A két tengelyű személykocsi modellek készítése, 1. rész

Az alváz

MÁV személykocsi modell alváz hossztartó minipic A kocsik alváza egyformán készült, a teherkocsik készítése során kidolgozott technológiával. Az alaplap egy bekarcolt és maratásal kimélyített mintás alpakka lap. Ez méretre lett vágva, a végére rákerült az ütköző gerenda hosszában pedig a már rugó és csapágyház utánzatokkal felszerelt hossztartó. A rugótámok másképp néznek ki, mint a teherkocsiké, nincs bennük tartószem, hanem egy hosszanti rudacska. A rugókötegek pedig dupla olyan hosszúak, hiszen az igazi személykocsik is 2m-es laprugókkal rendelkeztek, szemben a teherkocsik 1m-es rugóival. A korábbi kocsik, a VIIIe és az VB jellegűek régi, két részes csapágyházat kaptak, míg az újabb VIIIS jellegű kocsik egyrészes, Zechmeister félét.

A csapágyvezetékek ("csapágyvillák") ugyanúgy, mint a teherkocsikon, maratással készültek. A méretük eltér a teherkocsik villáitól, emiatt új maratási filmet kellett készíteni. Ráadásul a VIIIS kocsiknak újabb fajta, préselt acéllemez csapágyvezetékük volt. Ezt csak később vettem észre, amikor az első kocsi, a "prototípus" már elkészült - természetesen a régi villával. De a másodikhoz már új villa terv készült.

MÁV személykocsi modell alváz minipic A kocsik természetesen légfékesek voltak. A modellekre mindre az újabb rendszerű, szimmetrikus fékrudazatot készítettem el. Jóllehet az istvántelki kocsikon látható még a régi, aszimmetrikus kivitel is, de felújításkor több kocsi kapott újabbat. Az újat könnyebb modellezni és nem kell régi rudazat jellegzetességét, a kerékpár alatt átmenő vonórudat mindig kiakasztani, ha ki akarjuk venni a kerékpárt.

Új alkatrész volt a légfék hengere és tartálya. Ezeken a régi kocsikon még egybe volt építve a tartály a hengerrel. Ezt két részből lehetett kiesztergálni, külön a hengert és külön a tartályt. A henger végére egy kis csapocska, a tartályra egy kis furat került és össze lettek forrasztva. Egy alkatrészként nem lehetett volna a tartály és a fékhenger között az átmenetet szépen elkészíteni. A tartály másik végére a fékszelep került ráforrasztásra. A fékhenger egy kis hídra került, ami hosszában a kereszttartókra van felerősítve.

Ugyancsak új alkatrész volt a gáztartály. Ez egyforma méretű az összes kocsin. A palástja alpakkából lett kimaratva, természetesen a végén látható szegecs-sorral együtt. A palást óvatosan hengeresre lett hajlítva és összforrasztva. A forrasztási csík természetesen fölülre kerül, ahol nem látható. Itt középen a tartály ki lett fúrva és belülről egy M1,2-es menetes furattal ellátott betét került beforrasztásra. Ebbe megy bele a csavar, ami a gáztartályt az alvázhoz erősíti. A tartályra rákerült a távtartó és a két végére is egy-egy 0,5mm-es rudacska, ami az alvázon a helyes pozícióját biztosítja. A két végén a domború fedél esztergával készült. Ezeknek a közepében egy 0,5mm-es furat van, ebbe egy 0,5mm-es réz rúd lett beforrasztva, ez tartja a gáztartályt a helyes, hosszanti helyzetben. A csavar a közepén nem lenne elegendő.

Az alvázra rákerültek még a Weinert kosárütközők öntvényei. Ezek persze epoxival ragasztva lettek, hiszen a masszív öntvényt csak lángforrasztással lehetett volna forrasztani, attól viszont a többi forrasztás elengedett volna.

MÁV személykocsi modell alváz minipic Az alváz tartozéka a kapcsoló kulissza is. A kocsik Roco Univerzális kapcsolókkal lettek felszerelve. A kapcsoló azonban nem rövidkapcsoló kulisszába került, hanem csak egy elforduló, lapos rúdba, amit egy rugó térít vissza középre. A rugó 0,4mm átmérőjű alpakka huzalból készült, a meghajlítása egy külön erre célra készített sablonban történt. A kapcsolók sem a NEM szabványos hüvelybe kerültek, azok elkészítése túlságosan munkaigényes, hanem egy kis furatot kaptak és egy M1,6-os csavar rögzíti őket a kulissza rúdjára.


Előre a kocsi modell készítés 2. oldalára

Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2013 június 14.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János