A tesztpályák

A készülő és elkészült modellek futását gyakran kell ellenőrizni. Mikor egy modell már befestve, készen áll, akkor már késő lenne felfedezni, hogy a futása nem kielégítő, akadozik, vagy nyikorog. Kezdetben a műhelyasztalra felrakott síneken próbáltam ki a modelleket. Így persze csak azt lehet megnézni, hogy a modell egyáltalán fut-e. A részletesebb vizsgálatokhoz hosszabb próbapálya kell. Ez eredetileg a padlóra fektetett sínekből állt. Azonban hamarosan rájöttem, hogy igen kényelmetlen dolog egy modell futását a padlóra hasalva figyelni és a sínek a rajtuk lévő modellekkel együtt sincsenek igazán biztonságban ott. Összeraktam tehát egy tesztpályát.


Az első tesztpálya

Elsö tesztpálya terve minipic Az első tesztpályát a szoba fala mentén lehet felépíteni. A szekciók hossza 900mm, ez az Amerikában szokásos flexi sínek hossza. Első tesztpálya minipic Ugyanis már régebben beszereztem nagyon olcsón egy kis olasz gyár amerikai exportra gyártott sínjeiből. A sínek anyaga acél, ma már nem szokásos ilyet alkalmazni. Az acélsín ugyanis nedves környezetben, mint pl. a pince vagy padlás, ahol sokaknak áll a terepasztala, könnyen rozsdásodik. Nálam a szobában vannak a próbapálya szekciói elrakva, rozsdásodást még nem tapasztaltam. Az acél emellett könnyebben is piszkolódik, mint az alpakka, bár a réz-sínek koszolódási hajlamához képest még elviselhető a jelenség.

Első tesztpálya tartóláb minpic A sínek az íróasztalról indulnak, végigmennek a nagy szoba fala mentén, bekanyarodnak a végén és egy csekély emelkedővel felmennek a fűtőtest tetejére helyezett utolsó modulra, amelynek a végén természetesen egy rögzített ütközőbak található. Eredetileg azon gondolkoztam, hogy kétvágányos pályát építek rá, a két végén egy-egy hurokkal, és akkor a vonatok folyamatosan járhatnak körbe-körbe. Aztán erről lemondtam, mert a hurkokat a méretük miatt nagyon nehezen lehetett volna elhelyezni. Most a vonat végigmegy a kb. 7m hosszú pályán, aztán visszatolat. Érdekes módon még sohasem siklott ki egy vonat sem, sem előre menetben, sem pedig tolatáskor, pedig néhol a sínek nem érnek ki egészen a szekciók végéig, ott néhol 1mm-es rés is található a sínvégek között. Első tesztpálya tartóláb minpic A kanyarban 585mm-es sugarú ívben van a flexi sín lefektetve, ezen az igényesebb rézmodellek is gond nélkül elmennek. A szekciók lapja 150mm széles. a lábak cseréptartó falécekből készültek, konzol formájúak, alul a jó megtámasztás érdekében szélesebbek, felül csak a lap szélességének felelnek meg. A lapok felülről egy-egy és alulról is egy-egy csavarral vannak a lábhoz erősített alumínium profilhoz erősítve. Az asztal természetesen nem áll mindig a szoba fala mentén, szétszedve kevés helyet foglal el egy szekrény mögé berakva. Első tesztpálya huzalozás minpic A felépítés egy személynek durván fél óráját veszi igénybe, a szétszedés 20 perc alatt is megvan - a bútorok helyretolásával együtt.

A sínek az alaplapra apró csavarokkal vannak felerősítve leszorító lemez segítségével. A végükön sínpapucs van, de ezt csak összerakáskor húzom fel rájuk, a tárolás során a papucsok nem maradnak fent egyik oldalon sem. A szekciók végén kilógó sínpapucs ugyanis a pakolás, tárolás során könnyen letörne és még balesetveszélyes is. A biztos áramellátás érdekében a sín mellett 10 erű szalagkábel húzódik végig, a két-két szélső szála minden sínvégen forrasztással van a sínre kötve. A szalagkábelek végére 10 pólusú IDC csatlakozó van erősítve, ezek mindegyikét az összeépítés után be kell kötni a szomszéd szekcióba.


