A 326-os modell építése

10. rész

A szerkocsi

A belső keret

A keretek oldallapjai ugyanazzal a technológiával készültek, mint a mozdony főkerete: a CNC fúrógép kifúrta a tengelyek és a csavarok furatait, valamint a kivágások sarkaiba is került egy-egy lyuk. Ez utóbbiak lombfűrésszel ki lettek vágva, majd az egész tűreszelővel lett méretre reszelve. A legnehezebb feladat volt a laprugók számára készített felül egyenes alul íves hosszúkás kivágás. A középső tengely furata függőleges irányban oválisra lett reszelve, ami a középső kerékpár számára megengedi a kismértékű függőleges mozgást.

A belső keret két 5x5mm-es keresztmetszetű rúddal van összeerősítve, aminek a 21mm-es hosszát és a végében az M2-es menettel ellátott zsákfuratot esztergán lehetett elkészíteni. Ezekben a rudakban középen egy-egy keresztirányú zsákfurat található, amelyek a csigatengely csapágyazását látják el. Ezekbe egy-egy 2mm-es átmérőjű acélgolyó került, ezek veszik fela tengelyirányú erőket. Ez a megoldás sajnos eléggé merevnek bizonyult, nem ad arra lehetőséget, hogy a csigatengely helyzetét a kerék fogaskerekeihez képest pontosan beállítsuk. Ezért a második modellen a csigatengely már nem a keresztrúd furatában van csapágyazva, hanem a keresztrúdra csavarokkal egy kis furatos lemez van felfogva, ez tartja a csigatengelyt. Ennek a lemeznek a pozícióját a csavarokkal kismértékben állítani lehet, ami megengedi, hogy a csigák pontosan érintkezzenek a fogaskerekekkel.

A laprugók vékony, 1x0,1mm-es rézcsíkokból készültek. Először egy 0,5mm átmérőjű furat került a közepükbe, majd ehhez a furatkoz méretezve lett a hosszuk szimmetrikusan levágva. A fokozatosan csökkenő hosszúságú rugólapok fel lettek húzva egy 0,5mm átmérőjű huzalra, majd ez a "rugóköteg" hátulról óvatosan össze lett forrasztva. A végére vékony, 0,2mm-es átmérőjűdrótból meghajlított kengyel került.

A külső keret

A külső keret lapjai 0,5mm vastag lemezből készültek. A CNC gép a szegecsek 0,4mm átmérőjű furatait is elkészítette a többi nagyobb lyukkal egy menetben. A kész oldallemezek tetejére vízszintesen 326 model tender frameside drilled egy 1mm vastag rézcsík került felforrasztásra, ami a motort, a súlyokat és a felépítményt tartja. A külső keret oldallemezeit 2-2 beforrasztott M2-es menetes rúd segítségével lehet a belső keretre felerősíteni. Ezekre belülről anyákat lehet csavarozni, amelyek a keret belsejében a kerekek között helyezkednek el.

A motor szerelvény

A motor szerelvény tartalmazza a motort, a talplemezt, a motor felerősítő kengyelt és az áramszedő szerelvényt.

A motor maga egy kicsi, 9x16mm-es keresztmetszetű 18mm hosszú, ún. "bélyeg-motor". A tengelyére kis fogaskerék és egy kisméretű lendkerék van felhúzva. A talplemez mind a fogaskerék és lendkerék közelében, mind pedig a motor alatt kivágásokkal rendelkezik. Ez utóbbira a motor jobb hűtése érdekében van szükség. A motort az első modellen egy lecsavarozott kengyel tartja a talplemezen. A második modellen ehelyett a motor egy kétoldalas ragasztócsíkkal lett a talplemezre erősítve. Ez kevesebb helyet foglal el és zajcsökkentő hatású. A talplemez a külső keret vízszinte csíkjára van felcsavarozva menetes furatok felhasználásával. Ugyanezek a csavarok erősítik az oldalsó súlyokat is a kerethez.

