4-tengelyes személykocsi modellek készítése

6. rész - Festés

A 4-tengelyes kocsik festése ugyanúgy történt és ugyanazokkal a festékekkel, mint a többi személykocsié. A levehető felépítményes, Da poggyászkocsi a korábbi, hasonlóan levehető felépítményes kocsikat követte, míg a többi, alvázzal egybe épített szekrényű kocsi festéséhez a 7-m tengelytávolságú kocsi volt a minta. A kettő között a különbség a maszkolás volt, amire a levehető felépítmény esetében nem volt szükség.

Az első réteg az alapozás volt, Weinert fém alapozóval. Ez előtt csak a királycsapok lettek betakarva, hogy ne kerüljön rájuk festék. A forgóvázak tetejére is került egy csík szigetelőszalag. A poggyászkocsi teteje is először be lett fújva alapozóval, de ez nem volt jó ötlet. A szürke alapozó ugyanis átütött a fehér festéken. Ezért le lett csiszolva és újra lett festve.

A tetők fehérek lettek. Mivel a poggyászkocsi kivételével a tetőn semmilyen tartozék nem található, a tető teljesen sima, így ezzel több munka nem is maradt.

Az alapozás után először a zöld festék került a kocsiszekrényekre. Ekkor még nem volt semmi sem lemaszkolva, került a zöldből az alvázra is, de ezt később úgyis befedte a fekete. Két réteg zöld lett ráfújva mindenre. Sajnos nem maradt "MÁV kocsizöld" az előző festésből, így újra kellett kikeverni. Akármennyire is vigyáztam a helyes árnyalatra, az új zöld egy kicsit sötétebb lett.

A következő lépés a maszkolás volt. A kocsiszekrények oldalának az aljára egy maszkoló szalag került. Ez egy papír csíkot is odaragasztott, ami körben befedte a felépítményt.

A kocsiszekrények homloklapjai komolyabb kezelést igényeltek. Itt ugyanis kiálltak a kapaszkodók és a harmonikák felső konzoljai. Egyrészt ezek feketék lettek, másrészt nem engedték meg a maszkoló papírlapok leragasztását a felületre. Ezért a kocsik homloklapjának a rajza 10 példányban kinyomtatásra került egy papírlapra, 1:1-es méretarányban. Ebből ki lettek vágva a vonalak mentén a homloklap kontúrjai és pengekéssel rések készültek a kapaszkodók és konzolok számára. A papír maszkok rá lettek helyezve a homloklapokra, oldalt és felül ragasztószalaggal oda lettek ragasztva az oldallapok maszkjaira.

Ezután a kocsiszekrények alja, az azon lévő alkatrészek és a forgóvázak be lettek fújva feketére. Ebből is két réteg került a felületre. Utána a maszkolás rögtön el lett távolítva.

A belső ablakkeretek nem lettek maszkolva, be lettek festve. Viszont minden réteg után a rájuk került festék egy szikével le lett vakarva róluk. Ezt még a festékréteg teljes száradása előtt el kellett végezni, mert a teljesen megkeményedett, száraz festék már lepattog a vakarás során, a pereme nem marad éles.

A festést retusálás követte. A maszkolás sajnos néhány helyen nem fedett kellően, a kapaszkodóknak pedig a tövét nem takarta be. Ezért itt vékony ecsettel ki kellett javítani a festés hibáit. Ez persze meglátszik utólag, hiszen az ecsetelt felület másképp veri vissza a fényt, mint a fújt, de csak nagyon közelről észlelhető.

Feliratozás

A teljesen befestett kocsikra kerültek fel a feliratok. Ezek fehér, vizes matricákkal készültek. MÁV-Hungária, nagy sorozatjel és kocsiszám, valamint a 3. osztály jelzés a kocsik oldalfalára, a kis feliratok az alváz hossztartójára. Az 1-2. osztályú kocsi nem kapott matricázott osztály-jelzést, a jelzés az eredeti zománctáblát modellezi és utólag lett felragasztva.

Lakkozás

A kocsik szekrénye és az összes alkatrésze be lett lakkozva. Ehhez Vallejo, selyemfényű, színtelen, poliuretán lakkot használtam. A használati utasítás szerint fújáshoz ezt nem kell higítani, de a tapasztalatok szerint érdemes volt egy kis spirituszt keverni a lakkhoz a könnyebb fújás érdekében.

Utómunkálatok

Még az összeszerelés előtt be kellett ragasztani az ablakok "üvegét". Ezek, mint a többi személykocsin átlátszó műanyag lapból lettek kivágva. Epoxi ragasztót használtam, a pillanatragasztó erre a célra nem alkalmas, mert könnyen behomályosítja az "üveget".

Végül össze lettek szerelve a kocsik. Először a harmonikák lettek beragasztva tüskéikkel a kis furatokba. Ezután a fékhenger a fékrudakkal került a helyére, majd a féklevegő tartály lett becsavarozva. Az akkumulátor ládák is csavarokkal vannak felerősítve. Aprólékos munka a rugózó üközők összeszerelése. Az ütközőrúd belső végére egy kis gyűrű lett ráforrasztva, ami a kieséstől védi. Legvégül a forgóvázakba bele lettek helyezve a kerékpárok és a biztosító kengyel is a helyére lett csavarozva. A forgóvázak végére rákerült a kapcsoló rúdja, a visszatérítő rugóhuzal át lett dugva a furaton. A forgóvázak rákerültek a királycsapokra és a rugalmas sasszeg is a heki készült lyukba.

Ezzel elkészültek a kocsik.


Vissza a 4-tengelyes kocsi modell fő oldalra

Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2022 decmber 19-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János