A 342-es modell tervezése

Felépítés és alapelvek

Ahogy azt már a 326-os modellek építésénél elhatároztam, a 342-esből is két modellt készítek. Nagy volt a kísértés, hogy az egyik modell egy szokásos Brotan kazános gépet jelenítsen meg, a másik viszont egy hagyományosat. De végül is elvetettem ezt az ötletet. Hagyományos réz-tűzszekrényes kazánnal Magyarországon a 342-esből csak a két prototípus készült. Ezeknek több mérete is eltért a sorozatban gyártott 342-esektől, többek között a hátsó futókerekük közelebb volt a hajtókerekekhez és az egész mozdonyszekrény rövidebb volt. Emellett Trianon után mind a két prototípus elkerült Magyarországról és nálunk nem is készült 342-es réz-tűzszekrénnyel. A szomszéd országokba került 342-esek egy részét átépítették ilyen kivitelre, mint az a szlovén múzeumi 17-006-oson is látszik, de ezekből sem került Magyarországra. Így aztán abban maradtam, hogy mindkét 342-es modell Brotan kazános lesz.

Volt azonban a 342-es sorozaton belül két különböző kivitel. A mozdonyok egy része a kazán tetején, a kémény mögött elhelyezett gőzelosztó szerelvénnyel készült, aminek a két oldalához csatlakozik a nagynyomású gőzvezeték. Ilyen kivitelű a szlovén múzeumi gép is. A mozdonyok másik részénél azonban a gőzelosztó szerelvény a kazán belsejében van, kívülről nem látszik és a gőzvezeték oldalról csatlakozik be a kazánba. Emiatt a gőzcsőnek egy nagyobb külső íve van, és erre utalva ezeket a mozdonyokat "korsófülűnek" nevezik. Ilyen a Füstiben látható 342,006 is. Kézenfekvő tehát, hogy a két modell a két különböző kivitelt mutassa.

A 342-es modell az első olyan gőzmozdony modellem, amiben a meghajtás a mozdonyon belül van, hiszen a 326-osoknak szerkocsi meghajtásuk van. Emellett ragaszkodtam ahhoz az alapelvhez, hogy a mozdony viszonylag egyszerűen szétszedhető legyen. Így a modell felépítménye egyetlen egy "kasznit" formál, amit két csavarral le lehet venni a keretről. önálló egység lett a hengerblokk a vezérművel is.

A mozdony meghajtása egy, a kazánban elhelyezett motorral történik egy csigakerékkel és közlő fogaskerekekkel. Az egész hajtómű egy önálló egység és szintén egyben kivehető.

A futómű és meghajtás

A hengerblokk és vezérmű

A felépítmény


Előre a Futómű és meghajtás tervezésének a leírásához

Előre a 342-es modell építés leírásához

Vissza a 342 modell kezdőoldalra

Vissza a Kezdő oldalra

Ez az oldal 2003 április 5.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János