A légecset (airbrush)


Mint arról már szó volt, ebben a cikkben nem foglalkozunk sem a hagyományos ecsettel való festéssel, sem pedig a dobozos spray festékekkel. A miniatűr festékszóró pisztolyt hívják airbrush-nak, lefordítva légecsetnek, ez a modellezők legfontosabb festőszerszáma.

Mielőtt a részletes ismertetésbe belekezdenénk, szögezzünk le valamit. viragfujo A képen látható festékszóró alkalmatosság, és hasonló kivitelű társai NEM tartoznak a légecset kategóriába (pedig még olyan nagynevű gyártók is kínálatukban tartják, mint Revell és Badger - ez utóbbi a 250-es típus). Arra esetleg használhatók, hogy egy terepasztalt zöldre színezzünk, mielőtt a fűutánzatot rászórjuk, de modellek festésére, akár jármű-modellekről van szó, akár a terepasztal épületeiről, ez a játékszer nem alkalmas. Ráadásul az "igazi" légecsethez képest mérsékelt ára sok kezdőt elcsábít, akiknek aztán az ismételtelt sikertelen próbálkozások után örökre elmegy a kedvük attól, hogy modellek festésével próbálkozzanak.

A légecseteket aszerint, hogy a festék és levegő keveredése hol történik, külső- és belső keverésű kategóriába soroljuk (internal mix, external mix). Attól függően pedig, hogy a nyomógombjával csak a levegő áramlását, vagy a festék mennyiségét is szabályozzuk, egyszeres- vagy kétszeres működtetésű légecsetnek nevezik (single action, double action airbrush). Ebből a két tulajdonságból elvileg négyféle kombinációt hozhatunk létre. Mint azt később láthatjuk, kétszeres működtetésű, külső keverésű légecsetet nem lehet konstruálni, pont az alkatrészek elrendezése miatt. Egyszeres működtetésű, belső keverésű légecset tudomásom szerint egyetlen egy típus létezik, a Badger 200-as. Ennek vannak hívei akik nagyra értékelik a kétszeres működtetésű légecsetekhez képest mérsékeltebb árát, de valójában ez az kombináció nem egy jó ötlet. Nekem az a meggyőződésem, hogy valójában egyesíti a két rendszer hátrányait, amit az olcsósága nem tud ellensúlyozni.

Így aztán a modellező előtt igazában két választási lehetőség van. Vagy egy olcsóbb, egyszeres működtetésű, külső keverésű légecsetet használ, vagy pedig a profi kivitelű, kétszeres működtetésű, belső keverésű változatot.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 15.-én lett utóljára megváltoztatva

© Erő János