A 325-ös modell képei


Az első kész modell képei


Első elkészült MÁV 325 modell minipic Az első model befestve, futásra készen. A szerkocsiban egy Lenz Silver DCC dekóder helyezkedik el. Emiatt a mozdony és a szerkocsi között négy vezetéknek kell átmennie, kettő az áramszedőkről, két másik pedig a motorhoz.

Első elkészült MÁV 325 modell minipic A szerkocsi felülről. A tetején valódi szén van az ólom öntvényre ragasztva. Az ólom ki lett alulról könnyítve, mert a szerkocsi nehezebb lett, mint egy közepes szerelvény - ennyivel kevesebbet tud vontatni a mozdony!

Első elkészült MÁV 325 modell minipic A mozdony bal oldala. A Westinghouse légsűrítő csak a festés után lett felragasztva. A festés selyemfényű Tamiya akrilfestékkel történt, légecsettel lett befújva. Sajnos nincs alatta alapozó, mert ilyet nem kaptam megfelelő minőségben. Emiatt a festés meglehetősen érzékeny.

A második kész modell képei


Második elkészült MÁV 325 modell minipic A második mozdonymodell befestve, kész állapotban. A modell Zimo dekódert kapott, az első modell dekódere is időközben erre a típusra lett lecserélve.

Második elkészült MÁV 325 modell minipic A modell másik oldala. Mivel ez az első, régi vezérműves mozdonyt ábrázolja, a bal oldal szinte üres: a légsűrítő is a jobb oldalon látható.

Második elkészült MÁV 325 modell minipic Ebből a szögből lehet bekukucskálni a "konyhába". A legtöbb kezelőszerv megtalálható a modellen is. A szerkocsiban természetesen valódi szén látható.

Második elkészült MÁV 325 modell minipic A mozdony profilból. Hasonlítania kell a régi fénykép szereplőjére.

Második elkészült MÁV 325 modell minipic A modell szemből. Jól megjeleníti az igazi mozdony nagy méretű, hangsúlyos hengereit és feltűnő, ferde tolattyúszekrényét.

A második 325 modell terepen minipic A második 325 modell a pécsi klub Pellérd állomás modulján. Mögötte három teherkocsi modell barátoktól, a negyedik és ötödik kocsi saját gyártmány.

A második 325 modell terepen minipic A második 325 modell a győri modellező klub modulján. Boros tartálykocsikból összeállított szerelvényt húz.

Mindkét kész modell együtt


Második elkészült MÁV 325 modell minipic A két modellmozdony együtt, elöl az újabb, mögötte a régi. Lehet keresgélni a különbségeket - részletek, amelyek természetesen az igazi mozdonyokon is ugyanígy különböztek.

Második elkészült MÁV 325 modell minipic A mozdonyok a mozdonyvezető oldaláról nézve. A legfeltűnőbb különbség természetesen a vezérműnél látható. De akad még egy pár apróság is.

A modellek építése közben készült képek


MÁV 325 modell főkeret készítés minipic A 325-ös főkeretének a készítése. Pontosan követi a 326-os és 342-es modellen kikisérletezett eljárást. A képen felül az eredeti 1mm-es rézlemez látható, a CNC géppel befúrt furatmintával. Középen a lombfűrésszel kivágott keretlemez, alul pedig ugyanez a méretre reszelés után.

MÁV 325 modell főkeret készítés minipic Ezen a képen a főkeret és a hajtómű vízszintes távtartói látszanak. Mivel a hajtómű ezeken a távtartókon keresztül kerül felerősítésre a főkeretre, ugyanaz a furatminta látható a hajtómű távtartóin, mint a főkeretén. Csak a hajtómű távratói keskenyebbek, hiszen a 10mm széles hajtóműnek be kell férnie a 12mm széles főkeretbe.

MÁV 325 modell főkeret készítés minipic A főkeret függőleges távtartói, egyben a kazán tartólemezei is. Ezek 0,5mm vastag rézlemezből készültek, hiszen jó láthatóak a főkeret és a kazán között.

