Fényképek a 327-es modell építéséről


A szerkocsi


327-es modell szerkocsi forgóváz minipic A 327-es R-típusú szerkocsi forgóvázának a készítése. Bal oldalt látható az alpakka lemez, amibe a CNC-fúrógép már belefúrta a szegecsek mintáját és a többi furatot. A lemez kék festékkel be lett fújva, hogy a körvonalak karcolása jobban látszódjék. Középen a lombfűrésszel éppen kivágott, jobb oldalon a pontos formára reszelt oldallemezek láthatók. Mögöttük a háttérben egy már összeforrasztott forgóváz-keret, próbaképpen behelyezett kerékpárokkal. Az oldallemezekre a csapágyfedelek és a rugózás elemei még nincsenek felforrasztva.

327-es modell szerkocsi forgóváz minipic A szerkocsi forgóváza készen, festés előtt. Ez a hátsó forgóváz, csak az van ellátva a középső támasztó tányérral, az első forgóváz szabadon billeghet. A "bajúsz" áramszedők is fel lettek szerelve, bár ezek később ki lettek cserélve egy hosszabb, jobban rugózó kivitelre, ami a kereszthíd alsó oldalára van erősítve. Összesen 230 egyedi alkatrészből áll.

327-es modell szerkocsi alváz minipic A szerkocsi alváza. Az egész egy alpakka lapra lett felforrasztva. Látható a két hosszanti C-tartó és keresztben a merevítő lemezek. Elöl a bal oldalra a fékhenger, a féktartály és a fék-vonórúd lett felszerelve. Az alaplemez végére van ráforrasztva az ütköző-gerenda. A rugozó üközők tokja csavarozva van a gerenda furatába. A Roco Univerzális kapcsoló csak egy rugózó vonórúddal van felerősítve, rövidkapcsoló mechanika számára a forgóváz miatt nincs hely.

327-es modell szerkocsi minipic A szerkocsi készen. A maratott szegecs-csíkok forrasztással kerültek fel a doboz oldalára. A vonórúd itt még nem lett még beszerelve, mert annak a pontos magasságát majd a mozdony modell kialakítása fogja megszabni.

327-es modell szerkocsi minipic A szerkocsi bal oldalról. A jól látható fékhenger és légtartály belülről kissé ki van könnyítve, hogy a forgóváz szabad mozgását ne akadályozzák. Ez a modellezés kompromisszumai közé tartozik, hiszen a modelleken a forgóváz aránytalanul szélesebb, mint az igazi szerkocsin és a kisebb sugarú ívek miatt jobban el is kell fordulnia.

327-es modell szerkocsi minipic A két szerkocsi együtt. Ezek valóban egyformák, legalábbis annak lettek szánva. Vannak persze apró, alig észrevehető eltérések, amik a rendelkezésre álló anyagra, vagy technológiai különbségekre vezethetők vissza.

A mozdony


A főkeret


327-es modell főkeret minipic A mozdony főkeret vízszintes kereszttartóinak készítése. Felül a kifúrt, berajzolt 1mm vastag alpakka lemez, amiből a hét távtartó lemez lett kivágva és méretre reszelve. A lemezekbe előre bekerültek a furatok, ezek egy része menettel is el lett látva. A jobb oldalon látható három keskenyebb lemez a hajtómü kereszttartója.

327-es modell főkeret minipic A mozdony főkeret hossztartóinak készítése. Felül látszik az automata CNC fúróval kifúrt lemez. A legfelső, berajzolt minta volt az első sikeres darab, ezt két selejt előzte meg, amelyeknek a mintáit alatta lehet látni. Az is látszik, hogy a furatok egy részének nincs későbbi funkciója, csak a vonalak pontos berajzolását segítik elő.

A második és harmadik hossztartó már ki van vágva és a belső nyílások is ki vannak fürészelve. Az alsónak a kontúrjai is méretre vannak reszelve. A legalsó pedig a készre megmunkált hossztartó.