Az áramszedők vékony acélhuzalból vannak, ún. "bajúsz" tipusúak. Mind a három kerék el van látva áramszedővel. Az acélhuzalok egy-egy NyÁK-lemezre felforrasztott szegecsre vannak felerősítve. A NyÁK-lemez csíkok viszont a külső keretre vannak felcsavarozva. A csavarok környékén a NyÁK rézfelülete el lett távolítva az esetleges rövidzárlatok elkerülése érdekében.

A súlyok

Minden szerkocsi-hajtású modellel a legnagyobb probléma az, hogy a szerkocsi súlya a mérete miatt korlátozott és emiatt a mozdony vonóereje is mérsékelt lesz. Ezért nagy szükség van arra, hogy a szerkocsiban minden rendelkezésre álló helyet ólommal töltsünk ki.

A 326-os modellben a motor két oldalán található egy-egy ólomsúly és a motor tetején pedig egy szénhalmot utánozó ólomsúly helyezkedik el. Ennek tetejére a modell befestése után valódi szén kerül.

Az ólomsúlyok öntési technológiával készültek. Először egy-egy Class 326 steamer model tender lead weight manufacturing minipic pozitív minta készült fából. Ez körül lett öntve gipsszel. Több gipszforma is készült, mert az nem volt bizonyos, hogy a kész ólomöntvényeket majd ki lehet venni az öntőformából anélkül, hogy a gipsz össze ne törne. A kész gipszformákat sütőben ki kellett égetni, mert a gipszben megmaradó kristályvíz az öntés során robbanásszerűen elgőzölöghet, és még balesetet is okozhat.

Class 326 steamer model lead weight minipic Az öntésre szabad ég alatt került sor tekintettel arra, hogy a felszabaduló ólomgőzök és ólomoxid káros az egészségre. A különféle ólommaradékok egy régi, vas merőkanálba kerültek, és egy benzines üzemeltetésű kempingfőzőn lettek megolvasztva. Az olvadt ólmot a gipszformába lehetett önteni, és megvárni, hogy kihüljön. Az oldalakon lévő súlyok öntvényébe egy rézlemez is bele lett öntve, aminek a segítségével a súlyokat az alaplemezre lehet felerősíteni.

Az öntvének sajnos vastagabbra sikerültek, mint ahogy el volt tervezve. Ezért az oldalakon lévő súlyokból le kellett fűrészelni, a motor tetején lévő súlyból pedig a CNC marógéppel óvatosan, 0,5mm-es rétegekben ki kellett marni a motor formáját annak érdekében, hogy a súly ne helyezkedjen el túl magasan a szerkocsi tetején.

A felépítmény

A szerkocsi felépítménye 0,3mm-es rézlemezből készült. Az oldalfalak és a hátsó fal teteje kifelé hajlik, ennek modellezése sok figyelmet igényelt. A lemezeket nagyobbra kellett szabni, elkészíteni az íves hajlítást majd a túlnyúló részt eltávolítani. Az előlapon látható két szegecselt szerszámdoboz vékony rézlemezből készült és pákával lett összeforrasztva. Az újabb és újabb alkatrészek felerősítéséhez a már felforrasztott darabokat hűteni kellett, hogy le ne essenek az újabb forrasztás melegétől. Ehhez a meglévő forrasztásokra csipesszel nedves vattadarabokat kellett erősíteni. Az első fal csak két ponton van az oldalfalakhoz hozzáerősítve. Ez teszi lehetővé, hogy viszonylag könnyen szét lehet a felépítményt szedni, amennyiben utólagos korrekcióra van szükség.

Az oldalfalakon és a hátsó falon nagyszámú szegecs látható. A szegecsek egy része a falba van verve, másik része szegecs-csíkokon helyezkedik el. Az előbbiek utánzatát szegecs-pontozóval lehetett elkészíteni, a szegecselt csíkok modellje viszont csak vegyi maratással volt elkészíthető a csíkok keskenysége miatt.

A felépítményt az elején és a végén 2-2 db M1,6-os csavar erősíti a kerethez. Ugyanezek a csavarok tartják hátul a kapcsolót, elöl pedig a mozdonyt a szerkocsihoz csatoló kivágott lemezt.


Tizenegyedik oldal: Bejáratás és festés

Vissza a 326-os modell főoldalra

Vissza a Modellépítési kezdő oldalra

Ez az oldal 2001 június 8.-án lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János