MÁV 325 modell hajtómű készítés minipic A hajtómű-ház is hasonlóan készült. A CNC gép a fogaskerék tengelyek furatát is nagy pontossággal elkészítette.

MÁV 325 modell főkeret készítés minipic A főkeret részei összeerősítve a forrasztáshoz. A keretlemezeket pontosan 10mm hosszúságúra leesztergált távtartók fogják össze egy-egy M2-es csavar segítségével. A két hajcsipesz a függőleges kereszttartót és a hátsó vízsintes kereszttartót rögzíti a forrasztás idejére. A forrasztás gázlánggal történt.

MÁV 325 modell főkeret minipic Egy összeforrasztott főkeret és a másik összes alkatrésze a forrasztás előtt.

MÁV 325 modell főkeret minipic A kész főkeret. A homloklap szegecsei csak utólag lettek beforrasztva.

MÁV 325 modell főkeret minipic A főkeret elölről. A kazántartó lemezek ugyanúgy helyezkednek el, mint az igazi mozdonyon. Ez később sok bajt okozott, mert emiatt nem lehet a hosszkazánt és az állókazán külső részét elölről ráhúzni a motorra. Jobb megoldásnak tűnik, ha ezek a lemezek két részből készülnek, a keretlemezek között csak egy távtartó, a felső, főkeret feletti alátámasztó lemezek pedig a hosszkazánhoz erősítve. Akkor a hosszkazánt valóban rá lehet húzni a motorra.

MÁV 325 modell kompenzáció alkatrészei minipic A tengely kompenzáció alkatrészei. A modell első és középső kerékpárjai vesznek részt a kompenzációban. Ezek a kerékpárok csőtengelyekben futnak. A csőtengely tetejére egy bronzlemez van forrasztva. A kompenzációs himba végei ezeken támaszkodnak fel, a lemezek túlnyúló vége egyben megakadályozza azt is, hogy a csőtengely elforduljon a tengelyágyban. Középen a kiegyenlítő himba látható. Ez is egy kisebb átmérőjű csőtengelyen tud billegni az acél tengelye körül.

MÁV 325 modell kompenzáció minipic A kompenzáció a keretben. A himba nem teljesen szimmetrikus, mert a két tengely felezőjében éppen a függőleges távtartó lemeze van, tehát ide nem lehetett a himbatengelyt elhelyezni. Emiatt a himbatengely előbbre került, remélhetőleg ez nem befolyásolja hátrányosan a kompenzáció működését.

MÁV 325 modell hajtómű minipic A hajtóműlánc egy fogaskerékkel többet tartalmaz, mint a 342-es modell hajtóműve, mert a tengely távolabb van a csigakeréktől.

MÁV 325 modell hajtómű minipic A hajtómű elölről. Az itt kinyúló csigatengelyre egy lendkerék kerül, és a motor innét fogja forgatni.

MÁV 325 modell hajtómű minipic A hajtómű alulnézetben. A keréktengely fogaskereke műanyagból van, mert csak ilyet találtam megfelelő méretben. Talán ez még halkabb futást is fog eredményezni. Innét jól látható a ferde fogazású csigakerék is. Összehasonlításképp készült egy ilyen kép digitális fényképezőgéppel is.

MÁV 325 modell váz és hajtómű minipic A főkeret a hajtóművel, a tengelycsapágyakkal és a kompenzációval. Látható a motort tartó függőleges lemez is.

MÁV 325 modell hengerblokk készítés minipic A hengerblokkok készítésének lépései egy képen. A felső részen látható az 1mm-es lemez, amibe bele vannak már fúrva a hengerek 10mm átmérőjű kivágásai. Alatta az ebből kivágott első és hátsó tartólemezek. BaloldALT a kép szélén a hengerek leesztergált csövei láthatók. Alul a szintén esztergált hengerfedelek. Jobbra a tolattyúház, és a jobb szélen a készre szerelt hengerblokk.

