BCmot motorkocsi modell tervezése

Felhasznált dokumentáció

MÁV BCmot motorkocsi modell oldalnézeti rajz minipic A BCmot-ról sok leírás, fénykép és rajz áll rendelkezésre, de beméretezett jellegrajzhoz nem sikerült hozzájutnom. Így részben a rendelkezésre álló egyszerű ábrák, részben a fényképek felmérése volt a tervezés alapja. Vannak az országban működő és kiállított példányok is, ezeket szükség esetén le lehetett mérőszalaggal mérni. Kaptam egy alvázrajzot is, csakhogy az a később GySEV-hez került prototípust mutatta. MÁV BCmot motorkocsi modell elölnézeti rajz minipic A GySEV motorkocsi több méretében, de az alváz elrendezésében is eltért a későbbi sorozat-példányoktól. Így ezt a rajzot csak fenntartásokkal lehetett a tervezéshez felhasználni.

A terveket kezdetben, még az 1990-es években milliméter-papírra rajzoltam meg, később az egészet átraktam számítógépre. A tetőhöz később 3D tervezési programokat kellett használni.

Konstrukciós alapelvek

A motorkocsi modellje hasonlóan készült egy személykocsi modellhez. Fő részei az alaplemez, a kocsiszekrény és a tető. Mindezek mellé meghajtást is kellett tervezni. A részegységek is hasonló módszerrel készültek. Valójában egy igazi motorkocsi sem más, mint egy kocsi motorral, meghajtással.

Az alváz

MÁV BCmot motorkocsi modell alváz rajz minipic Az alváz, mint a kocsiknál, 0,4mm-es alpakka lemezből lett megtervezve. Erre kerülnek a réz-profilok. A kölönbség az, hogy a két tengelyes kocsiknál - mindegy, hogy személy- vagy teherkocsiról van szó - mindig találunk két erős hossztartót, amelyek közvetlenül a kerekek csapágyazásának a vonalában mennek végig a kocsiszekrény alatt. Ezek között kereszttartók láthatók és a kocsiszekrény végén, az ütközőgerenda előtt ferde profilok, amelyek a szilárdságot biztosítják. A BCmot motorkocsik alváza viszont eltér ettől, jobban hasonlít a 4-tengelyes kocsik szerkezetére. Itt négy hossztartót láthatunk, kettő a kocsiszekrény szélén megy végig, kettő pedig belül. A két belső között van a motor és a meghajtás beakasztva. Mivel a kerékpárok csapágyazásának a vonalában nincs semmilyen hossztartó, oda két-két rövid hosszprofilt raktak be, amire a rugótámok és a csapágyvezetékek vannak felerősítve.

Így lett ez a modellen is. Az eltérést az eredeti elrendezéstől az kívánta meg, hogy a modell meghajtása szélesebb, nem fér el mindenütt a két belső hossztartó között, így azokon a helyeken a hossztartókat el kellett hagyni.

A meghajtás

MÁV BCmot motorkocsi modell elrendezési rajz minipic Mint az igazi motorkocsin, csak az egyik tengely kap meghajtást, a másik csak futótengely. Annak érdekében, hogy a motor ne lógjon nagyon be az utastérbe, a hajtás hosszirányban el van tolva. Az egész meghajtás a motorral együtt egy rézlapra szerelt hajtásházból áll. Az egészet felülről lehet az alváz nyílásán átdugni és felül becsavarozni. Ekkor persze a hajtó kerékpár nem lehet a hajtásházba szerelve, hiszen jóval szélesebb az alváz nyílásánál, nem fér át rajta. A kerékpárt így alulról lehet behelyezni és a hajtásházat alulról takaró lemez tartja a helyén.

A motor egy csigával hajtja a 20 fogú csigakereket, a csigakerékkel közös tengelyre erősített 14 fogú fogaskerék pedig a kocsi tengelyére felszorított 15 fogú fogaskereket. Így egy 1:21,4 áttétel valósul meg a motor és a kerék tengelye között, ez ideális a viszonylag lassú motorkocsi számára. Az összes fogaskerék 0,4mm modulú. A magyar kocsiknál kisebb, az igazi motorkocsinál 920mm átmérőjű kerekek a modellben 10,5mm átmérővel rendelkeznek. Ez nagyjából az eredetinek megfelelő, 60km/h sebességet biztosít a modellnek.

