A két tengelyű személykocsi modellek tervezése

Felhasznált dokumentáció

A tervezéshez rendelkezésre állt a kocsik jellegrajza. Pontosabban eleve olyan kocsitípusokat választottam a modellezéshez, amelyekről találtam jellegrajzot. Ez nem volt érvényes a VIIIS jellegű kocsira, annak a tervezéséhez kedves ismerősömtől, Kabai Zoltántól kaptam egy felmérési rajzot, emellett régi fényképek is segítségemre voltak. A jellegrajzok a kocsikat az 1. Vh. előtti állapotukban mutatják. én viszont az 1930-as évek végén jellemző állapotot modellezem. Ekkorra már a kocsikat átalakították, emiatt a jellegrajzok csak a méretek megállapítására szolgáltak, a kocsik részletes megtervezéséhez fényképek szolgáltattak információkat. Fel lehetett használni későbbi, az 1950-es években készült fotókat is, hiszen ezeknek a kocsiknak a "vasvázasításig" nemigen változott a külleme.

Konstrukciós alapelvek

A kocsik hasonló felépítéssel rendelkeznek, mint a fedett teherkocsik. Az alváz egy lemez, amire alulról a hossz- és kereszttartók kerülnek, felülről erre kerül rácsavarozva a felépítmény doboza. A tető önálló, leszedhető elem, hiszen a kocsiszekrénytől eltérő színre kell festeni és így el lehet kerülni a maszkolást.

Az alváz

MÁV Ch-kocsi modell alváz rajz minipic Az alváz, csakúgy mint a teherkocsiknál, egy 0,4mm vastag, maratásal csíkozott alpakka lemezre épült. A deszkákat jelentő csíkozást elég a lemez alsó felére elkészíteni, hiszen a kocsi belsejébe úgysem lehet annyira belátni - no meg a padló nem is volt láthatóan csíkos.

A hossztartó 3x1mm-es réz C-profilból készült. A kereszttartók 1x0.5mm-esből - ez is hasonló a teherkocsikhoz. A csapágyvezetékek kissé más kivitelűek, mint a teherkocsiknál, de alapvetően azonos a szerkezetük. A rugók azonban sokkal hosszabbak, az igazi kocsin 2m a felfüggesztő csapok távolsága, míg a teherkocsiknál csak 1m volt. A rugótartó támok formája is más. Az alváz négy sarkára 3 fokú lépcsők kerültek.

A teherkocsikhoz képest újdonság a légfék berendezése és a gáztartály. Az 1930-as években az ilyen vicinálisokon közlekedő személykocsikat még gázzal világították, az alvázra féloldalasan felerősített nagy méretű gáztartály jól látszik a fényképeken. A gáztartályt a modellen levehetőre kellett tervezni, hiszen a tartály és az alváz közötti keskeny résben nem lehetett volna sem a tartály tetejét, sem az alvázat befesteni.

A magyar személykocsik már a 19. szd. vége óta rendelkeztek légfékkel - a teherkocsiknál csak 50 évvel később lett ez általános. Így a légfék berendezéseit is modellezni kell. Ezeken a régi kocsikon még a fékhengerrel egybeépített légtartályt találunk, a különálló légtartályt csak a következő kocsi generáción vezették be. Szintén az alvázra került a festés miatt leszerelhetően a WC lelógó űritő csöve.

A kocsiszekrény

MÁV Ch-kocsi modell rajz minipic A kocsiszekrény új feladatnak ígérkezett. Mind a három kocsi az 1920-as évek közepén vaslemez borítást kapott. Ennek a jellegzetessége a kiálló ablakkeret, az ablakok között az ablak alsó élének a vonalában egy szeg fejes pánt és a kocsiszekrény aljában egy vízszintes sor szög, kiálló fejjel. Ez utóbbiak elég aprók, nem lehet "szegecsnyomó" technológiával modellezni. Így az egész kocsioldalt maratni kellett úgy, hogy a szeg fejek és az ablakkeretek maradjanak meg.

MÁV Ch-kocsi modell rajz minipic A homloklemezek kialakítása a kocsioldalakhoz hasonló. Az a döntés született, hogy a kocsiszekrény lemezei 0,4mm vastag alpakkából készülnek. Így nem kell belső mechanikus erősítés, ez a lemez már kézzel is tartható, nem görbül el. De nem lehet teljesen kimaratni két oldalról, mert ahhoz legalább 0,2-0,2mm-t kellene eltávolítani az anyagból és ilyen nagy mértékű maratás során a szegecs fejek az alámaródás következtében teljesen eltűnnének. Ezért csak kb. 0,05mm lett lemaratva, az oldal- és homlokfalak kontúrjait és az ablakokat lombfűrésszel kell kivágni és méretre reszelni. Ehhez a technológiához készültek el a maratófilmek. A kocsiszekrény lemezeit forrasztással lehet összeerősíteni.

A tető

MÁV ABh-kocsi modell felülnézet rajz minipic A tető nagy fejtörést okozott. A középső tetőlemez ellipszis keresztmetszetű, ezt elvileg lemezből is meg lehet hajlítani, bár nyilván sokkal nagyobb munka, mint a teherkocsik nagy sugarú körív keresztmetszetű teteje. A tető két vége azonban ívesen be van húzva, némelyik típusnál még le is hajlik. Ennek a kiformázásához már karosszéria lakatosra lenne szükség. MÁV ABh-kocsi modell tető 3D terv minipic Ezért úgy döntöttem, hogy a tetőt műanyagból 3D nyomtatással kell elkészíteni. Kezdetben csak a két végét gondoltam így gyártani, de a hajlított középső rész illesztési gondokat okozott volna. Emiatt az is ugyanezzel a módszerrel készült - kerül, amibe kerül. Az összeragasztással és illesztéssel járó problémák miatt végül csak a prototípus kocsi teteje készült 3 darabból, a többi kocsihoz a tetők újra lettek tervezve, egy-egy darabból.


Előre a modellek készítési oldalára

Vissza a két tengelyes személykocsi kezdőoldalra

Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2013 június 25.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János