Képek a szegecsutánzat-beütő készülékekről

A régi gőzmozdonyok és kocsik alkatrészei többnyire szegecseléssel voltak összeerősítve. A csavarok viszonylag drágák voltak, hiszen akkor még forgácsolással, egyenként készítették őket. A hegesztés Magyarországon az 1930-as években terjedt el. Addig a meleg szegecselés volt az általános kötési technológia.

A vasúti járműveken látható nagy számú szegecset nem könnyű házilagos módszerekkel modellezni. A kisebb méretarányokban nem járható út, hogy a szegecseket valódi szegecsekkel modellezzük, hiszen ilyeneket nemigen lehet beszerezni, de a szegecsek nagy száma is elrettentően hat. Ennek ellenére nagyobb szegecsek esetén, többnyire mozdony modellek főkeretén a szegecsek helyét 0,4mm átmérőjű fúróval kifúrom és a lyukakba apró réz huzaldarabokat forrasztok. Az ilyenek azonban viszonylag nagy, kb. 35mm nagyságú szegecseket modelleznek. A kisebb szegecsek modellezésére való a szegecsek beütése. Ilyenkor egy hegyes pontozóval egy vékony (0,2mm vastagságú) rézlemezbe hátulról kell beütni a szegecseket utánzó domborúlatokat. Nem elég csak beütni, mert akkor a szegecsutánzat egész környéke kidomborodik. Ezért a pontozóval szemben, a lemez alá egy kis üllőt kell rakni, benne egy apró furattal. A pontozó a lemezt belenyomja a furatba, az üllő pereme pedig határozott kontúrokat ad a szegecs utánzatnak.

Meg kell jegyezni, hogy a járműveken a szegecsek ritkán állnak egyedül, rendszerint szegecs-sorokat találhatunk rajtuk. Ezek modellezése kritikus, hiszen ha a sorban nem egyenletesen és egyenes sorban állnak a szegecsek, az nagyon szembetűnő! Fontos az is, hogy a szegecseket teljesen egyforma erővel kell beütni, a különböző nagyságú ütés különböző mértékben kidomborodó szegecseket eredményezne.

A beütő eljárás hátránya, hogy nem lehet a szegecs utánzatokat nagyon sűrűn, egymás mellé elkészíteni, hiszen a túl közel lévő szegecseknél az üllő pereme visszanyomhatja a már benyomott domborúlatokat. Ilyen esetekben csak a vegyi maratás kerülhet szóba.


Régi szegecselő minipic

Ez a régebbi, kézi működtetésű "szegecselő" szerszám. A rézkocka a tetején a "kalapács", ami igen egyenletesen üt rá a pontozórúdra. Ezt a C-alakú tartó felső részében lévő furat vezeti meg. Egy bronzból készült lemezrugó tartja a pontozót alaphelyzetben az üllő fölött. Az üllőnek igen kicsi, 0,4mm átmérőjű furata adja meg a "szegecsek" formáját. A keresztben elhelyezkedő támasztórúd a lemez egyenes megvezetésére szolgál, a távolságát a pontozótól egy csavar segítségével be lehet állítani. Ezt a szerszámot még nem a CNC gépre kellett felszerelni, hanem satuba fogva és a lemezt a támasz mentén kézzel vezetve lehetett vele "szegecselni"

Szegecselőgép minipic

Ez az újabb, villamos működésű szegecsbeütő szerszám. A CNC gépen a fúrógép helyére kell felszerelni. A munkadarab persze nem lehet az asztal felületére erősítve, hiszen az üllőnek alatta szabadon kell mozognia! A behúzómágnes egy régi, leselejtezett margarétakerekes nyomtatóból lett kimentve. (emlékszik még valaki ezekre?) A mágnest is a számítógép vezérli, automatikusan veri be az egyenletesen elhelyezkedő "szegecs" sorokat.

Szegecselőgép minipic

Ez a kép a szegecselőgép legújabb, harmadik változatát mutatja. A behúzómágnessel működő szegecselőgéppel sok baj volt. A legnagyobb probléma abban mutatkozott, hogy a mágnes nem ütött elég nagyot a lemezre, a "szegecsfejek" még 0,2mm vastag rézlemezen sem domborodtak eléggé ki, 0,3mm-es lemezen pedig alig látszottak. Nem segített ezen az sem, hogy az egyszerű tápellátás helyett egy nagyméretű kondenzátort sütöttem ki a mágnes tekercsén keresztül. A kondenzátor kapcsolója tönkrement, a helyette alkalmazott teljesítménytranzisztor pedig kiégett. Ezért az egész szegecselőt újrakonstruáltam.

Az új szegecselőt nem mágnes hajtja, hanem egy kis motor. Egy fogaskerék-áttételen keresztül egy súlyt emel fel, majd azt, mint egy kalapácsot leejti. A motor és az áttétel egy kimustrált mágnesszalag-egység kazetta-kidobója volt előző életében. Ez a konstrukció már igen jó minőségű "szegecsfejeket" készít.


Szegecselőgép minipic

A szegecselő működéséhez fontos, hogy a hajtómotor mindig akkor álljon meg, amikor a kalapács éppen felemelt helyzetben van. Ezt egy kis elektronika biztosítja. A hajtókerék hátára egy papírkorong van ragasztva, aminek 3/4-e fekete, egy 1/4-es körcikke viszont fehér. A hátlapra szerelt fotoérzékelő figyeli ezt a korongot és csak akkor engedi a motort megállni, amikor a fehér cikkely van az érzékelő előtt: Ekkor van a kalapács is a felső helyzetben.

Szegecselt lemez minipic

Ezen a képen látszik a 342-es modell füstszekrény-borítása - még hengeresre hajlítás előtt. Ennek a szegecs-sorai az itt bemutatott szegecselő szerszámmal készültek.

Vissza a Műhely és Szerszámok Oldalára

Vissza a Képmenü Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2018 február 28.-án lett utóljára megváltoztatva.
Erő János