A 325-ös modell tervrajzai


MÁV Class 325 loco drawing minipic A mozdonymodell számítógéppel készült rajza. A szerkocsi nincs a rajzon, de az alapvetően ugyanolyan, mint a 326-os szerkocsija. Ez a rajz egy mozdonyt mutat, aminek korai típusú vezérműve van. A kormányrúd vége sem villás, tehát tulajdonképpen ebben eltér mindkét modellemtől.


MÁV Class 325 modell CAD drawing minipic A modell összeállítási rajza. Ez a rajz szükséges ahhoz, hogy az egyes alkatrészek egymáshoz való viszonya tisztázva legyen. A fekete alkatrészek a kerekek és a tengelyek. A kék vonalak mutatják a kazán és a fogaskerekek körvonalait. A piros vonalak a főkeretet és a motort, a szürkék a kereszttartókat jelzik. A hengerblokk a vezérművel barna. Ez a rajz a régi típusú vezéműhöz készült.


MÁV Class 325 modell CAD drawing minipic Ugyanaz a rajz az új tipusú vezérműhöz. Itt jobban látszik a kiegyenlítő himba is az első két kerékpár között.


MÁV Class 325 modell CAD drawing minipic A főkeret hosszlemezeinek a rajza. Ez alapján készült a furatlista, ami a kis CNC-gépet vezérelte. Nem csak a furatok, de a kivágások sarkai is ekkor készültek.


MÁV Class 325 modell CAD drawing minipic A főkeret függőleges távtartói, amik egyben a kazán alátámasztó lemezek is. Ennek a furatmintája is a CNC géppel készült.


MÁV Class 325 modell CAD drawing minipic A főkeret és a hajtómű vízszintes távtartói. Mivel a hátsó és középső távtartó egyben a hajtómű felerősítésére is szolgál, a furatok itt egybeesnek.


MÁV Class 325 modell CAD drawing minipic A hajtómű oldallemezei. ezek tartalmazzák a fogaskerék-tengelyek furatait is. A belerajzolt fogaskerék-befoglaló körök megmutatják, hol kell a kereszttartókat kivágni, hogy a fogaskerekek elférjenek mellettük.


MÁV Class 325 modell CAD drawing minipic A motor tartója. Ez is a főkeret vízszintes távtartójára kerül felcsavarozásra, közvetlenül a hajtómű előtt.


MÁV Class 325 modell CAD drawing minipic A hajtó- és csatlórudak. A csatlórudak ugyanúgy, mint az igazi mozdonyon két részből állnak, külön az első és a második, valamint a második és a harmadik kerékpár között. A csatlakozás azonban nem úgy történik, mint az igazi mozdonyon, ahol a hátsó rúd az első végére van egy csuklóval felfogva. Ez túl bizonytalan lenne egy modellen. Ehelyett a hátsó rúd is a hajtókarra van erősítve, de a másik rúd mögött, alig láthatóan.


Class 325 model valvegear drawing minipic Ez a számítógépes rajz a CNC gép fúratlistájának az összeállításához készült a régi típusú vezérmű alkatrészeiről. A rajzról vissza kellett olvasni a furatok koordinátáit és átmásolni a furatlistába. A kész, kifúrt lemezből az egyes alkatrészeket lombfűrésszel lehetett kivágni és utána egyenként méretre reszelni.


Class 325 model valvegear drawing minipic Ugyanaz a rajz az új típusú vezérmű elkészítéséhez. Az ábra közepén a kulisszaemelő kar látszik. A régi típus ábrája ilyet nem tartalmaz. Mivel a régi, fekvő C-alakú emelő formája igen bonyolult, azt maratással kellett elkészíteni, reszeléssel valószínüleg sohasem sikerült volna eltalálni a helyes formát.


MÁV Class 325 Model smokebox drawing minipic A füstszekrény ajtó terve. A szegecselt szalagot persze csak maratással lehet elkészíteni.


MÁV Class 325 Model smokebox drawing minipic A füstszekrény terve. A gőzvezeték takarólemezei még sok fejtörést okoztak.


MÁV Class 325 Model cab drawing minipic A mozdonysátor rajza. Mivel a kettős hajlítást lehetőség szerint kerülni kell, ez a darab három részből lett összeforrasztva. A negyedik a tető, emi levehető marad.


Vissza a 325-ös modell építés oldalra

Vissza a Képmenű oldalra

Vissza a Főoldalra

Ez az oldal 2006 március 28-án lett utóljára megváltoztatva
© Erő János