A fordítókorong építése, 6. rész, a vezérlő elektronika

A kapcsolás

Fordító elektronika minipic Az elektronika olyan alkatrészekből készült, amelyek többsége már régóta hevert a fiókomban. A processzor, egy PIC-16F628 még a Minibox projektből maradt meg. Innét van a motor hajtó H-híd, az L293B áramkör is. A kiválasztó IC-k 74HC138-asok. A többi alkatrész, tranzisztorok, ellenállások szintén a fiókban voltak.

A kiválasztó (demultiplexer) IC-k kimenetei egyrészt a választó kapcsolóra mennek, másrészt az infravörös LED-eket hajtják meg. A H-híd a hajtómotor két irányú forgatását teszi lehetővé. A mágnes áramát egy tranzisztor kapcsolja. Eredetileg egy kisebb tranzisztort terveztem be, de az nagyon melegedett. Ezért egy nagy teljesítmény tranzisztor került ide.

Itt látható az áramkör kapcsolása.

A program

A PIC programja JAL2 nyelven íródott. Kihasználja a PIC belső időzítő áramköreit. Az egyik a gomb-lekérdezés ütemét adja meg, a másik a mágnes meghajtásának a PCM jeleit időzíti. A forgatómotor állandó, 5V-os feszültséget kap, így nincs szüksége PCM időzítésre.

A programnak két üzemmódja van. Amikor a korong nem forog, az elektronika parancsra vár. Folyamatosan egyesével áram alá helyezi a választó kapcsoló 14 pólusát, majd a végén 15.-ként a választó nyomógombot. Amelyik állásban a processzor jelet kap, az lett kiválasztva a kapcsolón. Ennek az értékét a processzor elküldi a kijelzőre is. Hasonló módon értékeli ki a nyomógombot is.

Ha a nyomógombot a kezelő benyomja, a program átmegy forgatás üzemmódba. Megnézi, hogy a megnyomáskor érvényes kapcsoló állás hányas vágányt igényelt. Kiértékeli, hogy éppen hányas vágánynál áll a fordítókorong hídja. A kettőből kiszámolja, hogy jobbra vagy balra forgatással ér el hamarabb a kívánt vágányhoz és elindítja a forgás start folyamatot. Közben áramot ad arra az IR LED-re, amelyik vágányhoz mennie kell.

Az induláskor először 0,3 másodpercre nagy árammal behúzza a mágnest, majd kisebb, tartó áramot ad rá és elinditja a motort. Ezután már csak azt figyeli, hogy a hídra szerelt fény érzékelő mikor jelez. Ha jelet kap, megállítja a motort és kiengedi a mágnest, majd átmegy a parancsváró üzemmódba.

A választó kapcsoló

Fordító választó kapcsoló minipic A választó kapcsoló egy ún. Yaxley tárcsa. Régen ilyeneket használtak a rádiók és tévék sáv választójában. Ezek úgy készültek, hogy egy kis barkácsolással tetszőleges lépésszámot be lehet állítani rajtuk. Fordító választó kapcsoló minipic Ezt beállítottam 14 állásra, a végén ütközővel. A kapcsoló egy kis dobozba került beépítésre, melléje került a nyomógomb. Ez ugyanarra az áramkörre van kötve, mintegy 15. kapcsolóként. Mindenesetre a kettő közé egy-egy védő dióda szükséges, hogy ne zavarják egymás működését. Az összeköttetés a fordítókoronggal egy 16 pólusú szalagkábellal történik. Ide szándékosan keskenyebb, 2mm-es kiosztású szalagkábelt alkalmaztam, hogy az összeköttetés rugalmasabb legyen. A kábel hossza akkora, hogy átérjen a szomszéd modul alatt. Így nem kell a vonatok fölött átnyúlva forgatni a kapcsolót.

Végül itt látható a fordítókorong-modul alulról, az egyes alkatrészek be lettek számozva. Fordító alulról minipic



Előre a 7. oldalra

Vissza a tesztpályák oldalára

Vissza a modell oldalra

Vissza a kezdő oldalra

Ez az oldal 2016 január 17.-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János