Képek a MÁV BCmot motorkocsi modell építéséről


BCmot modell alváza minipic A motorkocsi modell összeforrasztott alváza. A C-profilok majdnem ugyanúgy helyezkednek el, mint az igazi motorkocsin.


BCmot modell alváza minipic Az alváz elölről nézve. A középső kivágás szélesebb, mint az igazi motorkocsin, ott a modellen a belső hossztartó megszakad. Később a kivágás meg is lett nyújtva.


BCmot modell meghajtása minipic A modell meghajtása. Az első változatban nem az a tengely volt meghajtva, mint az igazi motorkocsin, hanem a futótengely. Később a kocsiszekrény meg lett fordítva az alvázon és a motor távolabbról, egy hosszabb kardántengellyel hajtja a kereket. De így sincs egészen pontosan azon a helyen, mint az igazi motorkocsi motorja.

Ez a kép még a régi, rövidebb kivitelt mutatja. Itt az első, amerikai kerék látható, ami később ki lett cserélve egy saját gyártmányú, alpakkából esztergált kivitelre.


BCmot modell kocsiszekrény minipic A felépítmény, a "kasztni" részei összeforrasztás előtt. A szegecs-pántok már rá vannak forrasztva a lemezekre, ezeket a kocsiszekrény összeforrasztás után sokkal nehezebb lenne felerősíteni.


BCmot modell ólomsúlya minipic Az első futópróbák során kiderült, hogy a könnyű szerkezet még saját magát sem tudta elvonszolni, mert az áramszedő rugók annyira megfékezték a futókerekeket, hogy azok csúsztak a sínen. Ezért a kocsiszekrénynek mindkét vezetőállásába egy-egy, 2mm vastag ólomlemez lett beragasztva.


BCmot modell LED lámpája minipic A BCmot motorkocsikon nem a szokásos gőzmozdony-lámpa volt, hanem teherautó-fényszórókat szereltek rájuk. Ezek sokkal kisebbek a MÁV mozdonylámpáknál és szabadon álltak a homlokfal előtt. De majdnem hozzáértek! A modellen nem lehetett volna ennyire apró, világító lámpákat elhelyezni, mert még a legkisebb SMD-LED sem fért volna el az apró lámpatestben. Ezért a homlokfal egy 0,8mm-es lyukat kapott pont a lámpatest mögött és egy plexiből készült fényvezető hozza ki a fényt a vezetőállásban, egy apró "fazékba" szerelt LED-től.


BCmot modell tető minipic A motorkocsi modell teteje 3D nyomtatással készült. Ez volt az első kísérletem a 3D nyomtatási technológiával. A tető 3 darabban lett kinyomtatva, külön a középső rész és a vezetőállás fölött elhelyezkedő, két tetőrész, majd epoxival össze lettek ragasztva. A tetőn lévő pántok is a 3D modell részei voltak, de ahogy a képen látható, nem igazán sikerült a kinyomtatásuk, eléggé "lépcsős" a peremük. Ez még 2012-ben készült, azóta talán fejlettebb a 3D technológia. De azóta nem próbáltam a pántokat a tetővel együtt nyomtatni. Később a személykocsikhoz már egy darabban készült a tető.


BCmot modell tetőhűtő minipic A "pártás" tetőhűtők elkészítése komoly kihívás volt. A homlokoldali lamellák a kis CNC marógéppel készültek, ez volt a második ilyen akció a Kandó-mozdony szellőző lamelláinak elkészítése, 1992 óta. A hűtők hátsó oldala finom, réz szűrőhálóból készült.


BCmot modell tetőhűtővel minipic A modell első alkalommal lett teljesen összeszerelve. Már szerkezetileg kész, de számtalan apró alkatrész elkészítése és felerősítése van hátra. Így egy kicsit "kopasz".


BCmot modell futóképes alváza minipic A kész modell futóképes alváza. Itt már a végleges helyén van a motor. A motor mögött a belső fal van felszerelve ugyanott, mint az igazi motorkocsi falai. Ennek a tetején van a dekóder foglalata. A huzalozás onnét jön le a padlóhoz. A csatlakozók egyrészt a kocsiszekrénybe szerelt lámpákhoz, másrészt a tetőben elhelyezkedő puffer kondenzátorokhoz vezetnek Az összeszerelés során ezeket csatlakoztatni kell.


BCmot modell futóképes alváza minipic Az alváz felülnézetben. Jól látszik a motor, a hosszú kardántengely, a dekóder foglalata és a huzalozás.


BCmot modell felépítménye minipic A kocsiszekrény a tetővel, alulnézetből. A tetőben 3 db. 470uF-os pufferkondenzátor kapott helyet. A 3 kisebb kondenzátor kevésbé látszik az ablakon, mint egy nagy.


Kész, festetlen BCmot modell minipic A kész modell oldalnézetben. Szétszedés után lehet tisztítani és festeni.


Kész, festetlen BCmot modell minipic A modell félprofilban. Az ütközők nem lettek berakva, mert a festéshez körülményes lett volna maszkolni őket. Ha a rugózó ütközőbe befolyik a festék, akkor örökre beszorul. Emiatt a festés idejére egy kis dugó került a lyukba.


Kész, festetlen BCmot modell minipic A modell teteje. A rányomtatott, rücskös pántokat csak nehéz munkával lehetett kiegyengetni, de sajnos így sem lettek teljesen simák.


Kész, festetlen BCmot modell minipic A modell szemből. A BCmot kocsiátjárónak nem volt külön oldalajtaja, felethetőleg már eleve nem utasoknak szánták az átjárót.


Kész, festetlen BCmot modell minipic A modell alulról. A "motor" alsó fedele persze jóval szélesebb, mint az igazi motorkocsi motorja, hiszen a modell villanymotorja van benne. Az alváz tartozékai sok gondot jelentettek, mert szinte minden fényképen más-más elrendezést találunk. Még a háború előtt készült képeken sem egyformák, de később mindegyiket átépítették és nem is hasonlóan.


Előre a kész, festett BCmot modell képeihez

Vissza a Képmenű oldalára

Vissza a BCmot motorkocsi modell építés oldalára

Vissza a Főoldalra

Ez az oldal 2021 március 25.-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János