Egyszeres működtetésű, külső keverésű légecset


Egyszeres müködtetésü légecset

A két fajta közül az egyszeres működtetésű, külső keverésű légecset az egyszerűbb, olcsóbb szerkezet.

Mint az ábrán is látható, a jól kézben tartható test tetején a nyomógomb csak a levegő beáramlását engedi meg, egy apró szelepet működtet. Ezt nevezzük egyszeres működtetésnek. Innen a levegő a test belsejében halad előre a levegőfúvókáig. A levegő a kis átmérőjű fúvókán nagy sebességgel lép ki és pont a fúvóka előtt pár milliméterrel elhelyezkedő tűsszelepre fúj rá. A fúvóka és a tűsszelep köré felcsavarozott kosár megakadályozza, hogy a kilépő levegő oldalról külső levegőt ragadjon magával, egyben védi a tűsszelepet az esetleges ütődéstől, ha netán leejtjük a légecsetet.

Egyszeres müködtetésü légecset minipic A külső keverésű légecseteknek a festéktartálya mindig a tűsszelep alatt helyezkedik el. Ez szükségszerű, hiszen a festék útjában nincs csap vagy szelep, egy esetleges felső tartályból a festék egyszerűen kifolyna! Az alul lévő tartályból a tűsszelep körül eláramló levegő által keltett szívó hatás a szifoncsövön át felszívja a festéket. Innen a festék a szeleptű szárába belefúrt csatornán keresztül felemelkedik a szabályozókúpig, itt kilép a tű csatornájából és a tű és a szabályozókúp között emelkedik a szelepig, ahol elkeveredik a levegővel.

A festés közben a levegő mennyiségét nem tudjuk szabályozni, ezt előre meg kell tennünk a légnyomás beállításával. A festék mennyiségét sem tudjuk menet közben változtatni, ezt a szabályozókúp beljebb- vagy kicsavarásával tehetjük meg. Mivel az egyik kezünkkel a légecset testét tartjuk, a szabályozókúpot csak a másik kezünkkel tudjuk állítani. Mivel ez egy viszonylag lassú folyamat, a szabályozókúpot csak akkor csavarjuk, amikor nem engedünk be levegőt. Tehát a festékmennyiség beállítása egy többszörös próbálgatással járó tevékenység. Sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy a hosszabb festés során a tűsszelep belsejében és a szelep szájánál lerakódik a festék és emiatt időről időre le kell állni a festéssel és újra be kell állítani a szabályozókúpot.

A külső keverésű légecsetek egyik kellemetlen tulajdonsága, hogy a szórás leállítása után gyakran marad egy festékcsepp a tűsszelep szájánál, ami a levegőszelep következő megnyomásakor előrefröcskölődik. Ez ellen nincs védelem, legegyszerűbb, ha megszokjuk, hogy a szórás megindításának a pillanatában sohasem irányítjuk a légecsetet a festendő modell felé.

A külső keverésű légecsetek általában szélesebb festékpermet-kúpot szolgáltatnak, mint a belső keverésűek. Ezt valamennyire csökkenteni lehet a légnyomás növelésével. Ennek viszont határt szab az a jelenség, hogy a nagyobb nyomású levegő apróbb cseppekre porlasztja a festéket és bizonyos nyomás fölött a cseppek annyira kicsik lesznek, hogy nem permet, hanem festékköd keletkezik, ami nem rakódik le jól a modell felületére. Általában el lehet mondani, hogy emiatt a külső keverésű légecsetek nem alkalmasak nagyon apró, részletes minták festésére, bár egy egész modell beszórására kiválóan alkalmasak.

Paashe_H légecset minipic Az egyszeres működtetésű, külső keverésű légecsetek elismert királya a Paashe-H légecset. Ez egy igen robusztus, nagyon megbízható szerszám. Profi gazdáját nemegyszer egy életen át elkíséri és jóllehet ennyi használat során a krómozás itt-ott lekopik róla, hibátlanul működik tovább is. A másik ismert típus a Badger 350-as. Ez egy filigránabb kivitelű légecset. Ezt a típust másolták le a kínai iparosok is és ezeket a kínai légecseteket viszonylag olcsó áron kaphatjuk meg a bolhapiacokon. A kínai szerszámnak a teste műanyagból van, mind a tűsszelep testén, mind pedig a szabályozókúpon durva esztergálás nyomait fedezhetjük fel, de azért legtöbbször elfogadhatóan működik. Azt azonban vásárlás előtt próbáljuk megnézni, hogy a szabályozókúp vége szabályos-e, azaz a furat valóban a kúp közepén van-e. Azt is nézzük meg egyúttal, hogy a tű a kúp furatának a közepén kandikál-e ki. Ha nem szabályos a kúp és a tű, a légecset féloldalasan fog fújni! Sajnos mindezeket nem könnyű ellenőrizni, mert a légecseteket gyakran lezárt csomagolásban árulják.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 16.-án lett utóljára megváltoztatva

© Erő János