A légecset tisztítása


Aki akárcsak egyszer is végigcsinált egy festési "szeánszot", az bizonyára egyetért velem abban, hogy a festékfújás legutálatosabb része a végén a légecset kitisztítása. Ezt mindenképpen meg kell tenni, még a legrövidebb festés után is, hiszen a légecset egyformán beszennyeződik akár öt percet, akár két órát dolgozunk vele.

Ki kell tisztítani a légecsetet akkor is, ha festés közben színt váltunk. A belső csatornákban megmaradó régi festék ugyanis elszínezné az új színt - legalábbis a vele való festés kezdetén. Később aztán eltűnne az elszineződés, de emiatt a modell egy része más árnyalatú lehet, mint a másik.

Vannak, akik megpróbálják leegyszerűsíteni ezt a feladatot és beérik annyival, hogy a festés végén tiszta oldószert töltenek a légecset festéktartójába, és azzal átfújják. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy sajnos nem úszhatjuk meg ennyivel ezt a kellemetlen feladatot. Az átfújás után ugyanis mindig marad egy nagyon vékony, leheletszerű festékfilm a légecset alkatrészein és ez a következő festésig legtöbbször összeragasztja az alkatrészeket.

A légecsetet a tisztításhoz először is szinte teljesen szét kell szedni. Ennek a műveletnek a során különösen a kétszeres működtetésű légecseteknél vigyázzunk a hegyes tűre, el ne görbítsük a vékony hegyet sem a hátrafele kihúzáskor és különösen a tisztítás végén, a visszadugáskor. Ezeknél a légecseteknél a festékfúvókát is ki kell csavarni azzal az apró villáskulccsal, amit minden ilyen légecsethez mellékelnek. Ez nagyon apró alkatrész, nagyon vigyázzunk rá! Ráadásul igen drágán árulják, mint pótalkatrészt.

A légecset tisztítását oldószerbe mártott vattarudacskákkal, a kisebb átmérőjű furatok esetében fogpiszkáló végére csavart itatóspapírral végezzük. Ez utóbbival különösen vigyázzunk arra, hogy az itatós nehogy a lyukban maradjon, mert igen nehéz lehet kiszedni! A vizes bázisú akrilfestékekhez rendszerint nem használhatunk vizet oldó- és tisztítószernek, mert a hosszabb munka során a festék a légecset belsejében is részben megszárad és ilyenkor már nem oldja sem a víz, sem az alkohol. Ilyen festékkel történő festés után acetonnal vagy nitrohigítóval tisztíthatjuk ki a szerszámunkat.

Megkönnyítheti a munkát, ha az alkatrészeket rögtön a szétszedés után oldószeres pohárkába dobjuk úgy, hogy az oldószer ellepje őket. Ezt azonban semmiképpen sem tehetjük meg azokkal a részegységekkel, amelyeken tömítés céljából O-gyűrű található, mert ezt a rendszerint speciális gumiból készült alkatrészt az oldószerben való áztatás teljesen felpuhíthatja és rossz esetben tönkre is teheti. Ilyen alkatrész az egyszeres működtetésű légecsetben a tűsszelep, aminek a tövében található egy ilyen szigetelőgyűrű. A kétszeres működtetésű légecsetben az O-gyűrű rendszerint a tűvezető csőben helyezkedik el. Mindkét fajtában van egy O-gyűrű a légszelepnél is, de a légecsetnek ez a része nem érintkezik a festékkel, így tisztítani sem kell.

Az egyszeres működtetésű légecsetben a festékjáratokra kell gondot fordítani, de ott az összes festékkel érintkező alkatrész kiszerelhető. A furatokat gondosan tisztítsuk addig, amíg a vattát és a fogpiszkálóra tekert papírt teljesen tisztán nem húzzuk ki a készülékből. Meg kell ezen kívül tisztítani egy vattarúddal a szelepet védő kosár belsejét is. A légecsetet a tisztítás után összeszereljük, hogy a legközelebbi festésnél azonnal bevetésre készen álljon.

A kétszeres működtetésű légecset esetében nehezebb a dolgunk. Ez a szerszám több alkatrészet tartamaz és ezek apróbbak is. A lgkellemetlenebb azonban, hogy ennél a légecsetnél a festékcsatornák a szerszám testében vannak, meglehetősen nehezen hozzáférhetően. Ezeket kitisztítani kellemetlen és hosszadalmas feladat.

A légecsethez képest a többi szerszám és a kezünk, kesztyűnk tisztítása szinte gyerekjáték.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 30.-án lett utóljára megváltoztatva

© Erő János