A Gh-kocsik építése

1. Bevezetés

A Gh-kocsik a már jól bevált építési elvek és technológiák alapján készültek. Az egyetlen továbblépés az utolsó, fékes G-kocsihoz képest annyi volt, hogy most már a padlólemez is alpakkából készült. Alpakkával annyival könnyebb dolgozni, elsősorban forrasztani, mint rézzel, hogy mindenképpen megéri ezt az anyagot használni. A profilok persze rézből vannak, hiszen ilyeneket nem lehet kapni alpakkából és a vegyi maratással készült alkatrészeket is rézlemezből készítettem, mert nem állt rendelkezésre vékony, 0,2mm-es alpakka lemez.

2. Az alváz

Az alváz egy 0,6mm vastag alpakka padólemezre készült. Ebbe, a szokásos festés-karcolás után vegyi maratással kerültek be a deszkázatot utánzó rések. Az alsó oldal végig vonalkázott, a felső csak az ajtó környékén, ameddig be lehet látni.

A két főtartó 3x1mm-es C-profilból készült. Erre lett ráforrasztva a lemezrugó a támokkal és a csapágytok. Az egyik kocsi régi, kétrészes csapágytokot kapott, a másik újabb, egyrészest. A főtartóra került rá középen az alul lelógó feszítőmű is. A főtartók alulról rá lettek forrasztva a padlólemezre, de nem egészen párhuzamosan! Az egyik vége felé a két tartó alig észrevehető mértékben, pár tized mm-re kiszélesedik. Erre azért van szúkség, mert az egyik csapágyvilla-kerék egység billegőre készül, ennek nem szabad szorulnia a főtartók között.

Gh kocsi maratott alkatrészek minipic A csapágyvillák maratással készültek, 0,4mm-es alpakka lemezből. Az egyik kocsiba hosszú, egyenes formájú villa kerül, mint amilyen a régi G- és a J-kocsikban is látható, a másikba ívelt villa, amilyet az istvántelki kocsin is megfigyelhetünk. Maratás után a villák reszelővel óvatosan le lettek tisztázva, az alámarásból eredő "taréj" eltávolítása céljából. A maratással durván elkészült furatokat is után kell ilyenkor fúrni.

A csapágyvillák a kereszttartókkal együtt egy egységgé lett összeforrasztva. Ehhez egy távtartó sablon készült alumíniumból, ami a két szemben lévő csapágyvillát megfelelő távolságban tökéletesen párhuzamosan rögzíti a forrasztás idejére. A két csapágy-egység közűl az egyik fixen be lett forrasztva az alváz hossztartói közé, a másik egy hosszanti acélrúd-tengely körül billeghet.

A szekrény

Egy kocsiszekrény 4 oldalfalból és a két homlokfalból áll. Az összes lemez az egyik oldalán van csak vonalkázva, a belső oldalon ez úgysem látszik. A homlokfal különleges kontúrját először egy kartonpapírra kinyomtattam és a lemezeket ehhez a rajzhoz illesztve lehetett pontosan méretre reszelni.

Gh kocsi szekrény minipic A szekrény lapjain látható ferde pántok és csomólemezek vegyi maratással készültek. A G-kocsi pántjaitól eltérően a pántok teljes hosszúságban egy darabból készültek a rajtuk lévő csoólemezzel együtt. Ez lényegesen megkönnyítette később a felforrasztást: nem kellett bíbelődni a pontos elhelyezéssel, hogy a pánt részei és a csomólemezek egy - ferde - vonalba essenek. A pántokból öt félét kellett tervezni, az oldalfal ferde pántjából kettőt, egy jobbost és egy balost, a homlokfal ferde pántjaiból szintén kettőt, míg az ötödik a homlokfal felső, vízszintes pántja. A csomólemezekből is többféle van, hiszen pl. a tető alatt a homlokfalon a csomólemez teteje és szegecselése ferde!

Az ablakrácsok ugyanúgy, mint az eredeti kocsin, megegyeznek a G-kocsin található rácsokkal.

A falakra először a pántok kerültek fel. Az alpakka alapanyag lehetővé tette, hogy forrasztással kerüljenek felerősítésre, nem pedig ragasztással, mint a réz-oldalfalú G-kocsikon és J-kocsikon. Az összes pánt és csomólemez felforrasztása után elő lettek készítve a függőleges U-profilok. Ezeknek hátsó oldala a csomólemezek magasságában be lett csiszolva, hogy felfeküdjön az oldallemezen, majd ezek is fel lettek forrasztva.

A két oldallap alul egy 1,5x0,5mm-es profilra lett felforrasztva nagyon vigyázva, hogy a szekrény hosszúsága pontosan kiadódjon és az oldalak párhuzamosak maradjanak. Az ajtónyílás felső oldalára belülről egy ideiglenes pánt került, majd egy erős, 2x1mm-es alpakka rúd, ami az oldalfalat összetartja. A végén az oldalfalak és a homlokfalak össze lettek forrasztva doboz formára. Az összeforrasztás során nemcsak arra kell ügyelni, hogy minden sarok pontosan derékszögben álljon, de arra is, hogy az egész szekrény ne csavarodjon meg.

Az összeforrasztott szekrény sarkaira rákerültek a függőleges sarokpántok - ezeket csak az összeforrasztás után lehet felrakni, mert a szekrény forrasztott élei alattuk vannak! Legvégén alulra keresztben bekerült egy 1mm vastag alpakka lemez, ami megerősíti a szekrényt és egyben azokat a menetes furatokat tartalmazza, amikkel a szekrény fel lesz csavarozva az alvázra.

A tető

Gh kocsi teteje minipic A tető sok gondot okozott, mert az rögtön nyilvánvaló volt, hogy nem lehet egy lemezből készíteni. Egyrészt nem lehetett volna elérni, hogy a két oldala sík maradjon úgy, hogy a közepe egyenletesen ívelt. Másrészt a hajlított él az oldal és az íves felső rész között nem sikeredett volna elég sarkosra. Ezért a tető héja három lemezből készült, két sík szalagból és egy íves kózépső lemezből. Az világos volt, hogy a három darabból összeforrasztott héj nem fogja tartani a formáját. Ezért 4 "borda" került belülre, amelyeknek a profilja pontosan megegyezik a tető profillal és persze a homlokfal profiljának a fölső részével. De még így is félő volt, hogy a forrasztás után, a lehülés során az egész szerkezet nem csavarodik-e meg. Ezt elkerülendő hosszanti csődarabokra lettek felforrasztva a bordák, a helyüket és állásukat egy, a csőben végigmenő menetes rúd biztosítja, a két végén szorító-anyával. Eredetileg ezt a rudat nem akartam a tetőben bent hagyni, de az forrasztás során menthetetlenül összeforradt a csővel. Ezért a rúd bent maradt, a két végéről az anyákat le lehetett csavarni, a kiálló menetes részt pedig koronggal levágni (a képen még rajta vannak).

Vissza a Gh-kocsi projekt főoldalára

Vissza a Kezdő Oldalra

Ez az oldal 2007 szeptember 25.-én lett utóljára megváltoztatva.
© Erő János