltakarja ezt a pántot.

MÁV Bn-kocsi modell tetőterv minipic A Cn kocsihoz nem állt rendelkezésre tető, azt 3D nyomtatáshoz meg kellett tervezni. Sajnos a korábbi személykocsikhoz alkalmazott fél-ellipszis keresztmetszet itt nem volt alkalmazható, ezeknek a kocsiknak sokkal bonyolultabb, összetettebb tetőformája volt. A tervezéshez felhasználtam az összes, hasonló kocsi jellegrajzát. Persze a jellegrajzok nem műszaki rajzok, nem csoda, hogy a tető keresztmetszete nem volt a 3 rajzon teljesen egyforma. Végül a rajzokat mintegy "átlagolva" készült el a tetőforma. Ez a jellegrajzok formáitól csak 0,1-0,2mm eltérést mutat.

A 3D nyomtatáshoz egy programot kellett írni - valójában a kis személykocsik tetejéhez készült, már meglévő programot átírni. Ez a program készítette a nyomtatásnál felhasznált STL dokumentumot. Természetesen nem feledkeztem meg a tető felerősítéséről sem, a belső oldalra a 3D nyomtatás során kis kockák kerültek a csavarok számára.


Előre a Bn és Cn kocsi modellek készítési oldalára

Vissza a Bn és Cn kocsi kezdőoldalra

Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2021 március 24.-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János