Alapanyag és oldószer

Sokféle alapanyagú festéket ismerünk, de a modellezés során ezek közűl csak kevés típust használhatunk. Nem jöhetnek számításba a jól ismert vízfesték és tempera festékek, hiszen ezek nem tapadnak meg fémen és műanyagon, ezenkívül vízzel lemoshatók. Nem használhatunk hagyományos olajfestékeket sem, mert egyrészt a műanyag felületre rosszul tapadnak de nem is gyártják őket olyan minőségben, ami a modellezés igényeinek megfelelne.

Sokan próbálkoznak az autók fényezésére is használt nitrofestékekkel, különösen spraydobozból permetezve, de én ezt sem ajánlom modellezési célra. A nitrofestékek ugyanis általában vastag, magasfényű bevonatot adnak, ami az autóknál előnyös, de semmiképpen nem az a vasútmodellekhez. Sem a csillogó felület - erről még lesz szó -, sem pedig az időjárásálló vastag réteg, ami a modellek részleteit eltűnteti. Ezenkívül a műanyag modellek szokásos alapanyagát, a polisztirolt a nitrolakkok oldószere, a nitrohigító megtámadja és a modellt akár tönkre is teheti.

Külföldi modellezők használnak alkoholos higítású festékeket is. Mivel ezek hazánkban szinte ismeretlenek és nehezen beszerezhetők, itt nem fogunk velük foglalkozni.

Ezek után három festékfajta marad, a szintetikus festékek, a "vizes" akrilfestékek az oldószeres akrilfestékek.

A szintetikus festékek alapanyaga az alkidgyanta. Higítójuk a szintetikus higító, ami nem más, mint xilol vagy toluol. Meg kell jegyezni, hogy mindkét higító ciklikus szénvegyület és mint ilyen, a rákkeltő anyag gyanújába esik, mégha ez a hatás egyértelműen nem is lett róluk bebizonyítva. Ha a modellező ritkán festi a modelljeit, talán elegendő, ha festés után a festékeket és oldószerüket jól bezárja és alaposan kiszellőztet. Aki viszont naponta kerül érintkezésbe ezekkel az oldószerekkel, az jól teszi, ha a megfelelő védelemről gondoskodik.

A modellezés céljaira árult másik festékfajta az akrilfesték. Ez a leggyakoribb ún. "vizes bázisú" festék, amit a modellezők használhatnak. Ahogy arról szó is lesz, a vizes higítás nem feltétlen tiszta vizet jelent, de komolyabb oldószerre nincs szükség a higításhoz. Mivel ezek a festékek nem veszélyesek az egészségre és nem is gyúlékonyak, lassan kiszorítják a szintetikus festékeket.

A harmadik, ritkább modellező festékfajta az oldószeres akrilfesték. Ez tartósabb bevonatot ad, mint a vizes higítású festékek, kb. ugyanolyan könnyű vele dolgozni. Viszont az oldószer nem egészséges és talán gyúlékony is. Emellett sem a festékeket, sem a higítójukat nem egyszerű beszerezni.

Modellfestékek

A modellezés számára gyártott leggyakrabban fellelhető festékek is a fenti három kategória képviselői:

Szintetikus festékek

Vizes akril festékek

Oldószeres akril festékek

Az azonos alapanyagú, de különböző gyártótól származó festékek elvileg keverhetők egymással, de legyünk óvatosak. Előfordulhat, hogy a pigmentek nem férnek össze és sem az előálló színre, sem pedig a fényességi fokra nincs garancia. Próbálkozni persze lehet.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 25.-én lett utóljára megváltoztatva

© Erő János