A MÁV Class V40 "Kandó" mozdony modelljének tervrajzai


Kando minipic A teljes modell rajza. Ez a modellhez képest 2:1, azaz az eredetihez képest 1:43,5 méretarányban készült. Ennek ellenére tartalmaz egy-két részletet, amelyek végülis nem kerültek rá a modellre, mint pl. a szegecs-sorok az oldalfalon.


Kando frame minipic A főkeret és hajtás terve - első verzió. Itt még csak két kerékpárt hajt a fogaskerék-áttétel, a másik kettőt a rudazat hajtotta volna. Sajnos a futópróbák során annyi baj volt ezzel a megoldással, hogy ki kellett terjeszteni a fogaskerék hajtást a másik két tengelyre is. Ma már tudom, hogy pontosabb megmunkálással ez a hajtás is jól működhetett volna, lásd a 342-es mozdony meghajtását.

Kando frame minipic A második főkeret és hajtás. Sajnos az első verziót nem lehetett úgy átépíteni, hogy az újabb fogaskerekek belekerülhessenek, mert a régi keretlemezeket nem lehetett elég pontosan újra felfogni a CNC fúrógép asztalára. Ezért egy teljesen új főkeret készült. Itt, mint az első verziónál is, a keretoldalakat 5x5mm-es réz-négyszögprofilból készült távtartók erősítették össze M2-es csavarok segítségével. Sajnos emiatt a hely a fogaskerekek körül szűk lett. A legnagyobb probléma azonban az volt, hogy a fogaskerekek elhelyezésénél nem lett betervezve pár tized milliméter rátartás és emiatt az áttételek akadozva jártak. Ezért kellett egy újabb, harmadik verziót is készíteni.

Kando frame minipic A harmadik főkeret és meghajtás. Itt már lapos lemez távtartók vannak (a két végső távtartó kivételével), amelyeket forrasztással kellett felerősíteni. Ezáltal a főkeret nem szétszedhető, de több hely van benne. A fogaskerekek tengelyfuratának a helye 0,1mm-es rátartással készült, ezáltal az áttétel simán fut. Ebben a verzióban be lett tervezve a csigakerék-tengely felerősítése is. Ez a főkeret 1mm-es rézlemezből készült, szemben az előzőekkel, amelyek vastagabb, 1,5mm-es lemezből voltak.

Frame spacers CAD drawing minipic A távtartók, amelyek a keretlemezek közé kerülnek beforrasztásra.

Kandó electric loco model rods CAD Drawing minipic A rudazathajtás terve. Mivel ebben a modellben minden hajtókereket fogaskerék-áttétel hajt, a rudazatnak nincs mechanikai szerepe. A csatlórudak csak két-két kereket kötnek össze, azaz oldalanként 3-3 csatlórúd lett elhelyezve. Ezáltal az első és a negyedik hajtókerék-pár oldalirányban 1-1mm-t akadálytalanul el tud mozdulni.

Kandó electric loco model rods CAD Drawing minipic A rudazat és a Kandó-háromszög terve. A rudak 2x1mm-es réz I-profilból készültek. Itt még a legalsó csatlórúd egy darabból van, de az építés során szét lett választva.

Kandó electric loco model sandbox CAD Drawing minipic A középső homokláda a homokoló csövekkel. Ennek a tetejére van szerelve szigetelten az bajúsz-áramszedő rugózó huzalja.

Kandó electric loco model air reservoir CAD Drawing minipic A főlégtartály. Ez 6mm-es réz rúdból készült. A belső, nem látható oldala ki van könnyítve, hogy kanyarban helyet adjon a futókerék oldalirányú mozgásának. Így is csak min. 550mm-es sugarú ívben tud futni a mozdony, mert a futókerekek érintik a légtartályok belső oldalát.

Kandó electric loco model fan top CAD Drawing minipic A tetőszellőző ventillátor fedele. Ezt a rajzot lehetett a CNC gép programozásához használni, amikor a furatok koordinátáját kellett megtervezni.

Kandó electric loco model doors and windows drawing minipic A mozdony ajtajai és ablakai. A keretek vegyi maratással készültek. A szellőző zsalu pedig a kis CNC marógépen.

Kandó electric loco model roof vent CAD Drawing minipic A tetőfelépítmény terve. A modellen ez az együttes 11 darabból készült. A kerek fedél egy darabból lett kiesztergálva és félbevágva. Az egészet csavarral lehet a tetőre szerelni.

Előre a V40 Kandó mozdony modell építési oldalra

Vissza a Képmenü Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2000 október 22.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János