Kompresszorok


Az átlagos modellező számára a kompresszor jelenti az ideális megoldást a légecset levegő ellátására. Kompresszorból három típus jöhet számításba. Vagy veszünk egy, kifejezetten airbrush számára kapható példányt, vagy egy barkácskompresszort szerzünk be. A harmadik megoldás, ha barkácsolunk magunknak egyet.

A gyári airbrush kompresszorok kis méretűek és pont annyi levegőt szolgáltatnak, amennyire a festékszóráshoz szükség van. De ez csak a szokványos szóráshoz elég, például nagyobb festékszórókhoz már nem elegendő a teljesítményük. Rendszerint membrándugattyús kivitelben készülnek és gumilábakon állnak, így nem nagyon zajosak, bár nem is teljesen hangtalanok. Rendszerint nem árulnak hozzájuk légtartályt, a kompresszor folyamatosan működik és a felesleges levegőt egy kis túlnyomás-szelep a szabadba engedi. A tartály hiánya egy kellemetlen következménnyel jár, ezek a szivattyúk nem egyenletesen szolgáltatják a levegőt, hanem szaggatott, pulzáló nyomást hoznak létre. Ezzel lehet dolgozni, de hozzá kell szokni és néha kellemetlen meglepetéseket okoz. Mivel nincs hozzájuk légtartály, a kompresszor kimenetére feltétlenül vízleválasztó szűrőt kell rakni, különben a levegőből az összesűrítés során kiváló nedvesség összegyűlik a légecsetben és légecset ezt a legváratlanabb időpontokban "kiköpi". Lehet ezekhez a kompresszorokhoz is tartályt barkácsolni, de persze ekkor a tartályhoz használatos minden más tartozékra is szükség lesz, mint a biztonsági szelep, vízleeresztő, nyomáskapcsoló és nyomáscsökkentő. Ha meghagyjuk a beépített túlnyomás-szelepet, akkor ez a két utóbbi esetleg elhagyható, de persze a kompresszor a munkavégzés alatt folyamatosan fog járni.

A másik megoldás a nagyméretű barkácskompresszor. Ezeket a barkácsboltokban árulják, és a mi céljainkra a legkisebb is megfelel, persze csak olyan, aminek légtartálya is van. Ezekre az eszközökre rendszerint az összes szükséges tartozék, biztonsági szelep, vízleeresztő, nyomáskapcsoló és nyomáscsökkentő már gyárilag rá van építve. Mivel a nagynyomású levegő kivezetése a tartály tetején van, vízleválasztó szűrőre sincs szükség. Ezeknek a kompresszoroknak két hátrányuk van. Az egyik, hogy viszonylag nagyok és nehezek. Ha a garázsban vagy pincében tartjuk őket, ugyanott kell dolgoznunk, mert a kompresszor felcipelése a lakásba nem kis fáradsággal járna. A másik probléma az, hogy ezek a légsűrítők általában igen zajosak. Mégha nem is járnak folyamatosan, hiszen a tartályban lévő sűrített levegő a kis méretű légecsettel hosszabb munkákra is elegendő, eléggé idegesítő a hangjuk.

A harmadik megoldás, talán a legolcsóbb, ha egy kompresszort magunk barkácsolunk össze. Erről szól a következő fejezet.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 16.-án lett utóljára megváltoztatva

© Erő János