4-tengelyes személykocsi modellek készítése

1. rész - A forgóvázak

Eredetileg az volt az elképzelésem, hogy a modellekhez gyári forgóvázakat használok. Porosz forgóvázakkal ellátott kocsi-modelleket több, német gyártó is készít. A legegyszerűbben beszerezhető alkatrész a régi Schicht-kocsik forgóváza lett volna. Sajnos ezek még a porosz forgóvázak legrégebbi kivitelét modellezik, amelyeken a laprugók vége még közvetlenül támaszkodott fel a forgóváz keretére. Ilyen fajtát a tudomásom szerint Magyarországon nem használtak, nálunk a későbbi kivitel fordult csak elő, ahol a laprugók vége egy másodlagos csavarrugóra támaszkodott. Ilyet is gyártanak a modellgyártók, ha nem is olyan könnyen beszerezhető, mint alkatrész.

Azonban a Da poggyászkocsi készítése előre haladt és nem akartam megvárni a beszerzést, így elkészítettem a forgóvázat saját magam. A többi kocsira továbbra is gyári forgóvázat szántam egészen addig, amíg a prototípus, a Da kocsi el nem készült. Akkor derült ugyanis ki, hogy a forgóvázak sarka még az általam használt, elég nagyra méretezett íveken is beleér a kocsi lépcsőjébe. Ez persze az igazi kocsinak nem okozott gondot, hiszen az általa bejárható legkisebb ívsugár is jóval nagyobb, mint amikkel a modell terepasztalokon és modul-hálózatokon találkozhatunk. A gyári forgóváz modellek jóval vastagabb műanyag kerettel rendelkeznek, mint a saját, alpakkából maratott forgóvázam, így a probléma még jelentősebb lett volna. Ezért úgy döntöttem, hogy az összes forgóvázat saját magam készítem el. Ez persze egy komoly következményekkel járó döntés volt, hiszen az 5 kocsi 10 forgóvázzal, 20 kerékpárral és 40 kerékkel rendelkezik, amihez 40 laprugó, 40 csapágyház és 80, apró csavarrugó tartozik!

Kerekek

Mint arról több helyen is írtam, a magyar kocsiknak szinte egységesen 10 küllős, 1050mm átmérőjű kerekeik voltak, aminek kb. 11,5-12,0mm átmérőjű modell kerék felel meg. Modell kocsikerekek minipic Ilyeneket korábban az angol Romfordtól, ritkábban a Fleischmanntól szereztem be. Az angol cég időközben megszűnt, a Fleischmann alkatrészeket pedig a cég átalakulás óta sokkal nehezebb beszerezni (emellett az áruk is komolyan megemelkedett). Ezért úgy döntöttem, hogy magam készítem el a kerékpárokat. Méretnek a 11,5mm átmérőt választottam, a magasabb modell-nyomkarima és a szűkebb ívek még így is gondokat okoztak a kocsik összeállítása során.

A készítés folyamatáról itt található egy fényképes leírás.

A forgóváz keret

A forgóváz lényegében egy kicsi kocsi. Alapja egy 1mm vastag alpakka lemez. Erre vannak felforrasztva a két oldalról a maratott oldallemezek. Porosz forgóváz Összeállítás minipic A forrasztás egy alumínium sablon segítségével történt, ami a forrasztás idejére pontos helyzetben, merőlegesen rögzítette az alkatrészeket. Ekkor az oldallemezekre még csak a szegecselt rátét-lemez volt felrögzítve, hiszen a többi alkatrész a vastagabb alkatrészek hosszabb idejű forrasztása alatt egyszerűen leestek volna. A forrasztott kötések szilárdsága igen fontos, hiszen a forgóvázat csak ez a két, az alaplemez 8mm hosszú élének a forrasztása tartja össze. Ezért ez a kötés meg lett mechanikusan erősítve. Az igazi forgóvázaknak is látható a közepén két csap helye. Ezt kifúrva a furatba utólag beforrasztott két, ø0,5mm tüske került.

Az oldallapok két végére kerültek a kereszttartók. Szintén forrasztva lettek, a két végüket belülről hasonló, de ø0,4mm-es tüskék erősítik meg.

Az alaplapra, a királycsap két oldalára, a csaptól 4-4mm távolságra rákerült még két, 0,8mm magas csúszka, szintén tüskével megerősítve. Ezek biztosítják, hogy a kocsiszekrény oldalirányban valamennyire mereven feküdjön fel a forgóvázakra, viszont a forgóvázak előre-hátra szabadon végezhessenek bólintó mozgást. Lényegében a nagyvasúti csúszótámok szerepét látják el.

