4-tengelyes személykocsi modellek készítése

2. rész - A tető

A kocsik teteje ugyanúgy 3D nyomtatással készült, mint a korábbi személykocsiké. A tervezés azonban elég bonyolult volt. Korábban a tető keresztmetszetének egy fél ellipszis vonalát vettem. Ez nem felel meg a valóságnak, a MÁV személykocsik tetejének az íve körcikk szelvényekből állt. Csakhogy nem sikerült olyan rajzokat találni, amiken a körívek paraméterei szerepeltek volna. Így aztán, ahogy korábban a Cn kocsik esetében is, a különféle jellegrajzokra illesztettem köríveket és az eredmények átlagát vettem a modellhez.

4 tengelyes személykocsi modell tető, alvázlemez minipic Nehezebb eset volt a tetők vége. Ez, ahogy több kocsi esetében is, összetett felület. Egyrészt egy körív mentén keskenyedik, másrészt a vége lefelé hajlik. Végülis egy képletet találtam a paraméterekre, ez egy Excel táblában kiszámolta a tető pontjait. Ezután egy másik program összeállította a 3D nyomtatáshoz szükséges STL fájlt, mégpedig egy lépésben az egészet, a külső-, belső felületeket és a keresztmerevítőket egyszerre.

Ahogy a többi személykocsi esetében is történt, a nyomtatott tetők kissé rücskösek lettek. Ez kevésbé feltűnő egy vicinálisokon közlekedő, apró kocsin, hiszen azok teteje festett vászonnal volt beborítva. A 4-tengelyű kocsik fényképein viszont a tető simának látszik. Vagy alaposabban eldolgozták a festéket, vagy még csiszoltak a tető festésén. Ezért én is bevontam a tetőket "putty"-val, lecsiszoltam és után fújtam be fehér festékkel. Az alapozástól a tetők esetében eltekintettem, mert a korábbi próbálkozások megmutatták, hogy a szürke alapozó még több réteg fehér festéken is egy kicsit átüt, sötétebb lesz tőle a tető fehér színe. A putty-ra festés során amúgy sincs szükség alapozóra, azon tökéletesen tapad a festék.


Előre a modellek készítésének 3. oldalára

Vissza a Modell Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2022 november 24-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János