327-es modell főkeret minipic A főkeret hosssztartóit a legfontosabb méretek készre reszelése előtt össze kellett erősíteni. A két tüske biztosítja a pozíciót, a keretoldalak eleje és vége még össze is lett forrasztva. Azok a kivágások, amelyeknek mérete és helye létfontosságú a modell futása érdekében, mint pl. a tengelycsapágyak kivágásai és a hengerblokk tartójának nyílása, így lettek kireszelve. Ezáltal a két keretoldal kivágásai nagy pontossággal azonos helyre esnek.

327-es modell főkeret minipic Az egyik főkeret már összeforrasztott állapotban, a másik még az alkatrészeiben. Az összeforrasztás alatt a pontos pozíciót esztergált távtartók biztosították. Ezek alumíniumból készültek, hogy az esetleg lefolyó ón oda ne forrassza őket a főkerethez. Az ütközőgerenda és a mozdonysátrat alátámasztó kereszttartók utólag lettek felforrasztva. A főkeret így kész, tartalmazza fékfelfüggesztő rudakat és a rugóhimbákat is.

327-es modell csőcsapágy minipic A középső és az első csatolt kerekek egy csőben vannak csapágyazva ugyanúgy, mint a 342-es és a 325-ös modellnél. Az esztergált vállas cső tetejére hosszában egy lemezcsík lett felforrasztva. Ez egyrészt megakadályozza a cső elfordulását a tokjában, másrészt erre a lemezre támaszkodik fel a kiegyenlítő himba vége is. A lemezt nagyon pontosan párhuzamosan kellett felforrasztani a cső tetejére. Ehhez a munkához készült NyÁK epoxi lemezből a képen látható sablon. A forrasztás lánggal történt, amitől a sablon látható módon megpörkölődött.

327-es modell rugotarto minipic A kis keretek vízszintesen vannak belepattintva a főkeretbe. A fő szerepük az, hogy a csatolt kerékpárokat tartják a helyükön, nem engedik, hogy alul kiessenek, ha a modellt felemeljük. Egyben a lemezrugó-utánzatok is ezekre vannak felerősítve. A háttérben a keretek első változata látható, persze a lemezrugók nélkül. Azok még több darabból készültek, de nem voltak elég stabilak.

327-es modell fékrudazat minipic A fékrudazat csak a legvégén készült el. A kereszttartók maratással készültek, a rudazat többi része 0,4mm átmérőjű rézhuzalból lett meghajlítva. Az egész összeállításához egy sablon készült NyÁK alapanyagból. Ez a fékrudazat egységet a főkeretre felforrasztott fékszerelvények végén lévő furatba lehet bepattintani.

A modell összeszerelésének természetesen ez a legutolsó művelete, hiszen alatta vannak a kerékpárok és az előző képen látható keretek is.


327-es modell rudazat készítés minipic A rudazat készítése. Ugyanaz a technológia, mint a korábbi gőzmozdonyoknál. Először a hornyok kerültek bele a lemezbe egy kis körfűrészlap és a CNC gép segítségével. Aztán a furatok, szintén a CNC-géppel. Végül lombfűrésszel ki lettek a kontúrok vágva és méretre reszelve.

A hajtómű


327-es modell hajtómű minipic A hajtómű háza. Az egyik már összeforrasztva, a másik még alkatrészeiben. Az összeforrasztásnál itt is alkalmazásra került egy alumínium távtartó, de a csavarozott csapágyház-blokkok is be voltak szerelve a művelet alatt.

327-es modell hajtómű minipic A kész hajtómű. Az elöl kilógó csigatengelyre még egy lendkerék kerül. A motor egy különálló tartóra lesz felszerelve.

327-es modell hajtómű minipic A kész hajtómű szemből. Jól látszik a kettős fogaskerék, a középen elhelyezkedő ferde fogazású és a mellette lévő egyenes fogazású, ami a keréktengelyt hajtja. Sajnos az összeszerelés után derült ki, hogy az egyenes fogazású kerék fogai érintik a csigát, emiatt ferdére le kellett reszelni a fogaskereket.

