Kétszeres működtetésű, belső keverésű légecset


Kétszeres müködtetésü légecset

A kétszeres működtetésű, belső keverésű légecset a profi eszköz a kettő közül. Aprólékosabb, részletesebb munkát tesz lehetővé, de finomabb, drágább is a szerszám.

Kettös müködtetésü Légecset minipic A "belső keverés" megnevezés valójában megtévesztő. Ebben a légecsetben sem a szerszám belsejében keveredik a festék a levegővel, hanem pontosan a végénél. A festék tűszelepe, amit néha festékfúvókának is hívnak, egy szintben van a levegőfúvókával, vagy egy nagyon kis mértékben előre áll. Ez a beállítás igen fontos, mert a mélyebben álló fúvóka már a nagyobb nyomású levegő terében lenne és a festéket a levegő nem szívná ki, hanem visszanyomná. A túlságosan kiálló festékszelep viszont nem tudna finoman porlasztani. Ezzel a beállítással a felhasználónak rendszerint nincs gondja, hiszen a tűszelep és a fúvóka méretei egy légecsetben egymáshoz vannak hangolva, de megmagyarázza azt, hogy miért nem lehet egy bizonyos tipusú légecsetet más légecsethez való szeleppel használni.

A kétszeres működtetésű légecsetben a nyomógombnak kettős szerepe van. A gomb lenyomásával, hasonlóan az egyszeres működtetésű légecsethez, a levegő szelepét nyitjuk ki. Ezzel azonban a festék szórása még nem indul meg, a légecset csak levegőt fúj. A festéket a nyomógomb óvatos hátrahúzásával engedjük ki, amivel a tűszelep tűjét kihúzzuk a szelep furatából. A hátrahúzás mértékével a festék mennyiségét is igen pontosan tudjuk adagolni - mindezt egyik, a többség esetében a jobb - kezünk mutatóujjával.

A festék folyásának az elzárhatósága azt is jelenti, hogy megfelelő használat esetén ezzel a légecsettel elmaradhat az egyszeres működtetésű légecsetnél szinte elkerülhetetlen "kiköpés", amikor a meginduló levegő előrefröcsköli a fúvóka végén maradt festéket. Ehhez azonban figyelnünk kell arra, hogy a festési folyamat leállításakor mindig először a tűt engedjük vissza, a festéket állítsuk le, és csak aztán engedjük fel a gombot, ami a levegőt is leállítja. Ha nem így teszünk, akkor ennek a légecsetnek is ottmarad a végén az utolsó, ki nem fújt festékcsepp, amit a következő indításkor a meginduló levegő kifröcsköl.

A kétszeres működtetésű, belső keverésű légecseteknek több fajtája van aszerint, hogy a festéktartály hol helyezkedik el. Mivel a festék folyását szeleppel zárjuk el, a tartály a szerszám testének a tetején is elhelyezkedhet. Ilyenkor a test felülről nyitott. Van azonban alsó tartályos kivitel is a szokásos szifoncsővel, sőt olyan is, aminek a festékcsöve oldalt vezet be és a tartály erre elforgathatóan van rászerelve. Az ilyen légecsetet minden elképzelhető helyzetben tudjuk használni, akár fölfelé, vagy függőlegesen lefelé is tudunk vele fújni.

A felső tartályos légecsetek között van olyan is, aminek szinte nincs is tartálya, csak egy bemélyedés látható a készülék tetején. Ezek finom, rövid idejű munkákhoz készültek, mint pl. a divatos körömfestés. Egy modell befestéséhez ekkora mennység nem elegendő, gyakran utána kell a festéket tölteni, ezért az ilyen kivitelt kerüljük!

A drágább légecsetekhez a gyártók különféle méretű tűszelepeket árulnak. Minél kisebb a szelep furata, annál keskenyebb a kifújt festéksugár, annál finomabban rajzol az eszköz. A legfinomabb munkákhoz 0,2mm-es furatú sőt, néhányhoz 0,15mm-es furatú tűszelepet ajánlanak. Ezeket modellek befestéséhez nem használhatjuk, annyira vékonyan rajzolnak. Lehet velük akár 0,5mm vékony vonalat is húzni, de modellek vonalazására mégsem alkalmasak. Egyrészt nem tehetünk melléjük vonalzót, márpedig a modelleken ritkán van szükség szabadkézzel húzott vonalakra. Másrészt az így készített vonal szélei nem élesek, a szórás következtében mindig kissé elmosódottak, ilyen vonalakra ritkán van szükség.

A következő szelepméret a 0,3mm-es furatátmérőjű. Ezzel már be lehet egész modelleket festeni, legalábbis a H0-ás építési nagyságban vagy annál kisebbeket, bár egy kis türelemre bizonyosan szükségünk lesz. Öregbítésre, "koszolásra" viszont ez a méret kiválóan alkalmas. A teljes modellek festéséhez a 0,4mm-es szelep az ideális. Ennél nagyobbakra nincs szükségünk, de nem is nagyon gyártanak ilyeneket, mert az ennél durvább munkához már nem légecsetre, hanem inkább egy kisebb festékszóróra van szükségünk.

Mint arról szó volt, a legtöbb minőségi légecsethez a gyártója kínál csereszelepeket is. Sajnos a legtöbb esetben nem elég, ha csak a tűszelepet cseréljük ki. A kisebb festékfurathoz ugyanis kisebb légfúvóka is tartozik. Igaz, a légfúvókák méretskálája nem is olyan széles, mint a szelepeké, legtöbb esetben kétfélét gyártanak, egyet a nagyobb szelepekhez és egyet a kisebbekhez.

A kétszeres működtetésű, belső keverésű légecseteket sok gyártó készíti. A modellezés céljaira nincs szükségünk drága finom készülékre, amilyeneket Iwata, Sata, Evolution vagy ThayerChandler (ez utóbbit nemrégen felvásárolta Badger) gyárt művészek, grafikusok számára. Kiválóan megfelelnek a modellezők számára az olcsóbb Badger 150-es vagy Paashe VL készülékek. Jó a hírük a kissé futurisztikus formájú, műanyagból készült Aztek légecseteknek.

A kétszeres működtetésű, belső keverésű légecsetek legnagyobb hátránya a külső keverésű kivitellel szemben a tisztításában van. Több alkatrészből állnak és belsejüket is alaposan ki kell tisztítani, emiatt fáradságos munkával gondosan szét kell szedni és a darabokat is megtisztítani.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 16.-án lett utóljára megváltoztatva

© Erő János