A MÁV 342es modellek tervrajzai


MAV Class 342 loco general CAD drawing minipic A teljes mozdony ránézeti rajza. A rajzra rákerült minden, ami a modellen is látható lesz.
Class 342 steamer model arrangement CAD Drawing minipic A meghajtási rendszer az első hajtóművel. A motor csak a hátsó csatolt kereket forgatja, a többi meghajtásáról a rudazat gondoskodik. A motor lendkereke csak a széntárolóban fért el. Látható a rajzon az is, hogy az első két csatolt kerék kompenzálva van: a főkeret közepén egy himba helyezkedik el, ami lenyomja a másik kerékpárt, ha az első felemelkedik.
MAV Class 342 Model New Gaerbox Version mode minipic A meghajtás a második hajtóművel. Az elsőnél egy tervezési hiba folytán a fogaskerekek nem jól érintkeztek. Az egyik elkészült hajtóművet étépítettem, a másik helyett viszont egy teljesen újat terveztem. Mivel a fogaskerekek közelebb kerültek egymáshoz, a motor 1mm-es megemelésével a hajtómű elég rövid lett ahhoz, hogy mindenestül beleférjen az állókazánba. A lendkerék egy kicsit kisebb lett, és be kell süllyeszteni, hogy elég helye legyen a motornak a kazánban. A főkeret és egyéb tartók változatlanul maradtak.
Class 342 steamer model frame CAD Drawing minipic A főkeret rajza. Az eredeti mozdonnyal ellentétben a főkeretet meg kellett osztani. Elöl egy keskenyebb darab lett hozzáforraszva, hogy az első futókerék szabadabban mozoghasson oldalirányban. A hátsó futókerék számára pedig a főkeretbe egy ívelt kivágás került.
Class 342 model frame upper view CAD drawing minipic A főkeret felülnézetből. Itt jól lehet látni a keskenyebb front-részt. A főkeret két oldalát távtartók kötik össze és ezekkel, valamint a külön elkészülő keskenyebb front-résszel össze lesz forrasztva.
Class 342 steamer model drive CAD Drawing minipic Az első hajtómű terve. A motor a csiga segítségével egy 35 fogú ferdefogazású fogaskereket hajt. Ezzel össze van építve egy 30 fogú egyenes fogazású kerék, ami a tengelyen lévő 25 fogú kereket forgatja. Az összes fogaskerék 0,4mm Modullal készült. A lendkerék a szénládába kerül, a motortengely keresztülmegy a mozdonysátoron, de az ablak szintje alatt, így nem lesz látható.
MAV Class 342 steamer model new gearbox minipic Az új hajtómű. Ugyanazok a fogaskerekek vannak beleépítve, mint az elsőbe, de kicsit kompaktabb összeállításban. Ezért a lendkerék elfér a motor oldalán, bekerülhet a kazánba.
Class 342 model equalization beam CAD minipic A kompenzációs himba. Ez a főkeret közepén helyezkedik el az első két hajtott kerék között. A harmadik kerékpár, amelyet a motor hajt, nincs kompenzálva, mereven van a vázba építve.
Class 342 model leading and trailing axle suspension CAD drawing minipic Az első és a hátsó futókerék tartókarja. A eredeti mozdonyon nem volt ilyen, mert azon Adams-tengely volt beépítve. Ilyet azonban nagyon nehéz lenne modellezni úgy, hogy helyesen és simán működjön. A tartókarokat rugók szorítják a sínre.
MAV Class 342 steamer model cylinder block design minipic A henger-"öntvény". Természetesen nem öntéssel, hanem 0,5mm-es rézlemezekből készült, amelyeket ellenállás-forrasztással lehetett összeépíteni. A hengerfedelek ragasztással kerülnek a helyükre.
Class 342 model crosshead assembly CAD drawing minipic A keresztfej és a keresztfej-vezeték. Mivel a keresztfej-vezeték hátsó vége nyitott, a keresztfejet utólag is bele lehet rakni. Így nem kell a keresztfej-vezetéket a keresztfejjel együtt gyártani, mint a 326-os modellen, ahol a keresztfej "bennszülött".
Class 342 minipic valvegear CAD drwaing minipic A vezérmű. A részei 0,5mm vastag alpakka (újezüst) lemezből készültek. Kár, hogy a kész modellen a részleteket az I-keresztmetszetű távtartó, ami a "bőgőt" és a hengerblokkot összeköti, el fogja takarni.
Class 342 model yoke CAD drawing minipic A "bőgő". Ez az alkatrész a hengerblokkal és a vezérművel közös egységben lesz elkészítve. Így együtt lehet őket szerelni és leszedni, nem kell minden szerelésnél a vezérművet újra szétszedni.
MAV Class 342 steamer model cylinder rings design minipic A hengerfedelek. A nagy a dugattyúhengerre, a kicsi a tolattyúhengerre lett felragasztva. A körkörös lyuk-minta a CNC-fúrógépen készült. Az apró lyukakba 0,4mm-es rézdrót-darabok kerültek beragasztással, majd a kiálló végük le lett csiszolva. A két nagy furat a keresztfej-vezeték illesztésére szolgál.
Előre a 342-es modell oldalára

Vissza a Képmenű Oldalra

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2000 október 28.-án lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János