327-es modell motortarto minipic A modell Faulhaber motorja a tartójával. Az L-alakú tartó alul a főkeretre lesz felerősítve két csavarral. A motor végére egy esztergált réz kupak lett felragasztva, ebbe vannak belefúrva a menetes furatok, amelyekkel a motort a tartóra lehet erősíteni. A tartó aljára egy kis dugós csatlakozó van szerelve, ezt lehet bontani, ha a motort ki kell venni.

A futó forgóváz


327-es modell forgóváz készítés minipic A futó-forgóváz lemezei. Fölül a kifúrt lemez, középen lombfűrésszel kontúrba szabva, alul méretre reszelve. A középső "híd" it még nem szerepel.

327-es modell forgóváz minipic A kész futó-forgóváz kerekekkel. Ahogy az igazi mozdonyon is volt, a sínkotró profilok a forgóváz homloklemezére vannak felszerelve. A csap furata ovális, ami a forgóváz oldalirányú elmozdulását teszi lehetővé.

327-es modell forgóváz minipic A forgóváz felerősítése. A királycsap végén biztosító sasszeget láthatunk. A képen jól kivehető a két visszatérítő rugó is, amelyek a forgóváz középső helyzetéről gondoskodnak. A H-alakú lemez a kerékpárok kiesését gátolja meg. A forgóváz két végébe ólomsúly került.

327-es modell lámpák huzalozása minipic A forgóvázat levéve látható a modell első lámpáinak a huzalozása. A világítás áramellátása a szerkocsiban lévő dekóderből történik. A mozdony végéből, a szerkocsiban lévő csatlakozótól két vékony, a főkeret belső oldalára felragasztott szigetelt vezeték jön előre, az első járólap alá. Itt egy kis NyÁK darabkára ven felforrasztva a vezetékek vége, ugyanehhez a laphoz csatlakoznak lámpákban található LED-ekről kijövő vezetékek. A nyíl az ide felforrasztott SMD ellenállásra mutat.

327-es modell futóképes minipic A modell meglévő részei összeszerelve. Ezen a képen már kijönnek a modell arányai. A motor áramellátása csak szerkocsi hozzákapcsolásával lehetséges, mert a mozdony maga nem rendelkezik áramszedővel. A tápellátás biztosítása után a mozdonymodell szépen járja a köröket a próbapályán - persze nem kevés igazgatás, beállítás után.

A hengerblokk egység


327-es modell hengerblokk készítés minipic A hengerblokk és a "bőgő" CNC géppel készülő elemei a fúrásminták elhelyezése után.

327-es modell hengerblokk készítés minipic A hengerblokk lemezei be lettek festve, hogy a karcolás jobban látható legyen. Láthatók itt már kivágott lemezek is, a hengerblokk homlokfalából és a "bőgőből" egy-egy készre reszelt példány.

327-es modell hengerblokk készítés minipic Egy hengerblokk készen, egy másik a darabjaiban. A tolattyú és a gőzhenger rézből lett esztergálva kellően vékony falúra, hogy ne legyen nagyon nehéz. A tolattyúház hengerének a palástjából ki lett fűrészelve egy darab, mert a másik hengerrel összeérnének.

327-es modell hengerblokk készítés minipic A hengerblokk + bőgő csoport egyik bonyolult alkatrésze az a merevítő rúd, ami a hengeröntvényt a bőgővel fölül összeköti. Ez az igazi mozdonyon egy I-keresztmetszetű öntvény. Sajnos nem egyenes, egy törés van benne, így nem lehet réz profilból készíteni. Ez az alkatrész tartja a 327-eseken a tolattyúrudat is. A képen alul látható rúd a szegecs-utánzatokat is beleszámolva 25 alkatrészből áll!

