A MÁV 301-es sorozatú gőzmozdonyának modellje

301-es gyári fénykép minipic

Eredeti és modell

MÁV 301-es rajza minipic

A "Királynő"

kész 301-es modell minipic Igen, királynő és nem király, hiszen a legtöbb nyelvben amelyek nemeket használnak, a mozdonyok nőneműek. (kivéve a szláv nyelvekben, pl. "paravoz"). A 301-es az egyik legjelentősebb és legszebb magyar gőzmozdony, pedig csak 22 db. készült belőlük és ezek közűl is 15-öt elhurcoltak a megszálló románok. Itthon maradt a 301,001, 301,006, 301,009, 301,016, 301,019, 301,020 és a kompaund gépezetű 301,501. Mint közismert, a 301,001 volt az áldozata a biatorbágyi merényletnek 1931 szeptember 13.-án. Ezt a mozdonyt aztán Fialovits Béla kezdeményezésére "újjáépítették", valójában egy új mozdonyt készítettek. Ezt a mozdonyt modelleztem meg.

Ha az óriás 601-est és a késői 303-ast nem számítjuk, a 301-es a legnagyobb magyar mozdonyok egyike. Nagyjából összemérhető a 424-essel, a 301-es kerete hosszabb, a szerkocsija rövidebb, de a mozdony tömege kisebb. Az 1920-as években közvetlen összehasonlító kísérletek is folytak a két mozdony között ahol az derült ki, hogy a teljesítményük nagyjából hasonló, de a 424-es jóval kevesebb vizet és szenet használt fel egy ugyanolyan vonat továbbításához, mint a 301-es.

A 301-es 100km/h sebességre volt engedélyezve, a 424-es csak 90km/h sebességre. Ez azonban az üzemben nemigen jelentett lényeges különbséget, mert akkoriban a pályaviszonyok kevés helyen tették lehetővé a 100km/h sebesség elérését és még kevésbé a tartós haladást ezzel a sebességgel. Emellett a kisebb átmérőjű csatolt kerekeivel a 424-es számottevően jobb gyorsulást érhetett el, tehát a nyílt pályán elszenvedett hátrányát induláskor behozhatta.

Érdekes lehet persze eljátszani a gondolattal, hogy mi lett volna a helyzet nagyobb sebességek mellett. A 301-es elérhette volna üzemben a 120km/h sebességet, bár a kerék átmérője önmagában ezt nem tette kívánatossá, de a tökéletesen kiegyenlített 4 hengeres hajtóművével feltehetőleg könnyen átléphetett volna ezen a korlátozáson. A műtanrendőri vizsgák jegyzőkönyvei több mozdonynál is bizonyítják a teszt során elért 140km/h-ás sebességet! Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy egy ilyen nagyobb sebességű üzem valószínűleg olyan magas fogyasztási adatokkal járt volna, ami bizonyára elvette volna az üzemeltető MÁV kedvét ettől az üzemtől.

A 301,001

Több leírás szerint is az "új" 301,001-es különbözött a régitől. Azt azonban sehol sem találtam meg, hogy miben. Azt sem részletezik, hogy csak a "régi", Biatorbágynál lezuhant 301,001-től különbözött, vagy a későbbi gyártású 301-esektől is.

Az első két 301-es, a két prototípus kis mértékben eltért a sorozat többi tagjától. Ezek ugyanis még nem kaptak Pecz-Rejtő féle víztiszítót, a mozdonysátruk két ferde homlokfala az állókazán fölött középen ék alakban találkozott. A későbbi gépeken a víztisztító felszerelése miatt a ferde homlokfalaknak ezt a csúcsos találkozását a kazán tetején letörték, ide egy menetirányra merőleges lemez került lezárásnak. Ez elé lehetett a felgyülemlett vízkő eltávolításához a víztisztító belsejét kihúzni. A későbbi 327-es és 328-as sorozatokat már eleve ezzel a megoldással tervezték.

A szemmel jól látható eltérés a villanyvilágítás felszerelésével kapcsolatos. Az "új" 301,001-est eleve villanyvilágítással készítették, az ehhez szükséges generátor viszont még nem a magyar mozdonyoknál később szokásos helyen, a füstszekrény felső részén található, hanem az állókazán jobb oldalán felül, a mozdonysátor előtt. Emellett a villannyal üzemelő homloklámpák formája is más, hiányzik a tetejükről a kürtő csöve, amire a villanylámpáknak nincs szükségük.

kész 301-es modell minipic Később a képeket tanulmányozva sikerült még egy apró, de jellegzetes különbséget felfedezni. Az "új" 301,001-esen a homokdómtól a középső hajtott kerékhez vezető homokolócsövet hátrafelé hajlították meg. A többi mozdonyról rendelkezésre álló fényképeken ez mindenütt elöl hajlított!

Természetesen a modell is megkapta azt az ovális táblát, ami a biatorbágyi merényletben elhúnyt mozdonyvezetőnek és fűtőjének állított emléket az újjáépített mozdonyon.

Az eredeti mozdony
Fényképek
A modell
Tervezési megfontolások
A modell építése
CAD tervrajzok
Az építés közben készített fényképek
A kész modell fényképei


Vissza a Modellépítési főoldalra

Ez az oldal 2017 június 27-én lett utóljára megváltoztatva
© Erő János