A második tesztpálya

Az első tesztpályával az a gond, hogy nem lehet a modelleket, vonatokat folytonosan járatni rajta, tartós futástesztet, bejáratást végezni. Ezért egy újabb, ovális pályát készítettem. A régit is használom, de az új több lehetőséget ad.


Második tesztpálya terv minipic Második tesztpálya terv minipic Az ovális pályához ki kellett találni, hogy miképpen lehetne a nagy ívsugarak miatt legalább 1200mm széles asztalt úgy megépíteni, hogy ne legyen szükség ugyanilyen széles - vagy ha két darabból készül, 600mm széles falapok megvásárlására. A tervezőprogrammal való kísérletezgetés meghozta az eredményét. A 90 fokos íveket el lehet készíteni egy-egy 820x250mm-es deszkára is, mint az ábra mutatja. Ehhez mindössze a sarkokat kellett pontosan 45 fokos szögben dekopírfűrésszel levágni. A rajzon megadott méretek igen fontosak és természetesen csak az adott ívre, az Amerikában szokásos 22 colos (559mm) ívsugárra vonatkoznak. De minden ívsugárra meg lehet szerkeszteni egy hasonló anyagtakarékos vágást.

Második tesztpálya minipic Második tesztpálya minipic A második tesztpályának nincs lába, az ebédlőasztalra lehet felrakni. Az ív sugara itt is bőséges, 559mm, hogy igényes gőzmozdony-modelleket is lehessen rajta futtatni. Ezért a pálya az asztalról körös-körben lelóg, de ez nem baj. Az alul kilógó csavarok miatt az elemeket egy párnafára kell rakni, hogy a magasság egyenletes legyen. Hosszú távon arra is gondoltam, hogy egyszer középen két-két lába is lehet a pályának olyasféle megoldással, mint a karácsonyfa lába. Akkor a mostani alátámasztó lécek fogják tartani a lapokat, középen pedig szárnyas csavarral lesznek a lábakhoz erősítve.


Második tesztpálya minipic A pálya tervezésénél gondoltam olyan elemekre is, amelyek a modellek futását jobban próbára teszik, mint az első próbapálya hosszú egyenes szakasza a végén egy-egy ívvel. Itt váltó is került a pályába és egy ellenív is. Ez eredetileg S-kanyarral készült, de ezt a megoldást a legtöbb igényes modell nem tűrte, az ellenívben rendszeresen kisiklottak. Ezért átmenetnek egy-egy egyenes szakasz került az S-kanyarba. Így már minden modell biztonságosan fut.


Második tesztpálya minipic A váltó egy kitérőbe vezet, aminek a sínje egy kapcsoló segítségével áramtalanítható. Itt lehet mozdonyokat tárolni. Lesz még a másik irányban is egy tárolóvágány, de a boltból sajnos az utolsó Tillig váltót hoztam el.


Második tesztpálya minipic A síneket itt nem csavarral vagy szeggel erősítettem a deszkalapra, hanem kétoldalas ragasztó csíkkal. Ez olyan erősen tartja a síneket, hogy a lefeszegetési kísérletek sorra azzal járnak, hogy a sín kitörik a talpfarácsból. A leszedéshez az egyetlen használható megoldás, ha a viszonylag vastag, műanyaghab-jellegű ragasztószalagot egy pengekéssel középen kettévágjuk, a sínt levesszük és a megmaradt ragasztószalagot mind a sínről, mind pedig az asztallapról lefeszegetjük.

Ezen a képen az is látszik, hogy sajnos nem sikerült a sínvégeket mindenütt pontosan a lap végével egy vonalban leragasztani. Érdekes módon az így megmaradt durván 1mm-es réseken a vonatok minden baj nélkül átmennek.


