Magyar G-kocsi építése Piko alapon

2. rész

A Piko kocsit először is darabjaira kellett szétszedni. Mivel az előző tulajdonos a felső részt ráragasztotta az alvázra, ezt le kellett törni. Amúgyis más felerősítést terveztem rá, tehát a belső "oszlopokat" is kiszedtem. A ház festését a szokásos módszrrel, fékfolyadékba való beáztatással szedtem le, sikerült is nyomtalanul eltávolítani. Ekkor kezdődhetett az "igazi" munka.

A régi tartozékok eltávolítása

Mint arról szó volt, a német G-kocsikon több olyan alkatrészt is találhatunk, ami nem volt jellemző a magyar kocsikra. Ezek a Piko modellen rá vannak öntve a házra, nem könnyű őket eltávolítani. A fogózkodókat, lámpatámokat és fellépőket pengekéssel lehetett levágni, majd a felületet alattuk csiszolópapírral simára csiszolni. Sajnos íly módon az oldalfal lécei közt látható rések nem voltak folytonosak, hiszen a ráöntött alkatrészek alatt nincs rés. A réseket egy vasvonalzónak támasztott karcolótűvel ki lehetett mélyíteni.

A szellőzőnyílások zsalui is el lettek távolítva, a magyar rácsok számára az anyag át lett fúrva és lombfűrésszel kivágva. Sajnos a vágás előtt figyelmetlen módon nem jelöltem be a nyílások végleges helyét és a kivágás itt-ott nagyobb lett a kelleténél. Ezt az építés végén kittel be kellett tömni. A fénykép még a betömés előtti állapotot mutatja, látszanak is a rések a szellőzőrácsok mellett.

A Piko kocsik alvázán ki vannak képezve a légfék alkatrészei, amire a magyar fékezetlen kocsikon nincs szükség. A féktuskókat pengekéssel könnyen el lehetett távolítani, az alvázra ráöntött légtartály és fékhenger imitáció eltűntetése azonban nehezebb feladat volt. A motoros fúróba kis marófejet befogva nagyon óvatosan le lehetett marni, csiszolni ezeket az alkatrészeket. Ehhez azonban az alvázat feltétlen be kell egy satuba fogni, mert a művelet, a kézi marás igen veszélyes! Ha az alkatrész elmozdul, könnyen beleszalad a marófej a kezünkbe és komoly sérüléseket okozhat.

A magyar tartozékok felrakása

A ferde keresztmerevítők és az ablakrácsok 0,2mm vastag rézlemezből lettek vegyi maratással előállítva. A merevítő szalagok hosszára egy kicsit rá lett hagyva, ezeket a felragasztás előtt kellett lecsiszolni a pontos méretre. A sarokmerevítők papírból lettek kivágva. Piko boxcar rebuilt minipicNem szép megoldás, de a festés után úgysem látszik, miből van! Mint kiderült, nem is olyan könnyű feladat papírból egyforma apró háromszögeket és négyszögeket kivágni. A megoldást az jelentette, hogy a formák meg lettek számítógéppel tervezve, majd papírra kinyomtatva. Így már a vonalak mentén viszonylag egyformára sikerült őket vágni. A réz alkatrészek epoxival, a papír formák pillanatragasztóval lettek a műanyag felületre felragasztva.

A tetőléceket gyári 0,5x1.0mm-es lapos rézprofilból lehetett leszabni. Óvatos görbítés után epoxival lettek a tetőre ragasztva. Csak a kész modellen tűnt fel, hogy ez a profil túl erős, a tetőlécek sokkal szembetűnőbbek, mint az igazi kocsik fényképein. Ezért el is határoztam, hogy a további kocsik tetőléceihez vékonyabb és keskenyebb profilt fogok használni - sajnos ilyen nem nagyon kapható.

Festés és feliratozás

Ez a művelet a többi, később készült kocsival együtt történt meg, ott is lesz leírva.


Vissza a G-kocsi projekt főoldalára

Előre a réz G-kocsik építésének az oldalára

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2005 december 7.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János