Pozitív és negatív maszkolás


Légecsettel nem lehet éles és egyenes széleket festeni, mert a szórás szélénél mindig fokozatos a színátmenet. Ezért, ha egy felületet több színűre akarunk festeni és a két szín között éles határt szeretnénk, az elválasztó vonalat mindig maszkolni kell, eltekintve attól a ritka esettől, amikor a modellt pont a színhatár mentén lehet szétszedni és így a részeket külön-külön festeni.

A maszkolás nem más, minthogy egy elsőnek felszórt festékréteget ott, ahol a másik színnek nem szabad érnie, az új szín szórásának idejére ideiglenesen lefedjük. Alapvetően két fajta maszkolási eljárásról beszélhetünk, a pozitív és a negatív maszkolásról. Ha például egy fehér felületre egy piros karikát akarunk festeni, akkor kezdhetjük úgy, hogy lefestjük az egész felületet fehérre. Amikor a fehér festék megszáradt, felragasztunk rá egy olyan maszkot, amin egy kör alakú kivágás van. A kivágáson keresztül beszórjuk a felületet pirosra, míg a modell többi, letakart része fehér marad. Ez a pozitív maszkolás. A negatív maszkolás esetén először pirosra festjük a modellt, legalábbis a későbbi piros folt környékét. A piros réteg száradása után egy kis karika formájú maszkot ragasztunk arra a helyre, ahol a piros folt lesz, és ezután lefújjuk a modellt fehérre. A maszk eltávolítása után azon a helyen az eredeti piros festék fog látszani. Természetesen, ha a modell egyik fele valamilyen színű lesz, a másik fele pedig másmilyen, nem lehet negatív vagy pozitív maszkolásról beszélni, egyszerűen eldöntjük, melyik színnel kezdünk és ennek megfelelően maszkolunk.

Az, hogy pozitív vagy negatív maszkolást érdemes alkalmaznunk, több tényezőtől is függ. Az egyik szempont a maszk alakja és bonyolultsága. Pozitív maszkolás esetén általában nagyobb és bonyolultabb lesz a maszk, előfordulhat, hogy csak több darabból tudjuk kivágni. Görbült felületre is nehezebben tudunk felvinni egy nagyobb, összetett maszkot. Nehézséget jelenthet a felület esetleges cizellált felszíne, egy sima felületre könnyebben tudjuk ráragasztani a maszkot úgy, hogy a széle mindenütt tapadjon. A másik igen fontos szempont a festékek színe. Mint arról már szó volt, a világos színű festékek kevésbé fednek. Tehát ha a sötét festék kerül alulra, a világosabbat esetleg meglehetősen vastagon kell felszórni ahhoz, hogy az első, sötétebb réteg színe át ne üssön alóla. Minden eset különböző és a festés előtt mindig végig kell gondolnunk, hogyan jutunk hatékonyabban a kívánt eredményhez.

Kényes feladat a modellvasúti járművek kerekének a festése. Sajnos ez a tevékenység magyar modellezők számára szinte elkerülhetetlen, hiszen a legtöbb modell német gyárakból származik, ott pedig régebben a legtöbb vasúti járműnek pirosra volt a kereke festve. Mivel a magyar vasúti gyakorlatban a Déli Vasúttól eltekintve piros kerekeket nem találhatunk, a modellek kerekét át kell festeni, ha németből magyarrá akarjuk őket varázsolni. Régebben megpróbáltam a kerekek futófelületét maszkolni, de ez egy igazi babramunka volt.

Manapság nem maszkolom a kerekeket. A festést kis áteresztésre beállított légecsettel egészen közelről végzem, így csak csekély mennyiségű festék kerül a futófelületre és a nyomkarimára. A festés után a kereket egy kis fúrógépbe fogom be és egy igen finom dörzspapírral eltávolítom a festéket a kerékabroncsról..


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 22.-én lett utóljára megváltoztatva

© Erő János