A maszkolás anyagai


A leggyakoribb módszer a maszkolásra, ha ragasztós fóliával fedjük le a védendő felületet. Ez elvileg bármilyen ragasztószalag vagy akár öntapadós matrica lehet. Fontos azonban, hogy a ragasztó igen gyengén tapadjon! A maszkot rendszerint frissen festett felületre ragasztjuk fel és nyilván nem akarjuk a saját munkánkat a maszk eltávolítása során tönkretenni. Ilyen gyenge ragasztó a közismert matt Scotch ragasztószalag, de a legtöbb esetben még ennek a tapadása is túl erős. Ez ellen azt tehetjük, hogy a ragasztószalagot, mielőtt a modellre ragasztjuk, többször felragasztjuk egy ablakfelületre és óvatosan lehúzzuk. Ezzel a módszerrel legyengítjük a tapadását. Erősebben tapadó ragasztószalagokkal sajnos ez a trükk nem működik.

Az, hogy milyen maszkoló-anyagot használunk, az a kialakítandó festési mintától és az alapfelület minőségétől függ. Az egyenes szélű ragasztószalagok egyenes elválasztó vonalakhoz alkalmasak. Ha görbült mintákat akarunk maszkolni, akkor legegyszerűbben úgy járhatunk el, hogy a maszkot egy öntapadós fóliából vágjuk ki. Ha egy modell két oldalán szimmetrikus minta van, akkor egyszerre vágjuk ki a két oldal maszkját, így biztos egyforma lesz.

Ha az alapfelület struktúrált, pl. a modell oldalán alkatrészek, szellőzőrácsok vannak, amiken a festés elválasztó vonala keresztülmegy, nem használhatunk sima ragasztó fóliát, mert a légecset aláfújja a festéket. Művészboltokban árulnak erre a célra krepp alapanyagú ragasztós papírt. Ezt a felragasztás után egy nem túl hegyes rudacskával, pl. fogpiszkálóval belenyomogathatjuk a felület recéibe. Akkor is jó szolgálatot tesz a krepp ragasztó, ha úgy kell görbült határvonalat lefednünk, hogy nem tudjuk a szélét előre pontosan kivágni, mert például egy meglévő élhez igazodik. Ilyenkor az egyenesre levágott krepp papírt óvatosan be tudjuk hajlítani, hogy az élet pontosan kövesse.

Van egy maszkolási módszer, ami alapvetően különbözik az eddig leírtaktól. Ez a folyékony maszk használata. A maszkoló folyadék rendszerint közönséges latex-gumioldat. Ezt lehet ecsettel felhordani a védendő felületre. A latex ott megköt és egy vékony gumiszerű réteget alkot. A festés végeztével ezt a gumiréteget egy csipesszel lehúzhatjuk.

Folyékony maszkkal nem lehet nagyobb felületet befedni, mert a folyadék könnyen összeugrik és nem is tapad igazán jól. A másik probléma vele az, hogy nem lehet egyenes vagy szabályos élet létrehozni vele. Csak olyan részeken használhatjuk, amelyek vagy elállnak a modell többi részétől, mint pl. kapaszkodók, szellőzők, vagy pedig egy kiálló éllel vannak lehatárolva, mint pl. ablakok egy mélyedésben vagy keretben.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 29.-én lett utóljára megváltoztatva

© Erő János