MÁV 325 modell hengerblokk készítés minipic A tolattyúház forrasztásához alumíniumból egy távtartó készült. Csak így lehetett biztosítani, hogy az első és hátsó lap a forrasztás alatt ne mozduljon el egymáshoz képest. A hosszanti rés a távtartóban a burkolat esetleg kiálló részének ad helyet. Így az alsó élet elegendő a forrasztás után pontosra csiszolni.

MÁV 325 modell hengerblokk készítés minipic A távtartó a lemezekkel egy másik nézetből. Csak a forrasztás után derült ki a szarvas hiba: az alumínium távtartó bent rekedt az összeforrasztott tolattyúházban! Szerencsére ki lehetett feszegetni belőle a forrasztás és a lemezek károsodása nélkül.

MÁV 325 modell hengerblokk készítés minipic Az összeforrasztott tolattyúház (miután a távtartót sikerült kiszedni belőle). Itt már a burkolat alsó és felső széle is le van méretre csiszolva.

MÁV 325 modell hengerblokk készítés minipic A teljes hengerblokk. A képen ez egy első, kísérleti példány, aminek az első és hátsó lemezei alpakkából készültek. A mérete is egy kicsivel hosszabb, mint szükséges. Ez a végleges példányokhoz korrigálva lett, a távtartóból 1mm-t le kellett esztergálni.

MÁV 325 modell bőgő készítés minipic A "bőgő" készítése. A 325-ös bőgője ha lehet, még bonyolultabb formájú, mint a 326-osé, nem is beszélve a 342-esről. Emiatt a sarkok helyére egy-egy irányítófurat készült, a kivágás után ezeket lehetett használni a méretre reszeléshez. A két bőgő kissé különbözik, mert a régi tipusú vezérműnél a lengőív a bőgő mögött volt, emiatt a tolattyú hajtórúdnak hosszabb kivágásra volt szüksége.

MÁV 325 modell rudazat készítés minipic A hajtó- és csatlórudak profiljai a CNC géppel készültek, amelyet itt marógépként kellett használni. Az anyag 1mm-es alpakka lemez, a mélyedések 0,3mm mélyek.

MÁV 325 modell lengőív minipic A lengőív alkatrészei az ujjam hegyén. Két apró távtartó lett a lengőív oldalak közé beforrasztva. A pontos helyzetet 0,4mm átmérőjű rézhuzalok biztosítják, amelyek átmennek a lengőív tetejének és aljának, valamint a távtartóknak a két-két furatán.

MÁV 325 modell hengerblokk és vezérmű minipic A régi típusú vezérművel ellátott modell henger- és vezérmű blokkja. Ezt az egységet, amihez a "bőgő" is hozzátartozik, egyben lehet kivenni a modellből. A hajtórúd és az ellenforgattyú-rúd berakása után a modell működőképes.

MÁV 325 modell hengerblokk és vezérmű minipic A régi típusú vezérműblokk félig hátulról. A fekvő C-formájú kulisszaemelő maratással készült, ezt a formát nagyon nehéz lett volna kielégítő minőségben kireszelni.

MÁV 325 modell hengerblokk és vezérmű minipic Az új típusú vezérműblokk. Az előresiető összekötő és -rúd ugyanolyan, mint a régi típuson, a többi alkatrész mérete azonban eltérő. A kulisszaemelő itt egyenes és előre áll. A beállítorúd vége villás, míg a régi típuson kettős.

MÁV 325 modell hengerblokk és vezérmű minipic Az új típusú vezérműblokk félig hátulról. Az összes alkatrésze 0,5mm-es alpakka lemezből készült fúrással, reszeléssel és csiszolással.

A futóképes alváz minipic Az alváz, hajtómű, vezérmű összeszerelve a motorral. Ez a szerkezet már fut, szépen rója a köröket. Persze a további építéshez újra szét kell szedni. Csak úgy lehet a mozdonysátrat és a kazánt ráilleszteni.

