A MÁV Mellékvonali Harmadosztályú Állomásépület

station minipic

Az eredeti épület és a modellje

Diósjenö station old photo minipic Az állomásépület egy karácsonyi szünet projektje volt. Tulajdonképpen a fiamnak készült, mert mindig panaszkodott, hogy amikor felépíti a síneket a padlón, akkor az állomáshoz nem tartozik épület. A kivitelhez pedig az szolgáltatta az ötletet, hogy nem sokkal azelőtt kaptunk egy amerikai kivágós (ún. Dover) készletet, amiből egy egész városkát lehetett felépíteni HO méretarányban. Ezeknek a házak a falai nyomdában kerültek kartonra, és meglepő jól mutattak felépítve. Ma már mindenkinek van lehetősége, hogy nyomdai minőséget állítson elő, csak egy lézernyomtató kell hozzá.

Az rögtön világos volt, hogy egy magyar állomást kellene tervezni, és a méretek és a kinézete miatt. Sajnos nem találtam terveket hozzá, így az előkészítés komoly része azzal telt el, hogy fényképek alapján rekonstruálni kellett a fő- és részletméreteket. Ez elég jól sikerült, később volt alkalmam a saját rajzaimat összevetni az eredeti MÁV rajzokkal, és csak egy pár részletben találtam eltéréseket.

Branchline station model minipic A projekt végén persze elkapott a részletezés ördöge, és a kéményt gipszből öntöttem, az ajtókhoz pedig tokokat készítettem.

Az állomás neve "Vértescsaba". Mindenki tudja, hogy ilyen nevű falu Magyarországon nem létezik. Van több falu a Vértesben, ami a nevében viseli a hegység nevét, mint Vértesacsa, Vérteskozma, stb. Van "-csaba" végződésű falunév is több, mint Piliscsaba, Békéscsaba. Úgy gondolom, ha nincs is ilyen falu, mint Vértescsaba, nyugodtan lehetne. Ha máshol nem, hát nálunk otthon a padlón.

Az Eredeti
Képek

A Modell

Az állomás modell tervezése és építése
Tervrajzok
Képek


Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2001 január 26.-án lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János