4-tengelyes, "favázas" személykocsik

MÁV favázas minipic

Eredeti és modell

MÁV favázas kocsi modellrajza minipic

Bevezetés

Míg a Bn és Cn kocsi, vagy a 7m tengelytávolságú kocsik valójában nem szerepeltek a modellépítési terveim között, a 4-tengelyes, "favázas" kocsik modelljei már régebben a listán voltak. A korábbi, kisebb gőzmozdony modellek, mint a 342-es vagy a 325-ös szépen illeszkednek mind a teherkocsikhoz, mind pedig a 2-tengelyes személykocsikhoz. A későbbi gőzmozdonyok, a 327-esek és a 301-es viszont egyértelműen gyorsvonati gépek voltak, így a modelljeik is gyorsvonati kocsikat igényelnek. Ahogy több képen is látható, bemutatókon természetesen valódi gyorsvonatokat húznak, barátom, "Alkotásu" kocsi modelljei alkotják a szerelvényt. Otthon, a próbapályán viszont csak a meglévő, 2-tengelyes kocsikat vontatják, ami nem igazán felemelő látvány. Ezért született meg a gondolat, hogy készüljenek 4-tengelyes, gyorsvonati kocsik is. Azért, hogy teljes legyen a kép, mindjárt egy egész szerelvény!

Típus kiválasztás

Mivel az 1930-as évek végét modellezem, ez behatárolta a modellezhető kocsikat. Akkor még a szerelvényekben nagy számban futottak a korábbi, "favázas" kocsik. Ekkor még csak egy újabb típuscsalád jelent meg a magyar síneken, a szegecselt, acélszekrényű, "Csuka-kocsik". A BCmot motorkocsi modelljének az elkészítése azonban megmutatta, hogy a magyar, szegecselt kocsiszekrény modellezése a maga szegecs-soraival és szegecselt pántjaival igen keserves feladat. Még egy darab elkészítése is, hát még egy egész szerelvény! Emiatt a korábbi, "favázas" kocsi modellezése mellett döntöttem.

A szerelvény

Az volt a cél, hogy egy, az akkori időkre jellemző szerelvényt lehessen összeállítani. Egy-egy könnyű gyorsvonatot akkoriban - különösen a gazdasági világválságból való lassú kilábalás idején - kiállítottak már 5 kocsiból is. Ebből egy a poggyászkocsi, emellett szerepelni kell a szerelvényben 1. és 2. osztályú kocsiknak is. Az egyszerűség kedvéért ez lehet egy összevont, 1.-2. osztályú kocsi is. A maradék három lehet 3. osztályú kocsi. Tehát a cél egy ilyen szerelvény modellezése lett.

A "favázas", 4-tengelyes kocsikat kezdetben 12m forgócsap-távolsággal gyártották. Később áttértek a hosszabb, 13m forgócsap-távolságú kivitelre. A poggyászkocsikból a rövidebb kivitel készült nagyobb számban, a hosszabb változatot már vegyes, összevont, posta és poggyászkocsi formában készítették. Ezért a poggyászkocsiból a rövidebb változatot modelleztem meg, a személykocsik viszont hosszabbak lettek.

A régebbi gyakorlat szerint az 1. és 2. osztályú kocsik a MÁV-nál kettős ablakokat kaptak, minden szakaszhoz két, keskeny ablak tartozott. Viszont a későbbi gyártás során ezek is szakaszonként egy, széles ablakot kaptak. Egy ilyen változatot követ a modell is.

Kivitel

A 4-tengelyes, "favázas" kocsik gyártása Magyarországon már a 19. század utolsó éveiben megkezdődött és szinte megállás nélkül folytatódott 1926-ig, a teljesen acél szerkezetű "Csuka-kocsik" megjelenéséig. Akkor aztán leálltak a gyártással és ettől kezdve a magyar gyárak csak acélszekrényes kocsikat készítettek. De a régebbi kocsikat folyamatosan átépítették a modernebb idők követelményeinek megfelelően. Ez azt jelentette, hogy a kocsik "felülvilágítós" tetejét átépítették "dongatetőre", a kocsiszekrények pedig acéllemez, vagy ahogy akkoriban mondták, "bádog" burkolatot kaptak. A korábbi 3. osztályú kocsik még gázvilágítással készültek, ezt is átalakították villanyvilágításra. Az alváz aljára szerelt gáztartályok eltűntek, a helyükre akkumulátor ládákat szereltek fel. A villanyról dinamó gondoskodott, ami még az egyik tengelyről, lapos szíjjal kapta a meghajtását. A villanyvilágítás beépítése során lekerültek a tetőről a gázlámpák kürtői és a tetőszellőzők is, a tető teljesen csupasz lett. A képek szerint átépítették a kocsik átjáró ajtaját is, a korábbi két szárnyas ajtó helyére egyszerűbb, egy szárnyas ajtót építettek be. Érdekes módon a homlokfalon látható ablakokat megtartották, míg a 2-tengelyes kocsikon a felújítás alkalmával ezek eltűntek. Kisebb változás érte az átjáró "harmonika" felfüggesztését is. Ezt a kivitelt kezdtem el megmodellezni.


Az eredeti

Képek

A modell

A modellek tervezése
A modellek készítése
Tervrajzok
Az építés során készült képek
A kész modell képei


Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2022 október 24-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János