A levegő forrása


A légecsettel való festéshez a szerszámon és festéken kívül túlnyomás alatt álló levegőre is szükség van. Maga a festés nem igényel nagy nyomást, festékfajtáktól függően 1,5-2,5 Bar túlnyomást, de a légtartályban persze ennél nagyobb nyomásnak kell uralkodnia, ha elegendő tartalékot szeretnénk.

Az összesűrített levegő vagy tartályban áll rendelkezésre, vagy magunk állítjuk elő kompresszorral.

Tartályos levegő

Ideális megoldás a nagynyomású gázpalack, persze ha valaki hozzájut ilyesmihez. Ez rendszerint nem pont levegő, hanem leggyakrabban tiszta nitrogén. A nagynyomású tartályban óriási mennyiség van, a gáz tiszta és száraz. Sajnos a tartály és a hozzá tartozó nyomáscsökkentő drága és bizonyos biztonsági szabályokat is be kell tartani a használata mellett. A tartály cseréje sem olcsó, bár gyakran még mindig kedvezőbb, mint sok más megoldás.

Sokan használnak kimustrált kemping gázpalackot is, amit vagy a garázsban a kis motoros pumpával, vagy a benzinkútnál töltenek fel levegővel. Ezzel vigyázni kell, mert a gázpalackok nem nagy nyomásra készültek és a töltéskor rendszerint nincs beiktatva biztonsági szelep!

A másik közkedvelt megoldás az autó pótkereke. Ezt felpumpáljuk a szokásosnál kissé nagyobb nyomásra és ez egy időre ellátja levegővel a légecsetünket. Persze a pótkerék nem is olyan könnyű, amikor felcipeljük a lakásba! Emellett ne feledjük, hogy a gyakori felfújás-leengedés árt a pótkeréknek!

Kifejezetten a modellezők számára árulják a flakonos "levegőt", bár a foci szurkolók is ilyennel üzemeltetik zajos kürtjeiket. Ebben persze nem valódi levegő van, hanem propángáz, ugyanaz, mint ami az öngyújtók üzemanyaga. Ennek megfelelően, ha ilyet használunk, sohasem feledkezzünk meg a gyúlékonyságáról! A flakonnak a másik hátrányos tulajdonsága, hogy huzamosabb használat során a flakon erősen lehűl és ettől benne a nyomás drasztikusan lecsökken. Ez ellen úgy védekezhetünk, ha a flakont a festés idejére egy meleg vizes fazékba állítjuk. Vigyázzunk azonban arra, nehogy a másik végletbe essünk! Ha ugyanis a flakont túl melegen tartjuk, felforr benne a propán és tiszta gáz helyett a légecsetből kifröcsköl, tönkretéve a festésünket! Ezért a fazékban a víz sohase legyen langyosnál, kézmelegnél magasabb hőmérsékletű!

A nagynyomású nagyméretű gázpalack kivételével minden tartályos megoldás közös hátránya, hogy a tartály mérete korlátozott, és számíthatunk rá, hogy pont egy festési munka kellős közepén fog a tartály kimerülni. Az a tapasztalat, hogy a légtartály emiatt a modellezők körében csak átmeneti megoldás. Aki rendszeresen festi a modelljeit, előbb-utóbb szert tesz egy kompresszorra.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január.16-án lett utóljára megváltoztatva

© Erő János