Váltó minipic A pályára Tillig Elite váltót építettem be. Ez az ún. 11/15-ös típus (a szívdarabnál 11 fokos, a váltó végénél 15 fokos a kitérése, tehát az íve a szívdarabon túl is folytatódik) 860mm-es ívsugárral rendelkezik, amin a legkényesebb modellek is gond nélkül közlekednek. A tesztpálya üzeme miatt nem raktam rá villamos váltóművet, hanem egy kézi váltót készítettem. Itt a képen az emeltyű látható, ami a kézi kapcsolóval összeköttetést biztosító 1mm átmérőjű acélhuzal mozgását átviszi a csúcssínekre. Az érdekes formára azért volt szükség, mert a mellette látható nagy átmérőjű furatba kerül be az az M5-ös csavar, ami a szegmenseket összetartja, ennek a helyét szabadon kellett hagyni. A csúcssínek véghelyzetben való megtartását nem itt, hanem a kézi kapcsolóba beépített rugó biztosítja.


Váltó minipic Ez a váltó kézi kapcsolója. 1mm-es rézlemezből készült. A közepén látható U-alakú acélhuzal a rugó, ami a végállásban rögzíti a csúcssíneket. Ha a második váltó is be lesz építve, mindkettőt ez az egy kapcsoló fogja állítani, vagy mindkettőt egyszerre ívbe, vagy mindkettőt egyszerre egyenesbe.


Tillig váltó minipic A Tillig Elite váltó eredeti szívrésze. Ez a váltó egy kitből készült. Egy zacskóban árulták a talpfarácsot, a leszabott és lecsiszolt síndarabokat. Kis gyakorlás után kb. negyedóra alatt össze lehet építeni belőlük egy váltót. Csak egy laposfogóra van szükség, a csúcssín végének az itt is látható meghajlításához. Mint a képen is jól látszik, a Tillig váltónak nincs is valódi "szívdarabja", hanem ugyanúgy, mint a valódi vasúton, a sínek vannak csúcsosan egybeillesztve. A csúcssínek végei pedig behajlítva vezetősínt alkotják. A kit készítője eldöntheti, hogy a szív sínjeit elszigeteli, és alulról a váltórelé erre rendszeresített érintkezőjéből a váltóútnak megfelelően árammal látja el, vagy egymástól szigeteli el őket.

Én az utóbbit választottam. Ez természetesen azzal járt, hogy a váltón ívben áthaladó mozdonyok, kocsik egy-egy pillanatra rövidzárlatot okoznak akkor, amikor az egyik kerekük a szív csúcsát, egy másik, ugyanazon az oldalon lévő kerekük pedig valahol máshol a sínt érinti meg. Ez a rövidzárlat, ha a vonatok kellő sebességgel haladtak át a váltón, nagyon rövid idejű volt, szinte észrevehetetlen (a trafómban pedig van rövidzárvédelem). A probléma akkor jelentkezett, amikor bevezettem a digitális üzemet. A digitális vezérlő (Lenz Compact) ugyanis a legkisebb rövidzárlattól is azonnal kikapcsolt.


Tillig váltó szívdarab minipic A digitális üzem folyamatossága miatt úgy döntöttem, hogy átépítem a váltó szívét. Nem szigeteltem el a síneket, hanem egy új szívdarabot készítettem. A rombusz alakú darab alpakkából készült. Ez egy-egy szigetelő alátéttel be lett ragasztva a két sín közé. A váltó nincs polarizálva, de a feszültségmentes szakasz ezzel a megoldással nagyon rövid, a mozdonyok nem állnak meg rajta.


Atlas Code 83 sín minipic A pálya többi része amerikai Atlas Code 83-as, 2,1mm profilmagasságú alpakka sínből készült. Az Atlas sín talpfarácsa igen filigrán, különösen a színszög-utánzatok, sajnos igen können ki lehet tépni belőlük a sínt, ami ezután már nem is javítható.