327-es modell rudazat készítés minipic A képen a keresztfej készítése látszik. A keresztfej két oldallemeze most maratással készült. A köztük lévő 1mm széles H-alakú "betét" alpakka lemezből van kivágva, ahogy a bal felső részen két félig kész alkatrészt tartalmazó lemez csík mutatja. A kész mag jobbra tőle látható. A dugattyúrúd 1mm-es acélrúdból van, aminek a kb. 0,5mm átmérőre leköszörült vége mint egy csap lett beleforrasztva a magon lévő furatba. Jobb oldalt alul egy majdnem kész keresztfej található, csak az olajozó doboz és a dugattyúrúd tövében lévő gyűrű hiányzik róla. Fönt pedig a hajtórúd, ami még kap egy szigetelő perselyt és a keresztfej belsejébe lesz egy csapszeggel berakva.

327-es modell olajozo készítés minipic A hengerblokk csoport készítésének az utolsó lépése Friedmann-féle olajozó készülék elkészítése volt. A készülék hasonló, mint a 342-es modellen, de 4 helyett 6 kimenete van. Sajnos mire a készítésre sor került, már rég elfelejtettem, hogyan készült a korábbi darab, emiatt minden lépést újra ki kellett találni. Nem lényegtelen eltérés, hogy ezen a modellen az olajozó doboza egy kis emelvényen áll, amit szintén ki kellett alakítani. Annak érdekében, hogy az íly módon sokkal finomabb szerkezet stabilan álljon, két átmenő függőleges rúddal lett megerősítve.

327-es modell kész hengerblokk minipic A kész hengerblokk elölről. A kulissza a lengőívben kissé fölfelé van rögzítve, ahogy a mozdony előremenetben kis töltéssel mutatkozott. A képen a szabályozórúd még átmegy a két oldal között, ahogy az igazi mozdonyokon is láthatjuk. A modellen azonban a kép készítése után középen ki lett vágva egy darab belőle, mert a kazánt és a ráforrasztott függőleges tartókat csak úgy lehet elölről rácsúsztatni a főkeretre, ha az középen nyitott.

327-es modell kész hengerblokk minipic A kész hengerblokk hátulról. A Friedmann-féle olajozó készülék rudazatos hajtása nem működik - túlságosan nagy munka lett volna a lengőív tengelyét mozgathatóra készíteni.

A hosszkazán


327-es modell füstszekrény készítés minipic A kazán első darabja, a füstszekrény. A szegecssor utánzatok a szegecsütő készülékkel készültek. Bal oldalt látható a homlokfal korongja, mellette a hátsó gyűrű, ami a hosszkazánhoz csatlakozik. Jobb oldalt a kész, összeforrasztott füstszekrény, az alján látható négyszögletes kivágás a munka legvégén készült el.

327-es modell dóm és kémény készítés minipic A két mozdony dómjai és kéményei. A homokdóm egyforma a két szerkezeten, de a gőzdómra szerelt biztonsági szelepek különböznek és a kémények sem egyformák (egy részes - osztott)

A kép jobb oldalán a készítés során keletkezett selejteket láthatjuk. Sajnos a dómok magasságát elsőre rosszul mértem meg, az összes túl alacsonyra készült, ami csak a kazánra való felhelyezés során lett szembetűnő.


327-es modell kormany vonorud minipic A mozdony kormányvonórúdja. Mégpedig az újabb kivitelű mozdonyé, ami két helyen van alátámasztva. 0,4mm-es alpakka lemezből készült, fűrészeléssel, reszeléssel. A végén az emelőkar mozgatható. Ez fontos, mert a rúd nem lesz befestve, utólag lehet csak behelyezni a vezetékbe és az emelőkar ekkor a járólap nyílásába illeszkedik. Az emelőkar alsó vége villás, hogy utólag is rá lehessen helyezni az emelőrúdra.

327-es modell legsurito minipic A mozdony légsűrítője szintén levehető, mert csak külön lehet befesteni, különben a belső oldalára és alatta a kazánra nem kerülne festék. Emiatt mind a légsűrítő öntvényére (Weinert), mind pedig a kazánra egy-egy H-alakú tartólemez került. Ezek egyszerre készültek, a furataik pontosan fedik egymást. Az alsó tartó furataiba egy-egy kis tüske lett beforrasztva, ezekre lehet a légsűrítő öntvényét felhúzni. A művelet végén a vezetékeket modellező huzalokat kell beilleszteni a légsűrítő furataiba.

