A MÁV 327-es sorozatú gőzmozdony modell tervezése

1. rész

Általános tervezési megfontolások

A modell tervezéséhez szükséges van rajzokra, fényképekre, de leghasznosabb maga az eredeti mozdony.

Rajzok

MÁV 327-es gőzmozdony rajz minipic A 327-esről nem áll rendelkezésre részletes rajz. Két jellegrajzot sikerült találni. Az egyik a "kék könyvben", a Jellegrajz Albumban látható. Ez elég részletes rajz, de a mozdonyt felvágva ábrázolja. Emiatt fontos részletek, mint a mozdonysátor oldala nem szerepelnek rajta. A könyv ezenkívül csak az oldalnézeti rajzot és egy felülnézeti metszet rajzot tartalmaz, elöl- vagy hátulnézetet nem.

A másik rajz egy még egyszerűbb ábra, ebből található egy meglehetősen kisméretű másolat a régi "Gőzmozdony" c. folyóiratban. Ez mutatja a mozdonysátor oldalát is, de az egész rajz elnagyolt. Elöl- vagy hátulnézet ehhez sem tartozik.

Mindkét rajz a rudazatot csak vonalábra formájában mutatja. Tehát olyan fontos kérdésekre, mint a rudak vastagsága, hornyolása, a lengőív formája nem adnak választ.

Később hozzájutottam még két érdekes rajzhoz. Az egyik a mozdony fékvázlata. Ezen a rajzon csak a fékberendezés alkatrészei szerepelnek, maga a mozdony csak körvonalaiban - de így is nagyon érdekes. Itt található az egyetlen előkerült felülnézeti rajz is. A rajz egy korai gyártású 327-est mutat, aminek még egy fokozatú légsűrítője van. Érdekes módon a rajzon nem szerepel a kazán melletti futólap aljára szerelt tartály - pedig nagy valószínűség szerint az is a fékberendezés része. Nagyon hasznos méretezés található ezen a rajzon a fékhengerről, tartályokról és a csövezésről.

A másik utólag megszerzett rajz a hengeröntvényt mutatja. Ez az ötvenes években készült, amikor a 327-esek új hengeröntvényt kaptak, amin üresjárati szelep található. Az új hengeröntvény persze kis eltérésekkel követi a régi méreteit, kialakítását. Mivel a mozdonyról azelőtt nem állt rendelkezésre elölnézeti rajz, ez a terv is pótolhatatlan információkkal szolgált.

A rajzok felhasználásánál figyelembe kell venni, hogy már az eredeti rajzok a könyvben ill. folyóiratban is torzak, a vízszintes ill. függőleges méretek kicsinyítése nem teljesen azonos. Ez a torzítás minden másolás és szkennelés során változik. Ezt a megadott méretek alapján helyre kell igazítani.

Fényképek

A gépről sikerült tekintélyes számú fényképet összegyűjteni. Ezek közül azokat, amelyek igen nagy valószínüség szerint nem esnek már szerzői jogi védelem alá, feltettem ide a honlapomra is. A képek fontos információkat szolgáltattak igen lényeges részletkérdésekhez, amiket sem a rajzok, sem pedig a meglévő igazi 327-es mozdony nem tudott megmutatni. Ilyen pl. a hengerblokkok keresztmetszete vagy a keretsztfej vezeték tartólemezének, a "bőgőnek" az alakja. A fényképek segítettek tisztázni olyan részleteket is, hogy miben különböztek a korai és későbbi gyártású mozdonyok. A 2.Vh. után készült fényképeket persze kritikával kell szemlélni, hiszen ekkor lényeges átalakításokat hajtottak végre a mozdonyokon.

Az igazi mozdony

A megmaradt MÁV 327-es mozdony minipic Mint ismeretes, egyetlen egy 327-es menekült csak meg a beolvasztástól, a 327,141-es pályaszámú gép, ami eredetileg 327,016 pályaszámon került forgalomba. Ezt a gépet Istvántelkén alaposan megszemléltem, körbefényképeztem és egyes részleteit le is mértem. Sajnos a gépről hiányoznak a hengeröntvények és a rudazat. A rudazatot szerencsére több régi fénykép alapján lehet rekonstruálni. A hengerblokk formáját tekintve azonban csak a fényképekre lehet támaszkodni.

Az igazi mozdonyról hiányoznak a kazánszerelvények is, a helyüket a kazán hátfalán csak befoltozott lyukak mutatják. A Mozdonyparkban lévő 328-as és 301-es kazán hátfala segített a rekonstrukcióban.

A szerkocsi

MÁV R-tipusú szerkocsi fénykép minipic Az R-jellegű szerkocsi modelljének tervei hasonlóan készültek a mozdonyéhoz. Itt nagy könnyebbséget jelentett, hogy a rendelkezésre álló jellegrajz részletesebb. Feltűnt azonban, hogy a fényképek alapján a megépített mozdonyokhoz tartozó szerkocsik egyes részleteinek kialakítása a jellegrajztól eltér. Nem kizárt, hogy a jellegrajz egy korai prototípus tervei alapján készült. Itt a fényképek alapján rekonstruáltam az eredeti állapotot.

A rajzok mellett sokat segített, hogy a Mozdonypark 328-asához is ugyanez az R-jellegű szerkocsi tartozik. A 327,141 szerkocsiját is sikerült alaposan körbefényképezni, bár ennek több részletét átépítették az 1950-es években. Sajnos nem sikerült olyan képhez jutni, ami a szerkocsit hátulról mutatná eredeti állapotban.

Modellrajzok

A fenti dokumentumok és méresek alapján a modellhez egy CAD rajz készült, már 1:87-es méretarányban. Ebből is valójában kettő. Az egyik a mozdonyt eredeti formájában mutatja, a másik tartalmazza azokat az eltéréseket, amelyeket a modell konstrukciója során alkalmazni kellett. Az egyes alkatrész-csoportok aztán ki lettek másolva erről a rajzról önálló, méretezett rajzokra, hogy a nagy rajz ne váljon túlságosan bonyolulttá. A szerkocsi rajza viszont önálló, függelten a mozdony rajzától.
Előre a 327-es modell tervezés 2. oldalára

Előre a 327-es modell építés oldalára

Vissza a 327-es modell főoldalhoz

Vissza a Modellépítési főoldalra

Ez az oldal 2008 november 20-án lett utóljára megváltoztatva
© Erő János