Rugók, csapágyházak

Ahogy a 2-tengelyes kocsik modelljénél, itt is a laprugók egy egységbe lettek összeforrasztva a csapágyházakkal. Először a csapágyházak készültek el. A két Világháború között leggyakrabban látható, egyrészes csapágyházat modelleztem Ez 5 lemezből van összeforrasztva, két, 0,8mm vastag, csíkból levágott, alpakka téglatest és három, 0,3mm-es alpakka lemezből kimaratott lapka, amelyek hátrafelé szélesednek. Ezek a hátsó részükön található furaton vannak egy 0,5mm-es réz rudacskára felfűzve és összeforrasztva. A felfelé kiálló réz rúd tartja össze a laprugó lemezeit is.

A laprugók is a már ismert technológiával készültek. A lapok 0,2mm vastag, sárgaréz lemezből lettek kimaratva, középen ø0,5mm-es furattal ellátva. Ezen keresztül lettek a csapágyház rudacskájára felfűzve és összeforrasztva.

Porosz forgóváz Összeállítás minipic A 2-tengelyes kocskkal ellentétben a laprugó csomagok vége nem közvetlenül van összekötve a kerettel, hanem egy csavarrugón keresztül. A csavarrugókat is el kellett készíteni. Hosszas kísérletezés után az a megoldás vált be, hogy egy vékony, 0,2mm vastag réz huzal egy kicsi fúrógép segítségével, nagyon lassú forgási sebesség mellett fel lett tekerve egy ø1,0mm-es csőre. Azért kellett cső, mert a csavarrugó közepén még áthalad a rugó vonórúdja, aminek egyik végére a rugó zárófedele, a másik, felső végére a vonószem kerül fel. A vékony huzal a csőre rá lett forrasztva és a cső apró darabokra fel lett szeletelve. Ezek után egy forrasztó sablon segítségével a vonószem és a vonórúd össze lett forrasztva, majd az egész, a laprugókkal és a csapágyházakkal együtt a forgóváz oldallap kihajtott tartószemébe be lett forrasztva.

Szekundér rugók

Porosz forgóváz Összeállítás minipic A porosz forgóvázak jellegzetes, jól látható alkatrésze a keresztben oldalt kiálló, 3 darabból álló, fél-elliptikus laprugó csoport. Ezek is maratással készültek. Az egyre csökkenő méretű elemek egy távtartó két oldalára lettek felfűzve, majd összeforrasztva. Az csoport itt is a kiálló tüskék segítségével lett felforrasztva a forgóváz alaplapjára.

Keréktartók

A két tengelyes modell kocsik kerékpárjai a csapágyvezeték ("csapágyvilla") furataiban forognak. A kerékpár be- és kiszereléséhez a valamennyire rugalmas csapágyvezetéket kissé szét kell feszíteni, így csapokat ki lehet szedni, először az egyik, majd a másik oldalon. Ez a forgóvázban nem lehetséges, mert az oldallapok ehhez nem elég rugalmasok. A kerék tengelyének a furatát alul nyitottnak kell hagyni, hogy a kerékpárt ki lehessen venni. Csak ekkor kell valami, ami a kiesését megakadályozza.

A prototípusnál erre a célra egy tartó készült 0,2mm-es réz lemezből. Annak érdekében, hogy ne legyen feltűnő, a lemez közepe alaposan ki lett könnyítve, valójában egy pánt-keret készült. Ezt középen két csavar tartja a forgóváz alaplapjához. Ilyen került a Da, poggyászkocsi forgóvázaiba.

Nem voltam megelégedve ezzel a megoldással, mert egyrészt mégiscsak jól látható maradt, kívülről is. Másrészt a kivágott keretet elég nehézkes volt elkészíteni, sok munka volt vele. Talán maratással lehetett volna könnyíteni a folyamatot.

Így más megoldást kerestem. A többi kocsin egy meghajlított huzalból készült pánt tartja a kerékpárt. Ennek egy 0,5mm vastag alpakka lemezből készült talpa van, ennek a furatán keresztül egy kis csavar rögzíti az alaplaphoz. Annak érdekében, hogy el ne fordulhasson, a tartóhuzal vége átmegy a talpon és beleér az alaplap furatába.

Vonókészülék

A 4-tengely kocsik vonókészülékét, a kapcsoló rúdját a forgóvázra rögzítettem. Így az elfordul a forgóvázzal, nincs szükség bonyolult rövid kapcsolást lehetővé tevő kulisszára. A forgóváz alaplapján van egy kis csap, az tartja.

Természetesen a kapcsoló rúdnak szüksége van visszatérítő rugóra, ami szétkapcsolt állapotban középen tartja. Ezt először úgy oldottam meg, hogy egy, két oldalt hátra lógó rugóhuzal került a kapcsolórúdba beforrasztva. Ez azonban nem volt megbízható megoldás, a súrlódás miatt nem állt be magától középre. Ezért egy kevésbé esztétikus megoldás született. A rugóhuzal egy nyolcas alakú hurok után, ami a rugó effektív hosszát növeli meg, előre lóg és átmegy a forgóváz oldallapjait elöl összekötő pántba fúrt lyukon.


Előre a modellek készítésének 2. oldalára

Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2022 október 24-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János