A 7m tengelytávolságú személykocsi modellek készítése, 2.rész

A tető

A kocsi teteje a korábbiakhoz hasonlóan 3D nyomtatással készült. A terv az egyik 6m tengelytávolságú kocsi tetejének a megnyújtott változata. A kész tetőbe mindössze a furatokat kellett a csavarok számára befúrni és menetet vágni bele. MÁV 7m tengelytávolságú kocsi modell minipic Emellett furatok készültek a gázvilágítás lámpái és a gázvezetéket modellező, 0,4mm átmérőjű rézhuzaljai számára. Ezeket nem ragasztottam be, csak a tetőn összeforrasztottam. A festés számára kivehetők maradtak, hiszen a tető fehér, a szerelvények feketék lesznek. Festés után lehet őket a furatokba beragasztani.

Ezen a kocsin hasonló lámpaszerelvények vannak, mint a Bn és Cn kocsikon, csak az alaplap szögletes, a két vége nincs lekerekítve, mint amazokon.

Festés

Ahogy arról korábban szó volt, a festés jóval bonyolultabb feladat volt, mint a korábbi kocsikon. MÁV 7m tengelytávolságú kocsi modell minipic A szokásos színterv szerint a kocsiszekrény sötétzöld ("MÁV zöld"), az alváz viszont fekete színű lett. Mivel az alvázat nem lehetett a felépítménytől elválasztani, maszkolásra volt szükség. A szürke alapozó festék persze még mindkettőre rákerült a maszkolás előtt.

Az a döntés született, hogy előbb a kocsiszekrény kerül befújásra és ezt letakarva lesz az alváz befestve. Ez azért látszik előnyösebbnek, mert a sima oldalfalak alsó részére egyszerűbb felragasztani a maszkoló szalagot, mint az alváz támaszokkal ellátott peremére. Emellett ebben a sorrendben a kapaszkodókat, az átjáró alkatrészeit csak ki kell lógatni a maszkolás alól, míg fordított esetben ezeket is egyenként le kellett volna takarni. MÁV 7m tengelytávolságú kocsi modell minipic A kocsiszekrény belsejébe is tömtem a papírszalvétából, hogy ott megmaradjon a szürke alapozó festék, a kocsi belseje ne legyen foltos. Mivel a maszkolás nem volt teljesen tökéletes a kocsi végeinél, ott még ecsettel ki kellett javítani az átfújások nyomait.

A belső ablakkeretek réz színűek maradtak, ezeket természetesen nem lehet maszkolni. Minden festés után a festéket egy pengekéssel le kellett vakarni róluk, még mielőtt a festék teljesen megszárad.

Utómunkálatok

A festés után a feliratok matricái kerültek felrakásra. Mind a kocsiszekrény, mind az alváz főtartója megkapta a feliratokat.

A feliratos kocsi kapott egy réteg színtelen lakkot, most már Vallejo, selyemfényű, uretán lakkal. Ez védi a festést és a matricákat.

Az utolsó feladat az ablakok "üvegének" a beragasztása volt. Ezt a műveletet csak a lakkozás után lehet elvégezni, hiszen az ablakokat nem akarjuk belakkozni. Ezt mindig epoxi ragasztóval végzem el, mert ez biztosítja a tartós rögzítést. A ablakok ragasztása egy több napos tevékenység, hiszen a szilárd típusú epoxinak 24 óra kell a megkötéshez. A ragasztáshoz a kocsi belső oldalának alul kell lennie, mert az epoxi ragasztó nem tartja meg az ablakot. Meg kell várni, amíg a ragasztó legalább is megszikkad, akkor lehet a kocsit megfordítani és a másik oldal ablakait beragasztani.

A kész kocsit össze kell szerelni. Felcsavarozni a gáz- és a féktartályt, felilleszteni a fékhengert. MÁV 7m tengelytávolságú kocsi modell minipic Be kell rakni az átjáró lehajtható lemezét és az ajtajait. Végül be kell rakni a kerékpárokat és a kapcsolókat.

Kész a kocsi.


Vissza a modell kezdő oldalára

Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2022 július 19-én lett utoljára megváltoztatva.

© Erő János