A 325-ös modell építése

1. rész - A főkeret és a hajtómű

A főkeret

Class 325 model frame making minipic Az első lépés a 325-ös modell építésében a főkeret lemezeinek a kifúrása volt a CNC fúrógéppel. Ez egy egész szombat délutánt igénybe vett és ekkor a hajtómű oldallemezeinek a kifúrása is megtörtént.

Maga a munkafolyamat nem volt új, így készültek már a 326-os és a 342-es modellek főkeretei is. Az eddigiekből tanulva azonban a CNC-gép programjába bekerültek vezetőfuratok is. Ezek apró, 0,5mm átmérőjű lyukak, amelyeket a gép nagyon pontosan befúrt az összes sarokba, törésbe és a kivágások sarkaiba. Ezeknek semmi szerepük nincs a modellben, de megkönnyítik a keret kivágását, Class 325 model frame spacers minipic mert nem kell a belső kivágásoktól kimérni a távolságokat, hanem a vonalzót a vezetőfuratokhoz illesztve lehet bekarcolni a keret alakját és a kivágások pontos helyét.

A főkeret összeépítéséhez szükséges távtartók egyik csoportját alkotják a vízszintes lemezek.Itt a képen együtt láthatók a hajtóműház vízszintes távtartóival. Ugyanis a hajtómű ezeknél fogva lesz a főkeretbe csavarozva, így a furatminta egy főkeret és a hajtómű távtartóiban megegyezik. A hajtómű távtartói természetesen keskenyebbek, hiszen a hatjómű el kell, hogy férjen a főkeret belsejében.

Clas 325 model frame spacers minipic A függőleges távtartók egyben a hosszkazán alátámasztó lemezei is. 0,5mm vastag rézlemezből készültek. A kivágások mintájához a sarkok furatai CNC géppel kerültek be a lemezbe. Ezután a forma ki lett vágva és méretre reszelve. A legkisebb sugarú kivágáshoz csak a legkisebb tűreszelő, az ún. "patkányfarok" reszelő volt alkalmas.

A 325-ös modellen a függőleges távtartók Class 325 model frame parts minipic nemcsak egyszerűen a főkeret lemezei közé lettek beforrasztva. Jóllehet, a 326-os modellen ez a megoldás bevált, de itt egy még erősebb konstrukció készült. Az eredeti mozdonyon is a főkeret szegecs-sorai a függőleges távtartók mellett vannak - nem csoda, hiszen ezek a szegecsek tartják L-profilok segítségével a távtartókat. A modellen ez a tény lett kihasználva. A szegecseket utánzó rézdrót-darabok, amelyek a főkeret apró furataiba lettek beforrasztva, belül belógnak a főkeret belsejébe kb. 1mm mélyen. A függőleges távtartók ezeknek lettek nekitámasztva és nemcsak a főkerethez, hanem a szegecs-huzalokhoz is hozzá lettek forrasztva.

Class 325 model frame soldering minipic A főkeret ugyanúgy lángforrasztással lett összeforrasztva, mint az eddigi összes modellen. Ehhez az összes alkatrészt, a keret hosszlemezeket, a vízszintes és a függőleges távtartókat össze kellett erősíteni. Míg az eddigi modelleknél maguk a távtartók rögzítették a szerkezetet a forrasztás idejére, ehhez az modellhez ideiglenes távtartó rudak készültek, amelyeknek a szemközti oldalai nagyon pontosan 10,0mm távolságra lettek esztergálva. Class 325 model frame minipic Ez biztosítja, hogy a hosszlemezek a forrasztás során és után párhuzamosan és egymástól pontosan 10mm-re fognak elhelyezkedni. A vízszintes távtartókat a forrasztás idejére a keretlemezek kivágásai rögzítették. A függőleges távtartók közül a hátsót közrefogják a szegecssor huzaljai, oda nem kell rögzítés. Az elsőnél azonban csak egy sor szegecshuzal van, ehhez egy fém hajcsipesz fogja hozzá a forrasztás alatt a távtartót.

A kompenzációs himba és a csőcsapágyak

Class 325 model compensation parts minipic Mint arról a tervezési fejezetben szó volt, a modellnek az első és középső tengelye kompenzációval rendelkezik. A főkeret közepén hosszában egy kiegyenlítő himba helyezkedik el, amin keresztül a főkeret feltámaszkodik a két tengely csőcsapágyára. A himba 1mm-es rézlemezből készült. Először a tengelyének furata lett kifúrva, majd a himba kivágva és kireszelve. A tengelye egy beforrasztott cső, ami a belsejében elhelyezkedő 1,2mm átmérőjű acéltengelyen tud elfordulni.