Tillig sín minipic Itt látható egy Tillig Elite és egy Atlas Code 83 sín kapcsolata. A Tillig sínnek keskenyebb, szebb a profilja, de a talpfa utánzatok meglehetősen vastagok, a kiosztásuk pedig igen sűrű. Az Atlas sín profilja szélesebb, de a talpfa modellek igen filigránok. A sínszeg utánzata alig látszik.


Vassín forrasztva minipic Ez pedig a régebbi vassín - igazi "vaspálya". Látható, hogy kellően agresszív folyasztószert és kiadós méretű pákát használva ez is kiválóan forrasztható. A folyasztószer maradékát azonban a forrasztás után spiritusszal nagyon alaposan el kell távolítani. Ha ez nem történik meg, a forrasztás környékén a vas foltokban megrozsdásodik!

A második tesztpálya kibővítése

Második tesztpálya kiegészítés terv minipic A második tesztpályánál hamar felmerült az igény a bővítésre. Először is a mellékvágány kapott egy vakvágányt a jobb oldalon, ahová a nem használt mozdonyokat lehetett félreállítani. Aztán a kitérő kapott egy visszatérési lehetőséget, így a vonatok viselkedését a váltókon folyamatosan lehet megfigyelni. Később a bal oldali ív lett kiegészítve egy külső párhuzamos ívvel, így digitális üzemben lehetőség van két vonat egyidejű járatására. Második tesztpálya kiegészítés minipic

Emellett a teljes vágányzat töltés alapra került, ami 2 réteg 2mm vastag parafa lemezből lett kivágva. A felső csík keskenyebb, lehetőséget ad arra, hogy egyszer talán kavics ágyazat kerüljön rá. A kiegészítés két rövid darab betoldását jelentette, amelyek a váltókat tartalmazzák. Emellett a bal oldalon lévő két 90 fokos szekció is teljesen újra készült. Az Atlas gyártmányú 2,1mm magas profilú sínek a régi szekciókról le lettek szedve és átkerültek az új alapra. A külső ív Tillig flex sínből készült és az új sínhajlító szerszámmal lett kialakítva.

A tesztpálya szegmenseinek az összeerősítése is megváltozott. Korábban a furatokba erősített függőleges csavarok egy összekötő lemez segítségével fogták össze a lapokat. Ez a módszer azonban csak vízszintes irányú jusztírozást enged meg. A kibővítés során minden szegmens végére alul egy-egy 20x20mm-es alumínium L-profil került felcsavarozásra. Ezeknek az egymás felé néző függőleges felületeibe 8mm átmérőjű furatokba becsavart M6-os csavarokkal lehet a szekciókat összeerősíteni. A csavarok enyhe becsavarása után a sínvégeket pontosan egymással szembe kell hozni, majd a csavarokat meg lehet húzni.


Második tesztpálya kiegészítés minipic Ezen a képen látható a jobb oldali kettős váltó. A régi váltó mechanikus mozgató szerkezete úgy lett kiegészítve, hogy egyidejűleg a másik váltót is működtesse. Vagy mindkét váltó egyenes irányban áll, vagy mindkettő ívben.

Második tesztpálya kiegészítés minipic A bal oldal kettős váltójának a mechanikája. Itt is mindkét váltó egyszerre vagy egyenesben, vagy ívben állhat. A belső váltó húzóeleme nem párhuzamos a sínekkel. Ennek az az oka, hogy a kapcsoló ne kerüljön túlságosan közel az asztal széléhez.

Második tesztpálya kiegészítés minipic A bal oldali váltócsoport mozgató mechanika közelről. A kapcsolókar egyszerűbben lett megtervezve, de ugyanolyan megbízhatóan működik, mint a régi. A kapcsolóról mindkét irányban kivezetett állítórudak egy-egy rézből készült hüvellyel csatlakoznak a karhoz. Ebben egy állítócsavar található, amivel a rudazat pontos hosszát lehet beállítani.