327-es modell kazán készítés minipic Az elkészült kazánok. A 325-ös modellel ellentétben a főkeretben csak a kazántartó lemezek alja van beforrasztva, a lemezek felső része a kazánra lett ráforrasztva. Ráadásul a főkeret felső merevítő lemeze is ide került, hogy a középen elhelyezkedő légtartályt legyen mihez erősíteni.

Az előtérben itt is a "selejt gyűjtemény" látható. Különösen sok gondot okozott az állókazánnak kétszeresen hajlított alsó homlokfala. Ennél több paraméternek - hajlítás szöge, ívsugara, a henger illesztésének helye és sugara - kell nagyon pontosan egyeznie.


327-es modell hosszkazan minipic A hosszkazán alulról, immár kész állapotban. Jól látszanak a keretek, amik a főkeret felső kereteit modellezik, de a modellen a hosszkazán szerelvényre kerültek. A középső tartja a nagy légtartályt, aminek nincs alja, mert a futómű kiegyenlítő himbája pont ott helyezkedik el. Látszanak a járólapokra alulról felerősített segéd légtartályok is.

A mozdonysátor


327-es modell mozdonysátor csiszolás minipic A 327-es mozdonysátrának a homlokrésze két nagyjából 45 fokban letört lemezzel csatlakozik az oldallapokhoz, a MÁV mozdonyaira jellemző ellipszis alakú homlokablakok is ezeken helyezkednek el. Az állókazán első része ennek a részben keresztben álló, részben ferde doboznak az elejébe illeszkedik be. A kazán formája csak elnagyolva lett kivágva a mozdonysátor lemezeiből, csak összeforrasztás után lett a nyílás hozzáillesztve a kazánhoz. Ez részben reszelővel, részben a vágókorong élével és lapjával történő csiszolással készúlt el. Folyamatosan hozzá kellett illeszteni a meglévő kazán végét, hogy a nyílás széle pontosan illeszkedjen.

327-es modell mozdonysátor reszelés minipic A mozdonysátor oldallapjai 0,4mm vastag alpakka lapok, a ferde homloklapok ezekre belülről lettek ráforrasztva, majd rájuk került a tető. Az összes lemez felülete a feldolgozás előtt kissé meg lett maratva, hogy később a festék jobban tapadjon rajta. Az oldalfalak csatlakozását a forrasztás után 45 fokban le kellett reszelni, hogy az illeszkedés ne legyen látható. Annak érdekében, hogy a reszelés során a maratott felület ne legyen újra simára reszelve, egy 0,15mm vastag bronz-csík lett a ferde lap belső élére forrasztva, a reszelő erre támaszkodott fel.

327-es modell mozdonysátor minipic A mozdonysátor készen. Rajta vannak az injektorok is. Ami még hiányzik és látható is belül, az injektorok kezelőrúdjainak a forgatógombjai.

327-es modell mozdonysátor minipic A mozdonysátor hátulról. Az állókazán belső része nem látható, az egy külön alkatrész. Ugyanaz a két csavar erősíti a főkeretre, mint a mozdonysátrat. A mozdonysátor alatt az injektor csatlakozó csövei ugyancsak egy önálló lapra kerültek a fékhengerrel együtt.

A belső állókazán


327-es modell allokazan sablon minipic Az állókazán összeforrasztásához egy sablon készült. Ez tartja a kazán ajtófalát 78 fokos szögben megdöntve, ahogy az igazi mozdonyon is volt. Az összeforrasztás után egyszerűen le lett forasztva a sablonról.

327-es modell allokazan csiszolas minipic Az ajtófal peremét az összeforrasztás után le kellett csiszolni a dölésszögnek megfelelően. Ehhez fel lett fogva egy nagy prizmára, ezzel lehetett biztosítani, hogy a perem mindenütt a megfelelő szögben álljon a csiszolás alatt.

