Képek a vegyi maratás szerszámairól


UV light minipic Ezen a képen a fotomaratáshoz használatos UV fényforrás látható. A tetején lévő hídra egy 4W-os "fekete fényű" fénycső van felszerelve. Mellette helyezkedik el a gyújtója az alaplapon pedig a fojtótekercs. A fénycső körül egy ívesen meghajlított fényes alulemez tereli lefele az ultraibolya sugarakat, az alászerelt fekete fényterelő rács pedig arról gondoskodik, hogy ne érhesse túl sok oldalfény a munkadarabot. Az alaplapon a megvilágító keret látható.

Etching light frame minipic Ez a kétoldalas megvilágító keret. Benne látható a kétoldali maratási mintából és a fotoreziszttel bevont rézlemezből álló "szendvics". A hossztartókban lévő csavarokkal kell az egészet összeerősíteni, hogy a megvilágítás során szorosan felfeküdjön és el ne mozdulhasson. A keretben látható film a 342-es modell ablakkeretei készítéséhez készült.

Etching tank minipic Ezen a képen látható a vegyi marató tank. Plexi maradékokbólb készült. A feneke fölött hosszában egy műanyag cső megy végig, amibe kétoldalt egy-egy sor 0,5mm-es furat lett belefúrva. Az ehhez kapcsolódó, háttérben látható átlátszó cső egy légsűrítőhöz vezet, ami állandó jelleggel sűrített levegővel látja el a csövet. A levegő a kis lyukak során kibuborékol, és mozgásban tartja a marató folyadékot. Ez az egyenletes felület miatt szükséges. A berendezésnek itt még nincs saját fűtése. A marató folyadékot előre fel kell melegíteni a tűzhelyen, és a maratás során kb. egy fél óráig eléggé meleg marad. Később kapott egy 100W-os akvárium fűtőtestet.

New Etching tank minipic A képen az új marató tartály látható. A réginél kissé nagyobb méretekkel készült és azzal a szándékkal, hogy a régi több hibáját kiküszöbölje. Az új tulajdonságok:
  1. A két oldallap között 3, egymás mellé erősített 8x8mm-es, négyszögletes plexi rúd van. Az egészet a ragasztás mellett műanyag csavarok is összefogják.
  2. A levegőző cső most L-alakú, egy 10mm átmérőjű műanyag csőből lett forró levegő segítségével derékszögben meghajlítva. Így nincs szükség a cső csatlakozás tömítésére és ha netán leesik a csatlakozó flexibilis cső, nem folyik ki a maratószer a csövön keresztül
  3. A tartályba belóg egy hőmérő, olcsón árulták "joghurt hőmérő" néven. A maratás számára az ideális hőmérséklet 50-60 fok.
  4. A marató folyadék hőntartásáról egy 100W-os akvárium fűtőtest gondoskodik. Ez, az aggodalmakkal ellentétben képes 60 fokra is melegíteni, de a beépített hőfok szabályzó itt már nem működik. Kézzel kell ki-bekapcsolni. Arra is ügyelni kell, hogy az üvegcsőben lévő fűtőtestet mindig belepje a folyadék. Ha kilóg a levegőbe, megrepedhet az üveg!

Etching layout for Class 326 model minipic Itt látható két rézlemez a maratési maszkkal, ami a 326-os modell alkatrészeihez készültek. Ez az eljárás nem szigorúan vett "fotomaratás", mert nem került sor fotózásra. A mintát lézernyomtatóval egy speciális fóliára kellett nyomtatni, amit aztán a rányomtatott mintával együtt lehetett a rézlemezre felvasalni. Mivel a minta kisebb volt, mint a lemez, a lemez peremét utólagosan fekete alkoholos filctollal több rétegben le kellett festeni, hogy maratás közben el ne tűnjék.

Etched parts for Class 326 model minipic Ezek a maratott alkatrészek már nem PnP-Blue kontakteljárással, hanem valódi fotomaratással készültek. Jól lehet látni a kettős különálló szegecseket a csíkon. Ezek a második 326-os modell ablakkeretei és a szerkocsi szegecs-csíkjai.

Etched parts for Class 342 model minipic A 342-es modellhez készült ablakkeretek és a gőzhenger üresjárati szelep fedelei. A gyufaszál a méretek érzékeltetéséhez lett odarakva.

Class 342 model shields minipic Az első igazán finom maratási munkám, a 342-es modell táblái. Ehhez a maratáshoz már persze nem a saját tintasugaras nyomtatómmal készült filmet használtam, hanem egy levilágítással foglalkozó céggel készíttettem filmet.

A gyári táblák mérete nem helyes, valójában azok kisebbek voltak a számtáblánál. Azóta azokból új készült.


Class 342 model shields minipic Bizonyára vannak, nem is kevesen, akik szerint szentségtörés hozzányúlni egy Micro-Metakit modellhez. Sajnos azonban ezek a drága modellek sem hibátlanok. Az egyik ilyen hiba a Déli Vasút 306-os sorozatú, a későbbi MÁV 225,900-as mozdony modelleken található MÁV sorozat tábla és gyári tábla kivitele. A sorozat tábla színe hibás(valószínüleg sohasem volt piros), felirata téves. A MÁVAG-os gyári tábla helyett pedig egy floridsdorfi tábla látható, ami a kkStB hasonló tipusán található. Ezért készítettem újat mindkét tábla helyére. A mozdony teljesen hibás olajzöld színén sajnos nem lehet segíteni.

Vissza a Műhely és Szerszámok Oldalára

Vissza a Képmenü Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2010 december 12.-én lett utóljára megváltoztatva.
Erő János