Második tesztpálya kiegészítés minipic A bal oldali ív hátsó részén lévő váltót nem lehet mechanikusan működtetni, mert egy távoli szekción helyezkedik el és túlságosan messze esik. Ezért oda egy Atlas mágneses állítómű került. Sajnos a próbák során kiderült, hogy az Atlas szerkezet műanyag karja gyenge, elhajlik, nem tudta a rugózó Tillig váltócsúcsokat teljesen a helyes pozícióba szorítani. Ezért alpakkából egy új kar készült bele, ezt mutatja a piros nyíl.

Második tesztpálya kiegészítés minipic Az újonnan lefektetett sínek csatlakozásánál nem sínkapcsok kerülnek alkalmazásra, mert ezek mechanikai tartása nem bizonyult megfelelőnek. Egy rossz mozdulat, és a sínkapocs letépte a sínt a talpfákról. Ezért az új szakaszokon lecsavarozott NyÁK lemezekre lett a sín vége leforrasztva. A párhuzamos sínek tengelye egymástól pontosan 60,5mm-re van, ez a Tillig szabvány.

A második tesztpálya átépítése

Második tesztpálya átépítés minipic Második tesztpálya átépítés terv minipic A tesztpálya hosszú ideig jó szolgálatot tett, de a 327-es mozdony modelljét sajnos nem sikerült úgy megtervezni, megépíteni, hogy a tesztpályán található 559mm-es ívsugárral meg tudjon birkózni. Ezért új szekciók készültek.

A korábbi tesztpályán bal oldalon található kétvágányos pályának csak a belső sínje 559mm sugarú, a külső 620mm-eset a 327-esek is képesek követni. A jobb oldali egyvágányos, szintén 559mm sugarú ív viszont menthetetlennek bizonyult. Ezért az a döntés született, hogy a bal oldali kétvágányos pályaszakaszok átkerülnek jobb oldalra, a bal oldalra pedig két új, kétvágányos szekció készül, ahol a kisebb sugarú ív lesz a korábbi 620mm-es, a nagyobb pedig egy, az eddig is használatos pályatengely távolsággal, 60,5mm-rel bővített, tehát 680,5mm-es sugarú ív. Íly módon az egész tesztpálya 121mm-el szélesebb és 60mm-rel hosszabb lett. Az alátámasztó lécek hosszúsága szerencsére ehhez is elegendőnek bizonyult.

A bal oldalra került kétvágányos ív arra is lehetőséget adott, hogy a pálya túlsó oldalára, az S-kanyarba is bekerüljön egy váltó. Így egy érdekes pályavezetés kerekedett ki, kétoldalt kétvágányú ívvel, hátul egy egyvágányú S-kanyaros szakasz, váltóval. A távoli váltók kezeléséhez ki kellett építeni a távirányítás kapcsolását is.

A két nagyobb ívű szekció készítése mellett a hátsó, két S-kanyart tartalmazó szekciót is teljesen át kellett építeni. A meglévő vonalvezetés ugyanis semmiképpen nem tette volna lehetővé a váltó beépítését. Emellett a rajta lévő ívek is azonosak voltak a korábbi kis sugarú ívvel. A sín pedig igen lepusztult állapotban volt már, az Atlas talpfarácsból több helyen is ki volt szakadva a sínszál. A pálya a parafa felépítménnyel együtt le lett vágva és új parafa csíkokra Tillig Elite flexi sínből új pálya készült. A régi parafa csíkokat nem lehetett újra felhasználni, mert a leszedés során többnyire megsérültek. A megadott helyen nem volt lehetőség arra, hogy számottevő hosszúságú egyenes szakasz kerüljön az ellenívek közé, tehát "valódi" S-szakasz került bele, de az ívek mindenütt elég tágasak, 700mm sugarúak lettek.


