BCmot motorkocsi modell építése, 1. rész

Az alváz

MÁV BCmot motorkocsi modell alváz minipic Az alváz, ahogy a két tengelyes kocsiknál is, egy 0,4mm vastag alpakka lemez. Ez lombfűrésszel ki lett vágva, méretre reszelve. Ezután a motorral szerelt hajtómű számára szükséges kivágás került az alaplemez közepébe. A két ütközőgerenda felforrasztása után az alváz hossztartói lettek leszabva és felforrasztva. A BCmot C-profiljai másképp helyezkednek el, mint a 2-tengelyes kocsik esetében, itt 2 hossztartót láthatunk az alváz szélén, de nem teljesen a peremén, hanem 1,0mm-rel beljebb. Két további, kisebb profilú hossztartó van az alváz belsejében. Ez utóbbiakat nem lehetett a kocsiszekrény teljes hosszában berakni, mert a modellen a hajtómű szélesebb, mint az igazi motorkocsin a motor számára szükséges kivágás. A profilokat ellenállás forrasztással lehetett az alaplemezre forrasztani. Ez az eljárás a forrasztási pontban kellemetlen foltokat okoz, de ezek később, a festés után nem láthatók. Az ütközőgerendákba be lettek forrasztva a rugózó ütközők házai, ezek itt nem leszenek eltávolíthatók, mint a korábbi modelleken. Viszont ki sem tudnak lazulni a helyükről.

MÁV BCmot motorkocsi modell alváz minipic A csapágyvezetékek maratással készültek. Mivel a BCmot csapágyvezetékei nem hasonlítanak semmilyen kocsi hasonló alkatrészéhez, így ezekhez maratási tervet kellett készíteni és az alkatrészeket vegyi maratással elő kellett állítani. A csapágyvezetékek a két hossztartó közé beforrasztott rövid tartóprofilok oldalára lettek felforrasztva. A hajtott tengelynél található csapágyvezetéknek nincs mechanikus szerepe, hiszen a hajtott tengelyt a hajtómű tartja a helyén. A futókerék tengelye viszont valóban a csapágyvezetékekben forog. A csapos tengelyvéget tartó furat ovális kiképzést kapott, hogy az áramszedő rugó a kereket felülről mindig leszorítsa a sínre, így biztosítva a szünetmentes áramfelvételt.

A BCmot csapágyháza is különbözik a MÁV-nál használt többi csapágytól. Emiatt nem lehetett használni a korábbi kocsikhoz használt terveket és eljárásokat. Végülis a csapágyház modellje egy esztergált magból és egy ráhúzott, ráforrasztott négyszögletes lapkából áll.

A BCmot-on a rugók tartókonzoljai is más kivitelűek, mint a kocsikon. Az elkészítésük viszont hasonló eljárással történt. A csapágyházzal és tartókonzollal egybeszerelt rugómodellek az alváz rövid tartóprofiljaira lettek ellenállás forrasztással felerősítve.

A fékek lengővasai a többi kocsihoz hasonlóan a kis kereszttartók furataiba lettek beforrasztva. A fék rudazata viszont egészen más, mint a kocsiknál, hiszen a BCmot-ban a motor és az erőátvitel miatt a fék hosszanti vonórúdjai nem lehetnek középen. Emiatt a fék rudazat kiképzése csak nagyjából követi az eredeti motorkocsi rudazatát.

Az áramszedők "bajúsz" kivitelűek, 0,3mm átmérőjű bronzhuzalból készültek. Mivel a kereszttartók miatt az alváz alsó részén a huzal elhelyezésére nincs hely, az áramszedő számára az alaplapon, közel a kerékhez egy-egy furat készült. A huzal az alváz felső oldalán van felerősítve és a furaton kereszül megy át az alsó oldalra, a kerék tetejére. Ott, ahol a huzalok átmennek az alaplemezen, egy-egy szigetelő cső van rájuk húzva, hogy ne érhessenek hozzá az alaplemezhez, ami rövidzárlatot okozhatna.

Bekerült a kocsiszekrénybe a két válaszfal is, amelyek az igazi motorkocsin a WC helyiséget és az üzemanyag tároló helyiségét választották le. Ezek azonban nem lettek beforrasztva, hanem két-két csavarral vannak az alaplaphoz erősítve. Ezeknek a tetejére pedig a DCC dekódert tartó NyÁK-lemez került, íly módon a dekóder a tetőbe lóg fel, az ablakokon keresztül alig látszik. A falakra kis huzal-hurkok lettek beforrasztva, ezek tartják a drótokat, amelyek a tápfeszültséget a dekóderhez viszik, onnét pedig a motorhoz és a homloklámpákhoz vezetnek. A vezetékek végén apró, 2-pólusú csatlakozó található, hogy a motor kiszerelésénél, vagy a kocsiszekrény leszerelésénél a vezetékeket bontani lehessen.

