A 327-es mozdonymodell tervrajzai


327 mozdonymodell rajz minipic A 327-es sorozatú gőzmozdony oldalnézeti rajza. Ez a rajz szolgált a modell megtervezésének alapjául. A közismert jellegrajz beszkennelésével és fényképek alapján való rekonstruálásával született sok-sok óra munkájával. Látható rajta minden részlet, ami a modellen is szerepel, és még talán olyan is, amit nem lehet modellezni.

327-es modell összeállítási rajz minipic A 327-es modell összeállítási rajza. Az egyes önálló szerkezeti egységeket más-más szín mutatja. Fekete a főkeret és a mozdonysátor, barna a hengerblokk, piros a kazán és szerelvényei, zöld pedig a meghajtás a motorral.

327-es modell összeállításirajz minipic Összeállítási rajz felülnézetben. Ez a rajz szolgált annak a megállapítására is, hogy a modell hogyan fog viselkedni az ívekben. A kék görbék 550mm-es ívsugarú sínnek felelnek meg. Látszik a jobb alsó sarokban, hogy ilyen ívsugár mellett már az első futókerekek kishíján érintik a dugattyúrúd-védőcsövet.

327-es modell főkeret rajz minipic Ez a főkeret rajza. Látható rajta az összes furat, a szegecs-utánzatoké is. Emellett meg lehet figyelni kivágásokat, amelyek az egyes szerkezeti blokkok helyzetét határozzák meg.

327-es modell hajtómű rajz minipic A hajtómű rajza. A csigakerék nem közvetlenül hajtja meg a kerékpár fogaskerekét. A csigakerék ugyanis ferde fogazású, de mellette van egy ugyanakkora méretű egyenes fogazású kerék is, ez hajtja a kerékpárt. Mint a rajzról is látszik, a teljes áttétel a motor és a kerékpár között 1:30.

A rajz mutatja a rudazattal meghajtott első két csatolt kerékpár között elhelyezkedő kiegyenlítő himbát is.


327-es modell rudazat rajz minipic A modell rudazatát bemutató rajz. A hajtó és csatlórudak 1mm-es, a vezérmű rúdjai 0,4mm-es alpakka lemezből készülnek.

327-es modell hengerblokk rajz minipic A hengerblokk rajza, bal oldalt a hengerblokkal, jobb oldalt a "bőgővel". Az egész egy önálló, kivehető egység. Az alapja középen egy T-formájú lemez, ennek két karjára van elöl felerősítve a két hengerblokk, a hátsó végén pedig két résbe a két "bőgő". Tartalmazza a keresztfej-vezetékeket és a vezérmű teljes rudazatát is. Az egész egyben kivehető, csak a hajtórudat kell a keresztfejből valamint az ellenforgattyú rudat a lengőívből kiakasztani.

Hasonló megoldás található már a 342-es és a 325-ös modellekben is.


327-es modell fékrudazat rajz minipic A mozdony fékrudazatának a terve. A keresztvasak és himbák maratással készülnek, az egész össze lesz forrasztva. A rudazatot be lehet majd akasztani a fékpofák függővasának alsó furatába. Ezt az aklatrészt kell utoljára felrakni a modellre, mert alulról fedi a kerékpárokat.

327-es modell mozdonysátor rajz minipic A mozdonysátor felülnézeti rajza. Ez mutatja a mozdonysátor padlólemezének a formáját és kivágásait. A középső nyílás a hajtómű számára készül, a két hosszanti rés mellette a nagyméretű csatolt kerekek miatt szükséges. Ezek egy íves fedelet is kapnak.

327-es modell mozdonysátor rajz minipic A mozdonysátor terve oldalnézetből. Részben látszanak a kezelőszervek is.

327-es modell állókazán rajz minipic Az állókazán ajtófala. A kazánajtó nem a korszerű, "pillangó" típusú, mert azokat csak az 1950-es években rakták be a mozdonyokba. A többi kezelőszerv is mind rákerül a modellre.

327-es modell szerkocsi rajz minipic A szerkocsi összeállítási rajza. Ezen a rajzon az összes szegecs-utánzat látszik. Az oldalfalon maratva vannak, a többi pedig fúrással készül.

327-es model szerkocsil rajz minipic A szerkocsi felépítménye szemből nézve. Ez egy "doboz", ami egyben levehető, négy sarkán csavarok erősítik az alaplemezhez.

327-es modell szerkocsi rajz minipic A szerkocsi hátulról. A rajzon az ütköző tányerja és az ütközőgerenda szándékosan nem takarja ki a hossztartót és a kerekeket, mert így lehet megállapítani, hogy a kerekek elférnek-e a hossztartók két oldalán a szekrény alatt.

327-es modell szerkocsi forgóváz rajz minipic A szerkocsi forgóváz oldallemeze. A modellen természetesen látszania kell az összes szegecsnek. A rugókötegek is lemezelve készülnek, csak a rajz itt elnagyolva mutatja őket.

Vissza a 327-es modell építési oldalra

Vissza a Képmenű Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2009 február 18.-án lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János