Az Rl sorozatú gáztartály-kocsi modell készítése

1. rész, Bevezetés, tervezés

1. Bevezetés

Az Rl kocsik építésénél a legnagyobb nehézséget az eredeti kocsi és az arról készült fényképek teljes hiánya okozta. Nem találtam egy képet sem, a Kózlekedési Múzeum 1:5 méretarányú modellje pedig megsemmisült a háborúban és még - szokatlan módon - arról sem maradt fent fénykép!

MÁV Rl kocsi terv minipic Emiatt ennek a kocsinak a modell tervei kizárólag a jellegrajzok alapján készültek. Több jellegrajz is rendelkezésre állt, ezek több, különböző sorozatokban gyártott kocsikat ábrázoltak. A rajzok egybevetése azt mutatta, hogy a kocsik nagyjából egyformák voltak, csak a tartályok felerősítése változott az idők folyamán. Egyre erősebben rögzítették őket. Az utolsó rajzok részletessége a modellezés számára teljesen elegendőnek bizonyult.

2. Tervezés

A tervezés számítógéppel történt, ahogy a többi modell esetében is. Nem volt nehéz, a kocsi legtöbb alkatrésze, műszaki megoldása ugyanaz, mint a legtöbb magyar teherkocsié. Eltérést csak a tartályok, azok felerősítése és a kocsi végén látható híd kialakítása mutatott.

MÁV Rl kocsi terv minipic Sokáig nem értettem a rajzok alapján, vajon mi lehetett a platform közepén látható emelvény. Először szerszámos dobozra gondoltam, de ezt a felhasználást kizárta az, hogy a kocsi alvázára alulról egy meglehetősen nagy méretű láda van szerelve, tehát feltehetőleg nincs szükség egy másik ládára. Fék nincs a kocsin, fékezőállást sem kell készíteni. Csak a modell készítése közben jöttem rá: a felső tartály csapját egy átlagos magasságú kezelő az alváz járólapjáról nemigen érhette el, nyilván erre az emelvényre kellett felállnia!


Előre az Rl-kocsi építés 2. oldalára

Vissza az Rl-kocsi projekt főoldalára

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2010 november 19.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János