327-es modell allokazan minipic Egy összeforrasztott állókazán, előtte a másik alkatrészei. Sorban az ajtófal, 0,8mm vastag alpakka lemezből, mellette a közvetlenül ráforrasztásra kerülő keret, ami azért kell, hogy amikor a perem le lesz kerekítve, nehogy véletlen átlyukadjon. A jobb szélső egy másik keret, ami az állókazán másik végébe kerül, azt biztosítja, hogy a formája megmaradjon. Előtérben a 0,3mm vastag alpakka lemez, amiből a palást lesz körbe hajlítva. Az ajtófal és a palást felszíne a forrasztás előtt meg lett kissé maratva, hogy majd a festék jobban megtapadjon rajtuk.

327-es modell allokazan minipic Az összeforrasztott állókazán belülről. Jól lehet a képen látni az első és hátsó beforrasztott kereteket. A hátsó keret alsó összekötő rúdja az állókazán teljes elkészülte után ki lesz vágva, hiszen így nem lehet ráhúzni a hajtóműre. De addig is biztosítja az állókazánt az eldeformálódás ellen.

327-es modell allokazan minipic Két állókazán, egy az alkatrészek felszerelése előtt, a másik már kész. A bal oldali körül láthatóak a rákerülő alkatrészek. Nem mind, de minden alkatrész fajtából egy-egy - de még így sincs minden apróság ott a képen.

327-es modell allokazan minipic A kész állókazán, a "konyha" minden alkatrészével mindkét oldalról láthatóan. Aki kíváncsi az alkatrészek nevére, egy kis kvíz keretén belül tanulmányozhatja.

327-es modell olomsuly minipic Ólomsúlyok öntése. A minták fából, plexiből készültek, a hengerszelet éppenséggel alumíniumból lett kiesztergálva. Ezek körül lettek öntve gipsszel, a beöntőnyílásnak egy kis kúpszelet lett odaragasztva. Kiszárítás után egy padlócsempe darabhoz pillanatszorítóval oda lettek fogva, majd a vas merőkanálban gázlángon felmelegített ólmot beléjük lehetett önteni. Ha túlfolyt, azt sem baj, a felesleges ólmot levágva újra lehet olvasztani. Természetesen mindez a szabadban történt, zárt térben ólommérgezéshez vezethet ez a tevékenység.

327-es modell olomsuly minipic Jól látszik a képen, hogy a modellmozdony hátraterhelésének az érdekében a hajtómű körül minden rés ki lett tömve ólommal. A tető alá is került ólom, más hely amúgy sincs a mozdony hátsó részében.

Az első kész modell


1. 327-es modell kesz minipic Az első elkészúlt modell menetre készen. A képen látszik, hogy a modell is milyen jól hozza ennek a szép magyar mozdonynak az elegáns arányait.

1. 327-es modell kesz minipic A modell félig hátulról. Kicsit közelebbről jól be lehet látni a "konyhára"

1. 327-es modell kesz minipic A modell másik oldala. A régebbi kivitelt ábrázoló első modellen jól látszanak az erre a változatra jellemző részletek: a rugómérleges biztonsági szelepek, az egy fokozatú légsűrítő, a füstszekrény oldalán pedig a később leszerelt túlhevítő automata. A kémény is még egy részes.

1. 327-es modell kesz minipic A modell bal oldala félig hátulról. A szerkocsit nem lehet rövidebb csatlással rákötni, mert a modellekre jellemző szűkebb ívekben összeérne a mozdony hátsó sarkával.

Festés


327-es modell kész kerék festés minipic A kerékpárok festése. A kerékpárokat a festéshez nem ajánlatos szétszedni, hiszen összerakáskor leszedhetjük a gondosan felfújt festéket. Valami védelem azonban kell, mert ha a festék bejut a csőcsapágyba, a kerekek szorulni fognak. Emiatt a kerekek mögé egy kivágott papírlap került, ez maszkolja a tengelyt és a csőcsapágyakat. A festés után ollóval le lehet egyszerűen vágni.

A kész 327-es modellek képei

Előre a 327-es modell építési oldalra

Vissza a Képmenű Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2012 április 8.-án lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János