MÁV 325 modell füstszekrény front készítés minipic Ez a kép mutatja a füstszekrény első lapjának a készítését 1mm vastag rézlemezből. Az eszterga tokmányába egy vastagabb réz rúd van befogva és a durván körülvágott rézlemez erre van rászorítva. Ez az eljárás csak nagyon finom fogásokat enged meg, hiszen a lemez a körbefordulás ellen valójában nincs megvédve, csak a rászorítás tartja.

MÁV 325 modell kazán készítés minipic Az összeforrasztott hosszkazán. A középső szekciója alpakka lemezből van - látszik a színén. Ennek az az egyszerű oka, hogy nem volt kéznél éppen rézlemezem. A megoldás előnye, hogy az alpakkát jobban is lehet forrasztani, mint a rezet.

MÁV 325 modell kazán készítés minipic A képen az első hosszkazán már összeforrasztva mutatkozik, fejjel lefelé, hogy az alján a motor számára készült kivágást jól lehessen látni. A második kazánból még csak a füstszekrény van összeforrasztva, a középső szekció még csak kerekre lett hajlítva, de nincs megforrasztva. A képen felül a füstszekrény "prototípusa" látszik. Ez egy olyan alkatrészből készült, amitn a szegecs-sorok kissé ferdére sikerültek. Ezen próbálkoztam először a füstszekrény összeforrasztásával. Utána a két oldalát kivágtam, hogy a gőzvezeték-takarólemezeket oda illesszem be. Az ezzel kapcsolatos nehézségek miatt döntöttem úgy, hogy inkább vastag anyagból készülnek és csak rá lesznek forrasztva kívülről a füsztszekrény palástjára.

MÁV 325 modell mozdonysátor készítés minipic A két mozdonysátor, még tető nélkül. Itt jól látszik, hogy az állókazán két részből készült. A mozdonysátoron belül van a hátsó fele, a hosszkazánhoz forrasztva az első fele.

MÁV 325 modell első összeállítás minipic Az első fénykép, ahol a modell alváza, futóműve, kazánja és a mozdonysátor össze van szerelve. A rárakott dómokkal és a kéménnyel együtt már egészen "mozdony-szerű"!

325-ös modell légsűrítője minipic Miért készít az ember Westinghouse légsűrítőt? Ezeket modellező apró öntvényeket több gyártó is kínál,Weinert is például. Sajnos a viszonylag széleskörű kínálatban sem akadt egy sem, ami pontosan modellezte volna a 325-ös légsűrítőjét. Ez ugyanis egy meglehetősen régi kivitel, a kompresszor rész például nem mutatja a jellegzetes hűtőbordákat. Van ilyen öntvény is a piacon, de arról pedig kiderült, hogy túlságosan nagy - a 325-ös légsűrítője igen apró volt! Így aztán nem maradt más lehetőség, mint készíteni ilyen légsűrítőt. Bal oldALT látható a kész légsűrítő-modell, a jobb oldalon a főbb alkatrészei.

325-ös modell légsűrítője minipic A kész légsűrítő abban a pozícióban, ahogy a mozdony kazánjára lesz szerelve. Ha minden szegecs- és csavarutánzatot beleszámolunk, 20 önálló alkatrészből áll. Egy hétvége kellett a két darab elkészítéséhez.

325-ös modell kazán minipic A modell hosszkazánja. Itt már gyakorlatilag készen áll, az összes tartozék rá van szerelve. A homokolócső lelógó vége támasztja alá. A Westinghouse-légsűrítő csak rá van akasztva a kazán oldalára, ezt még le kell venni a festéshez. Anélkül igen nehéz lenne mögötte befújni a kazán oldalát. A biztonsági szelep rúdja e festéshez le lesz maszkolva.

325-ös modell kazán minipic A hosszkazán a mozdonyvezető oldaláról nézve. A kazán ugyanaz, mint az előző képen, de az a kép a digitális fényképezőgép automata állásában készült, ez pedig kézi üzemmódban, a fehér-egyensúly beállítása után. Valójában egyiknek sem helyes a színe. De ezen a képen jobban látszik, hogy a hosszkazán középső része alpakkából van, míg a többi alkatrész sárgaréz.