A kerékpárok csőcsapágya egy rézrúdból lett kiesztergálva. Class 325 model compensation minipic A két végükön egy-egy váll van, ami a főkeret kivágásába illeszkedik. Ez tartja a csőcsapágyat középen. A cső tetejére egy lemez lett forrasztva, ami szintén beilleszkedik a főkeret kivágásába és az a szerepe, hogy a csőcsapágy elfordulását akadályozza meg. Erre a lemezre támaszkodik fel a kiegyenlítő himba is. Az első tengely csőcsapágya kissé hosszabb, mindkét oldalon 1-1mm-t kinyúlik a főkeretből. A középső tengely csőcsapágya rövidebb, az csak 0,3-0,3mm-t nyúlik ki. Íly módon a középső csőcsapágyban a kerékpár oldalirányban 0,7-0,7mm-t el tud mozdulni, ami lehetővé teszi, hogy a modell jobban tudja követni az íveket.

Mivel a főkeret kivágásai reszeléssel készültek, nem nagyon pontosak. Hogy a csőcsapágyak ne lötyögjenek bennük, minden csapágyvég pontosan akkora átmérőre lett esztergálva, mint a kivágás, amibe kerül. Így a csőcsapágyak egyediek, egymás között nem felcserélhetők.

A fogaskerekes hajtómű

Class 325 model gearbox minipic A hajtómű hasonló ahhoz, mint amilyen a 342-es modellben is található. A fő különbség abból ered, hogy a 325ös modellen a csiga és a hajtott kerék helyzete eggyel több fogaskereket követelt meg a hajtásláncba. Maga a hajtóműház 1mm-es rézlemezből készült. A CNC géppel pontosan be lettek fúrva a fogaskerekek tengelyeinek a furatai és a lemez sarokpontjai. Ezután a forma lombfűrésszel lett kivágva és méretre reszelve.

Class 325 model gearbox minipic Az összeforrasztáshoz ugyanúgy, mint a főkeret forrasztáshoz, egy távtartó készült. A különbség az, hogy míg a főkerethez 10mm hoszzú távtartóra volt szükség, a hajtóműhöz 8mm-esre. Ezek rézből lettek leesztergálva. A második hajtóműház forrasztása közben egy kis malőr történt. Az ón lefolyt és a távtartót hozzáforrasztotta a hajtóműházhoz. Mivel letörni nem lehetett, az egészet szét kellett forrasztani és óvatosabban újra összeforrasztani. A tanulság ebből az volt, hogy az ilyen forraztási segédletként használatos távtartókat a jövőben aluminiumból kell esztergálni, ami nem forradhat hozzá a réz alkatrészekhez.

Class 325 model gearbox minipic A fogaskerekek ismét csőtengelyekre lettek forrasztva. A csövek 2mm külső átmérőjű rézcsövek, a furatuk fel lett tágítva 1,2mm-re. Ebbe kerül be az 1,2mm átmérőjű acél tengely, amit a hajtóműház furatai tartanak. Sajnos a kerékpárra kerülő fogaskerék, ami 14 fogú, csak műanyag kivitelben állt rendelkezésre. Remélhetőleg ez nem lesz túlságosan rövid életű és talán még előnyös is, hogy feltehetőleg zajtalanabb futású, mint a réz kivitel.

A kész hajtómű beszerelésénél egy kellemetlen felfedezés várt rám. Class 325 model frame with gearbox and compensation minipic Kiderült, hogy a hajtóműház nem fér be, ahogy terveztem felülről a keretbe, a főkeret vízszintes távtartói miatt. A fogaskerekek kicsit kiállnak a hajtóműből és emiatt nem lehet a hajtóművet átbillenteni a távtartók között. Emiatt a hajtóművet csak alulról lehet a helyére beszerelni. Ennek viszont akadálya a kétszer 4 csavar feje, amelyek a csigatengely csapágyait tartják a helyükön. Az egyetlen megoldás az, ha a beszerelés idejére a 8 csavart és a csigatengelyt kivesszük


A következő oldal: A hengerblokk és a vezérmű

Vissza a 325-ös modell főoldalára

Vissza a Kezdőoldalra

Ez az oldal 2005 január 22-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János