Homoktartály

A BCmot homoktartályai jellegzetes alkatrészek. A két hajtott kerék csapágyai fölé vannak szerelve. A képek szerint két kivitelben készült, az egyikben a kerék két oldalán egy-egy önálló tartály látható, a másik kivitelnél közös tartály van, két kimenő homokcsővel. Ez utóbbit modelleztem meg.

A dobozka szokatlan formájú. Felül, alul ferde a borítása, lent két összeszűkülő része van, amelyeknek az aljába van erősítve a homokoló cső. Mivel nem voltam abban biztos, hogy a doboz lapjait el tudom készíteni kellő pontossággal, ehhez is maratófilmet készítettem. Azonban a maratás során igen kellemetlenül lépett fel az alámaródás, hogy lehetetlen volt összehozni a helyes formát. Ezért mégiscsak hagyományos módszerrel, fűrésszel, reszelővel készültek el a doboznak a lapjai.

Az összeforrasztáshoz egy belső, nem látható lap is belekerült, ez tartotta az oldallapokat a helyes pozícióban, amíg rá lett forrasztva a többi része. A legvégén az S-alakban meghajlított ejtőcső utánzatok lettek beleforrasztva a homoktartály aljába. A tartályokat egy-egy M1,6-os csavar fogja az alvázhoz.

Légtartály, akkuláda

A BCmot alvázára felszerelt, különféle tartályok és dobozok elrendezését több fénykép tanulmányozásával sem sikerült egyértelműen rekonstruálni. Az biztos, hogy az 1950-es, 1960-as években ezek elrendezése, kivitele át lett alakítva. De a háború előtti képeken sem mind egyforma. Ezért egy általános elrendezést modelleztem meg. Itt egymás mellett van a légtartály és az akkuláda. A tartályt egy réz rúdból esztergáltam ki, az akkuláda lapokból lett összeállítva. Ennek a homloklapja bordázott, ez maratással készült.

A motorburkolat és sebességváltó

MÁV BCmot motorkocsi modell alváz minipic A modell motorja majdnem ugyanott helyezkedik el, mint az eredeti BCmot dízelmotorja. Ide egy burkolat került, hasonló kontúrral, mint a dízelmotor alsó része. Persze ennek a burkolatnak a szélessége nem arányos, hiszen a modell villanymotorja kerek.

Az alváz utolsó tartozéka a sebességváltó doboza. Ezt eredetileg be sem terveztem a modellba, de az igazi BCmot tanulmányozása azzal a tanulsággal járt, hogy ez az alkatrész oldalról is jól látható. Így ez a doboz is rákerült a közös, alsó burkolatra. Még apró csövecskékkel a sebességváltó pneumatikus hengereit is elkészítettem, de azért a működtető emeltyűket nem modelleztem meg. A közös burkolatot négy M1,6-os csavar erősíti az alvázhoz, kettő ezek közül a motor tartóját is az alvázhoz szorítja.

Kerekek

A BCmot-nak a fényképek tanúbizonysága szerint mindig is tömör kerekei voltak, nem küllősek. Ez megkönnyíti a modellező dolgát, hiszen küllős kereket lényegesen nehezebb beszerezni. Volt a fiókomban megfelelő méretű, amerikai kerék. Mivel ezek a kerékpárok csak egy oldalon voltak leszigetelve, szét kellett szedni őket és a szigeteletlen kereket szigetelő gyűrűvel ellátni. Mindenképpen új tengelyre volt szükség, mert a BCmot modellen egyik tengely sem csúcs-csapágyas. A hajtott tengely belül van csapágyazva, a futó tengely csapos végű, mint a kocsi modelleken.

Sajnos a szép, amerikai kerék nem vált be. Valamilyen bronz öntvényből van, amit még vegyszeresen meg is feketítettek. Nem szedte jól az áramot, ami pedig 2-tengelyes vontató járműveknél nagyon fontos! Emiatt akadozó lett a motorkocsi járása.

Ezért úgy döntöttem, hogy magam készítek kerekeket, mert nem maradt idő ahhoz, hogy rendeljek. A kerekeket alpakkából esztergáltam, egy kicsit bővített RP25-ös profilra. A szabványos 0,64mm nyomkarima magasság helyett 0,8mm-re készítettem a kerék nyomkarimáját. A fényes alpakkát be is kellett festeni feketére, mert nagyon feltűnő volt a motorkocsi alatt.


Előre a modellek készítésének a 2. oldalára

Vissza a BCmot modell főoldalára

Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2021 április 1.-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János