A 301-es mozdonymodell tervrajzai


A szerkocsi

301-es modell szerkocsi rajz minipic Az S-tipusú szerkocsi nagyon hasonló a 327-es R-tipusú kocsijához. Az alváz ugyanaz, csak a felépítmény különbözik. Valójában az alváz tervét át lehetett másolni erre a rajzra.

A mozdonymodell

301-es mozdonymodell rajz minipic A 301-es rajza. Ez valójában az igazi mozdonyt ábrázolja. A kerék nyomkarimák miatt szükséges hosszirányú nyújtás nem került rá erre a rajzra, viszont megtalálhatók olyan alkatrészek, amelyeket apró méretük miatt nem is lehet modellezni. A rajz viszont nem a 301,001-est ábrázolja, hanem egy "átlagos" 301-est.

301-es mozdonymodell elrendezési rajz minipic A modell meghajtásának az elrendezési rajza. Ez már a modellt mutatja és jól látható, miképp kerül be a motor a kazánba és milyen fogaskerekekkel hajtja a leghátsó kerékpárt. Mivel a 301-es állókazánja a hajtott kerékpár mögött helyezkedik el, szükség volt egy második közlő fogaskerékre, ami a meghajtást előrehozza a hátsó kerék tengelyéig.

301-es mozdonymodell elrendezési rajz minipic Az elrendezés felülnézetben. Itt az is látszik, hogy egy szokásos, 560mm-es ívben az első futó-forgóváz és a hátsó futó kerékpár mennyire tér ki oldalirányban. Ez a kitérés természetesen jóval nagyobb mértékű, mint az igazi mozdonyon. Sajnos a megépített modell még a tervezettnél is nagyobb kitérést ért el, 560mm sugarú ívben egyáltalán nem tud közlekedni, a 620mm ívsugár a legkisebb elérhető.

301-es mozdonymodell főkeret rajz minipic A modell főkeretének a rajza, az összes belefúrt szegeccsel. Jól látható, hogy a főkeret - az igazi mozdony főkeretével ellentétben - hátul a futó kerékpárnál körkörösen ki van vágva, helyet adva ívben a futó kerékpárnak a kitéréshez. Elöl fent a forgóváz optikai kiszélesítésére szolgáló "papucs" látható.

301-es mozdonymodell főkeret rajz minipic A főkeret vízszintes tartólemezei. Ezek be lettek forrasztva a főkeret két lemeze közé. A mechanikai szilárdságról a legtöbb helyen kiálló fülek gondoskodnak, amelyek a főkeret kivágásaiba illeszkednek.

301-es mozdonymodell főkeret rajz minipic A főkeret függőleges távtartói. Ezek egyben a kazán alátámasztására is szolgálnak és tartják a kazán oldalán elhelyezkedő járólapot is. Ezek is be lettek forrasztva a főkeret oldallapjai közé.

301-es mozdonymodell himba rajz minipic A 301-es is kiegyenlítő himbát kapott az első és a második csatolt kerékpár közé, amelyek függőleges irányban elmozdulhatnak és oldalirányban billeghetnek is. Itt azonban az első csatolt kerékpár - ami egyben a belső gőzgép hajtott kerékpárja is - könyökös tengellyel rendelkezik, ami nem teszi lehetővé egy egyszerű himba alkalmazását. Emiatt a himba első része villás és oldalirányban együtt tud billegni a kerékpárral.

301-es mozdonymodell forgóváz rajz minipic A futó forgóváz terve. Nagyon hasonlít a 327-es forgóvázához, de a méretek kissé eltérnek. Az oldalirányú kitérést szabályozó íves kulissza-kivágás a 327-essel szerzett tapasztalatok alapján a fedőlemezre került. Így könnyebb korrigálni, ha esetleg a próbajáratok alkalmával kiderül, hogy nem optimális az elhelyezése.

301-es mozdonymodell rudak rajz minipic A mozdony rudazata. Felül az ellenforgattyúrúd, ami ennél a mozdonynál szintén hornyos volt. Alatta a csatlórudak, majd legalul a hosszú hajtórúd.

301-es mozdonymodell rudak rajz minipic A vezérmű összeállítási rajza. A képre kattintva az egyes alkatrészekről rövid leírást olvashatunk.

301-es mozdonymodell kazán rajz minipic A kazán átnézeti rajza. A modellen az állókazán és a hosszkazán különálló alkatrészek, mert csak így lehet a modellt összeszerelni, a motort a hosszkazánba bebújtatni.

301-es mozdonymodell kazán hátfal rajz minipic Az állókazán ajtófala. Ez az ábra inkább az igazi mozdonyt mutatja, a modellen valamivel kevesebb kezelőszervet lehet csak elhelyezni.

301-es mozdonymodell kazántartozék rajz minipic A kazán tetejére kerülő alkatrészek rajzai. Felül látható a Pecz-Rejtő féle víztisztító tartálya és a kémény. Alul a homokdóm és a gőzdóm rajza oldal- és elölnézetben. A biztonsági szelepek a 301-esen nem a gőzdómra kerültek, hanem dóm elé egy kis szerelvényre.

Vissza a 301-es modell építési oldalra

Vissza a Képmenű Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2015 március 18.-án lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János