Második tesztpálya átépítés váltó minipic Az új váltót a távolsága miatt mindenképpen távirányítással kellett ellátni. Mivel nem volt kéznél Tillig Elite váltómű, készítettem egy mágneses váltóállítót. A tekercsek 0,2mm-es zománchuzalból készültek, a vasmag régi trafólemezből. A működtető mechanizmus egy ugyanolyan sarokemeltyűt tartalmaz, mint a kézi mozgatású váltók a pálya innenső oldalán. A benne lévő rugó szorítja a Tillig Elite váltó csúcssínjeit a végállásba.

A váltók kényelmes működtetéséhez az "állomás" szekciójának a hátsó oldalához két kapcsoló került, az áramot a szekciókba beépített szalagkábelek viszik hátra a váltókhoz.

A tesztpálya most már mindenütt leforrasztott sínvégekkel rendelkezik, tehát nincs benne sehol sínösszekötő papucs. Mivel a legtöbb szekció-összeköttetés kétvágányos, nem könnyű feladat ezeket úgy egymáshoz illeszteni és rögzíteni úgy, hogy minden sínvég pontosan illeszkedjék. A sínvégek leforrasztásához alpakka lemezből készült egy sablon is, ami egyrészt az egy vágányhoz tartozó sínek egymástól való távolságát állítja be pontosan 16,5mm-re, másrészt a dupla vágány síntengelyeit rögzíti egymástól pontosan 60.5mm távolságra.

A pontos beállítások miatt a tesztpálya összeépítése eltart akár egy óráig is, de a "beüzemelés" során általában még több helyen utána kell állítani a csatlakozásokat ott, ahol a vonatok a leggyakrabban kisiklanak. A tesztpálya szétszedése továbbra is megvan egy fél óra alatt, a kamrában a darabokra szedett pálya egymásra polcolt elemei viszonylag kis helyen is elférnek.


A fordítókorong

Próbapálya minipic A próbapálya hatékonyabb használata érdekében készült egy hozzá csatlakozó fordítókorong. A készítéséről itt lehet olvasni.

Próbapálya új váltó minipic A fordító modul csatlakoztatásához a jobb alsó elemet a váltókkal együtt újra kellett készíteni. Egyrészt egy új váltó került a vágányzatba a fordítókorongra való kijárathoz, másrészt emiatt a modul hosszabb is lett 100mm-rel.

Próbapálya új váltó minipic Ezt a váltót, mivel közel van a kezelőhöz, kézzel lehet állítani. Az állítórúdja egy mikrokapcsolót is mozgat, ami a szívdarab polarizálását végzi. (a váltót "Váltógyártó" készítette a megadott geometria alapján)

Próbapálya új váltó minipic A megnyújtott váltó modul miatt természetesen az ovális pálya túlsó részén is meg kellett hosszabbítani a pályát 100mm-rel. Ehhez már nem készült új modul, csak a meglévő szekció lett megnyújtva. Ez persze együtt járt a váltó elektromos huzalozásának a kicserélésével. A kibővített próbapálya már nehezen fér fel az asztalra. Gondosan kell összeszerelni, hogy közben ne essenek le a modulok a földre.

Emellett különösen nehéz a fordítókorong modult csatlakoztatni. Ugyanis a többi modul körös-körben kilóg az asztalról, a pereménél alulról hozzá lehet férni a csavarokhoz. A fordító modul csatlakozása viszont az asztal lapja fölött van, nem elérhető alulról. Emiatt az az egyetlen lehetséges eljárás, hogy a fordító modult fejjel lefelé fordítva össze kell csavarni a váltó modullal, majd az egészet visszafordítva berakni a helyére és hozzájuk építeni a többit. Sajnos így időben is tovább tart az építés, már nem fér be egy teljes órába a próbapálya felállítása.



Előre a fordítókorong építés oldalára
Vissza a modell oldalra
Vissza a műhely oldalra
Vissza a kezdő oldalra

Ez az oldal 2016 január 21.-én lett utoljára megváltoztatva.

© Erő János