Szárítás


A festés után meg kell várnunk, amíg az új festékréteg megszárad. Általában nem szükséges a teljes száradásig várni egy szín két rétege között, itt a tapadás még jobb is lesz, ha nem a csontszáraz előző rétegre fújjuk fel az újat. Mindenképpen a szokásosnál hosszabb ideig kell szárítani az agresszív oldószerekkel higított alapozó festékeket, különben a festékben megmaradt oldószer megtámadja az új réteget, ami ettől felhólyagosodik. De várjuk meg a tökéletes száradást a legutolsó réteg után is, mert a modell összeszerelése során a lágy festékréteg sokkal könnyebben sérül meg.

A szárítás legnagyobb problémája az, hogy a nedves festék felületére lerakódik a por, tönkretéve a munkánkat. A légecsettel való festés után ez ritkábban jelentkezik, mint az ecsetes festés után, hiszen a légecsettel való szórás során a festékből az oldószer már a levegőben elkezd elpárologni, és a felületre félig megszáradtan kerül fel, emiatt a por kevésbé ragad bele. Ennek ellenére legjobban tesszük, ha a befestett alkatrészeket rögtön egy zárt dobozba, vagy búra alá tesszük. A teljes megszáradás idejére is egy dobozban vannak a legjobb helyen a festett modellek.

Vannak modellezők, akik a száradást felmelegítéssel gyorsítják. Ezzel elejét veszik a porosodásnak is, mert a meleg levegőben a festék gyorsabban szárad. Ehhez 60-70 fokos környezet az ideális, ezt még a műanyag modellek is elviselik. Nem tanácsos azonban a festett alkatrészeket a konyhai sütőbe tenni, még akkor sem, ha termosztáttal megakadályozhatjuk, hogy túlmelegedjen. Az oldószer mérgező anyagai ugyanis kipárologva lerakódhatnak a sütő falára és a legközelebbi süteménnyel fogjuk őket megenni. Hajszárítóval is siettethetjük a száradást, de ne feledjük, hogy a hajszárító észrevétlenül is sokkal jobban fel tudja melegíteni a festett felületet, mint az kívánatos lenne, szárítás helyett leégethetjük a festéket, megolvaszthatjuk a műanyag modellt.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 31.-én lett utóljára megváltoztatva

© Erő János