MÁV BCmot motorkocsi modell hajtómű rajz minipic Az igazi motorkocsin a hajtott kerékpár az, amelyik távolabb esik a motortól. Itt ugyanis a kettő között ott van a sebességváltó és a kardántengely is. Ezt a modellen nem lett volna célszerű így megépíteni. Ezért itt a meghajtás fordítva áll, a motor ugyan majdnem ugyanazon a helyen van, ahol az igazi motorkocsi motorja, de az alatta lévő kereket hajtja.

Később a megépítés soran kiderült, hogy ez az elrendezés nem ideális. A hajtómű nagyon látszik annál a tengelynél, amelyik nincs meghajtva. Ezért a felépítmény az alvázon meg lett fordítva - ez semmi gondot nem jelentett, hiszen a felépítése szimmetrikus - a motor pedig, hogy nagyjából a valódi motorkocsi motorjának a helyén legyen, hátrébb lett helyezve. Mivel így a meghajtás házától távolabb került, a kettő közé egy kardántengely lett beszerelve.

A kocsiszekrény

A kocsiszekrény a személykocsikhoz hasonló. A számos szegecs miatt csak maratással lehet elkészíteni és hozzá körös-körben szegecselt pántokat is fel kell rakni. Természetesen a tervezés során az összes szegecset pontosan a helyére kellett betervezni, később a maratáshoz ez lett a maratófilm tervezésének az alapja. A kocsiszekrény itt is keresztfalakat kapott, amelyek a belső merevítést szolgálják. A kőzépső fal a motor mögött helyezkedik el, szerencsére van még elég hely hozzá.

Áramellátás

Egy négy tengelyes vontató járműnél mindig kritikus feladat az áramellátás. A biztos áramszedés érdekében mind a négy keréknek mindig le kell érnie a sínre. Ezt legbiztosabban billenő tengellyel lehet elérni, billenésre természetszerűleg a futó tengely jöhet csak számításba. Itt viszont az alváz hossztartó miatt azt nem lehet billegővé kiképezni. Így az a megoldás marad, hogy a futókerekek csapágyfurata ovális lesz és az áramszedő rugó nyomja le a kerekeket a sínre. Ha a kísérletek során ez nem ad elég biztos áramszedést, akkor mégis csak valami billegő megoldást kell kitalálni. Ez nem lett megtervezve, a megépítés idejére lett hagyva.

Maga az áramszedő a jól bevált "bajúsz" kivitelű. Mivel a rugóhuzal számára a kereszttartók miatt nincs az alváz alsó oldalán hely, a huzal meg lesz törve és a nagyobbik része fölül, a kocsiszekrény belsejében kap helyet. Természetesen ott, ahol függőlegesen áthalad az alaplemezen, szigetelni kell.

A motorkocsi DCC dekódert kap. Optimális megoldásként az kínálkozik, hogy a dekóder a tető alá kerüljön, ott kevésbé látható. Van elvi lehetőség hangszóró beépítésére is, persze az is a tetőbe. De ez nem lett a terv része, mert nem lehet a motorkocsihoz hiteles hangmintát beszerezni.

A dekóder egy, az alvázhoz erősített, függőleges tartólapra kerül, tehát mechanikailag az alváz blokk része. Ez azért fontos, mert így a dekódert és a motort, valamint az áramszedőket összekötő szigetelt huzalokat véglegesen be lehet forrasztani. Csatlakozókra lesz szükség a világítás vezetékeihez, amiket bontani kell minden esetben, ha a kocsiszekrényt leszereljük az alvázról.

A tető

MÁV BCmot motorkocsi modell hűtő rajz minipic A tető itt is, mint a személykocsikhoz, 3D nyomtatással készül. Mivel a tervezésre még a nyomtatás első kísérletei között került sor, a tető 3 darabból készült, utólagos összeragasztással. A tetővel együtt lettek kinyomtatva a tetőpántok is. Mint később kiderült, ez nem volt igazán jó ötlet. Sajnos a tervezés során nem gondoltam a tető felerősítésére, nem készült semmiféle csavarozó furat hozzá. A későbbi, a személykocsikhoz készült 3D tervezeteknél már gondoltam erre is.

Előre a modell készítésének az oldalára

Vissza a BCmot modell főoldalára

Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2021 április 1.-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János