325 modell kazán szerelés minpic A piros keret mutatja az utólag berakott kampót, ami a kazánt és a mozdonysátrat húzza össze. A kék keretben látható, hogyan lett a hajtómű hátsó éle lereszelve, hogy beleférjen az állókazánba.

325-ös modell kazán minipic Az állókazán az öszes kezelőszervvel. Azt hiszem, a többségüket sikerült helyesen modellezni. Egy kis kvízt is összeállíitottam, ahol ki-ki felmérheti, mit ismer fel közűlük. A felismeréshez hasznos lehet, ha figyelemmel tartjuk a hosszkazán képét is, hiszen a kezelőszervek egy részének a rúdja a hosszkazán oldalán folytatódik, ami megkönnyítheti a feladatának a felismerését.

325-ös modell szerkocsi alkatrészek minipic A szerkocsi első alkatrészei, a főkeret hossztartói. Maga a szerkocsi gyakorlatilag ugyanaz, mint a 326-osé, a főtartók is ugyanarra a sémára készültek, csak egy kicsit finomítottam közben a technológián, emiatt eltérések vannak a furat-mintában. A szerkocsik között természetesen a legnagyobb eltérés az, hogy a 326-osnak szerkocsi-hajtása van, a 325-ös szerkocsija pedig csak a dekódert tartalmazza. Ez azonban kívülről alig fog látszani.

325-ös modell szerkocsi váz forrasztás minipic A szerkocsi vázának az összeforrasztása. A két hossztartót az elején és a végén egy-egy alumíniumból esztergált távtartó fogja össze. Ezek biztosítják, hogy a forrasztás során a hossztartók egymással párhuzamosan és pontosan 21mm-re legyenek. Az egész szerkezetet egy csavaros szorító fogja le a forrasztó panelhez. A kereszttartó lemezeket a helyükre illesztve egy másik szorító fogja le, úgy nem tudnak a lángforrasztás alatt elmozdulni.

Az első 325-ös modell festés előtt minipic A kész első modell festés előtt. Az ablaküvegek (valójában átlátszó műanyag) még nincsenek berakva, ezeket csak a festés után szabad beragasztani.

Az első 325-ös modell festés előtt minipic Ezen a képen is jól látható, hogy ez a modell már nem mindenütt sárgarézből készült, hanem sok alkatrésze alpakkából.

Az első 325-ös modell festés előtt minipic A kazánon több alkatrész, mint pl. a bizonsági szelep emeltyűje és rugója nem lett befestve. Ezeket Humbrol Maskollal a festés előtt le kellett maszkolni.

Az első 325-ös modell festés előtt minipic Innét jól lehet látni a kazán hátfalát. A szerkocsi maga a külsejét tekintve ugyanolyan, mint a 326-os modellé, de a mozdonysátor nagyobb és a kazán hátrébb nyúlik. Emiatt a szerelvények jobban is látszanak.

325-ös modell próbajáratás minipic A modell az elkészülte után hosszas próbafutásokat végzett a próbapályán. Itt a képen stílszerűen festetlen réz teherkocsikat vontatva.

A második 325-ös modell festés előtt minipic A második 325ös modell, még a festés előtt. Jól látszik, hogy ebben a modellben a hosszkazán mellett az állókazán is alpakkából készült.

A második 325-ös modell festés előtt minipic A második modell profilból. Természetesen már minden benne van, még DCC dekóder is. A próbapályán is bizonyította a vontatási képességeit.

A két 325-ös modell együtt. a második  festés előtt minipic A két modell együtt. Meg lehet figyelni az eltéréseket a kettő között. A fényképek megfigyelése közben tűnt fel, hogy az újról még hiányzik egy-két apróság, mint a füstszekrény-ajtó reteszei és a gőzfűtés csatlakozó csonkja. Ezek még a festés előtt felkerültek a modellre.

Vissza a 325-ös modell főoldalra

Vissza a képmenű oldalra

Vissza a Főoldalra
Ez az oldal 2023 november 16.-án lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János